MKE Ankaragücü Süper Lig’e ‘çevre dostu’ formasıyla dönüyor

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » MKE Ankaragücü Süper Lig’e ‘çevre dostu’ formasıyla dönüyor

Türk futbolunun köklü kulüplerinden ve Spor Toto Süper Lig’e yeniden yükselen MKE Ankaragücü, bu yıl yeşil sahalara çevre dostu formalarla dönüyor. İklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybına yönelik farkındalık oluşturmayı amaçlayan kulüp, 2022-23 sezonunda geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen lacivert formasını giyecek. Forma üzerinde ‘EKO İklim Zirvesi’ logosu ve yenilenebilir enerjiyi teşvik etmek amacıyla rüzgar ve güneş enerjisi temaları bulunuyor.

AA’nın sorularını yanıtlayan MKE Ankaragücü Kulübü Başkan Vekili Zeynep Karamancı, UNESCO’nun anketine göre yakın gelecekte dünyada iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybıyla mücadelenin artacağını söyledi. Daha fazla yeşil çözüme yatırım yapma ve farkındalık oluşturmanın öngörüldüğünü belirten Karamancı sözlerini şöyle sürdürdü: “Kulüp olarak sahip olduğumuz çevre duyarlılığı, böyle bir projenin hayata geçirilmesine katkı sağladı. Ankaragücü olarak bu sezon tamamen geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen formamızla, iklim değişikliği ve biyoçeşitlilik kaybına yönelik farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Bu proje Türkiye’de bir ilk.”

MKE Ankaragücü Kulübü Başkan Vekili Zeynep Karamancı

30-31 Mart 2022 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen Eko İklim Zirvesi’ni hatırlatan Karamancı, Ankara Ticaret Odası himayesinde gerçekleşen etkinliğe birçok farklı ülkeden önemli isimlerin katıldığını aktardı. Zirvede iklim değişikliğinin ekonomik boyutunun da ele alındığını anlatan Karamancı; “Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı ve Paris İklim Anlaşması gereğince Türkiye, 2050 yılına kadar 60 milyar euro ‘karbon vergisi’ yüküyle karşı karşıya kalabilir. Bu konuda bir farkındalık sağlamayı amaçlıyoruz. Biz de Ankara’nın en büyük sivil toplum kuruluşu olarak ülkemizde bu konuda farkındalık sağlamayı amaçlıyoruz. Futbolun sadece sportif bir faaliyet olarak kalmasını istemiyoruz. Ankaragücü gibi büyük bir markayla geniş kitlelere çok hızlı ulaşabileceğimizin farkındayız. Bu nedenle böyle bir proje geliştirdik. Taraftarlarımızın formalarımıza taleplerinin fazla olacağını düşünüyorum. Dünyanın dikkatini çeksinler, hem doğayı hem Ankaragücü’nü savunsunlar” dedi.

MKE Ankaragücü Süper Lig’e ‘çevre dostu’ formasıyla dönüyor

Ankaragücü çevre faaliyetlerini devam ettirecek

Zeynep Karamancı, iklim ve çevreye yönelik girişimlerinin sadece formalarla sınırlı kalmayacağını da açıkladı. “Çok yakında Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biriyle iklim değişikliği sorunuyla birlikte mücadele etmek adına protokol imzalayacağız” diyen Karamancı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Protokol metni hazır ve ilerleyen günlerde bir basın toplantısı ile iş birliğini duyuracağız. Bu sezon sportif anlamda başarılı bir Ankaragücü’nün yanı sıra, özellikle iklim değişikliği ile yeşil dönüşüm adına da farkındalık yaratıp, çözüm üreten bir Ankaragücü izletmek istiyoruz. Biz doğayı korudukça, doğa da bizi koruyacaktır.”

Basketbolda ilk adımı Fenerbahçe attı

Spor dünyasında sürdürülebilirlik konusunda yeni ve önemli adımların atılması bekleniyor. Haziran ayında Fenerbahçe Beko Basketbol A Takımı Çevre Günü formasını satışa sunarak, alanında bir ilke imza attı. Kulüp logosunu çevreleyen mavi-beyaz renkte oklar geri dönüşüm hareketini temsil ediyor.

Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz