Ana Sayfa » Güncel » Penti sürdürülebilirliğe verdiği destek ile ödüle ulaştı

Penti sürdürülebilirliğe verdiği destek ile ödüle ulaştı

Penti, REPREVE Sürdürülebilirlik Şampiyonları Ödüllerinde özel kategoride ödüle layık görüldü.

Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Geri dönüştürülmüş ve sentetik ipliklerde dünyanın önde gelen yenilikçilerinden Unifi Inc., Penti markasının da aralarında yer aldığı, REPREVE Sürdürülebilirlik Şampiyonları Ödüllerinin (REPREVE Champions of Sustainability Awards) kazananlarını duyurdu. Program, her yıl sürdürülebilir bir dünyayı desteklemeye gerçek bir bağlılık sergileyen marka, tekstil ve perakende partnerlerini ödüllendirmeye devam ediyor. Dördüncü yılında ise aralarında pek çok büyük markanın da bulunduğu isimler ödülleriyle buluşurken; Türkiye’nin önde gelen iç giyim ve çorap markası Penti REPREVE Değişime Liderlik Etme (Leading the Change) özel kategori ödülüne layık görüldü.

Bu yılki programda, REPREVE performans elyaflarını kullanarak, 10 milyon veya daha fazla geri dönüştürülmüş plastik şişeyi dönüştüren 38 marka ve perakende partneri; ve 50 milyon veya daha fazla geri dönüştürülmüş plastik şişeyi dönüştüren 55 tekstil partneri ödül almaya hak kazandı. 98 şişe bazlı ödüle ek olarak, Unifi’nin ayrıca üç özel kategori ödülü sahiplerini buldu: REPREVE Yeni Gelen (Newcomer), REPREVE İnovasyon Partnerleri (Partners in Innovation) ve REPREVE Değişime Liderlik Etme.

REPREVE Değişime Liderlik Etme ödülünün kazananı: Penti

“Geleceğe nefes aldır” gibi sürdürülebilirlik projeleriyle adından söz ettiren Penti, karbon ayak izini azaltmak için ciddi adımlar atıyor ve sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunuyor. Unifi Ticaretten Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jay Hertwig yaptığı açıklamada; “Giyim hattında ve mağazalarında sürdürülebilirliği teşvik etme çabalarından dolayı, REPREVE Değişime Liderlik Etme kategorisi için önde gelen Türk perakendecisi Penti’yi seçtik” diye konuştu. Geçen yıl içinde REPREVE’e geçerek sürdürülebilirlik taahhüdünü gösteren Odlo ise REPREVE Yeni Gelen özel ödülünün sahibi oldu.

Penti, REPREVE Sürdürülebilirlik Ödülü alan ilk Türk perakende firması oldu

Penti yaptığı açıklamada REPREVE Sürdürülebilirlik Şampiyonları Ödülleri’nde, ‘Değişime Liderlik Etme’ Özel Ödülü’nü alan ilk Türk perakende firması olmanın gururunu paylaştıklarını aktardı. Geri dönüştürülmüş malzeme kullanarak geliştirdikleri ‘I’M IN’ Değişime Varım koleksiyonuyla modada sürdürülebilirliği, doğa dostu bir üretim yönetimi ile desteklediklerini belirten Penti açıklaması, şöyle devam etti; “1 milyon pet şişe ve 5 tondan fazla endüstriyel naylon atığın da geri dönüşümüne katkı sağladık. Bütün bu çabalarımızla beraber sürdürülebilirliğin ritmini artırmaya devam edeceğiz. Bu özel ödülü almamızda katkı sağlayan tüm Pentililer’e teşekkürler.”

Penti sürdürülebilirliğe verdiği destek ile ödüle ulaştı
Penti sürdürülebilirliğe verdiği destek ile ödüle ulaştı

Program tarihinin en yüksek rekorunu kırdı

Bu yıl program tarihindeki en yüksek sayıya ulaşılarak toplam 93 şirket, REPREVE Sürdürülebilirlik Şampiyonu olarak belirledi. Bu yıl Walmart ve H&M, REPREVE kullanarak yarım milyardan fazla şişeyi dönüştürürken, VF Corporation ve Levi Strauss & Co. 200 milyondan fazla şişeyi dönüştürdü.

Unifi CEO’su Eddie Ingle, COVID-19 salgınına rağmen, Unifi’nin müşterileri sayesinde başarılı olmaya devam ettiğini söyledi. Bir önceki yıla göre kazananların sayısındaki yaklaşık %20’lik artışa dikkat çeken Ingle; “Marka ortaklarımız sürdürülebilirliğe kararlı bir şekilde bağlılıklarını gösteriyor. Bu benzersiz zamanlarda daha sürdürülebilir bir dünyayı destekledikleri için onlara teşekkür etmek istiyoruz” diye konuştu.

“Yeşil bir yarın için adımlar atmak artık her zamankinden daha önemli”

Jay Hertwig, salgının, sürdürülebilirliğin ve daha yeşil bir yarın için adımlar atmanın artık her zamankinden daha önemli olduğu gerçeğini gün yüzüne çıkardığını vurguladı. Hertwig; “Bu ödüllerin ve bir bütün olarak programın, REPREVE’i seçerek sürdürülebilirlik hedeflerini genişletmek için, daha fazla markaya ve perakendeciye ilham vermesini umuyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Güncel Haberler

Türk tekstil sektörü 2021 yılında 11 milyar dolar ihracat hedefliyor

Tekstil sektörü bugün 200’ü aşkın ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye’nin en önemli sektörleri arasında yer alıyor. 2020 yılını %2-2,5’luk...

Vanelli Tekstil dokuma yatırımında Itema’yı tercih etti

Türk tekstil sektörünün önde gelen firmalarından Vanelli Tekstil, yeni dokuma makinesi yatırımını Itema rapier R95002 ile yaptı. Yatırım sürecinde...

Zorluteks, Ecodesign ile çevreye yükünü hafifletiyor

Sürdürülebilir gelecek hedefiyle doğaya ve insana saygılı üretim süreçlerini destekleyen Zorluteks, bu alanda yeni bir adım daha attı. Türk...

Alman makineciler ITMA Asia fuarında ziyaretçilerle buluşacak

Ulusal Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek ITMA Asia + CITME fuarında 2018 yılında 99 katılımcı ile yer alan Almanya,...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied