VDMA sektörün sürdürülebilirlik misyonunu güçlendiriyor

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » VDMA sektörün sürdürülebilirlik misyonunu güçlendiriyor

Küresel tekstil endüstrisinin lider makine tedarikçilerinden Almanya, sürdürülebilirlik konusunda ciddi bir tutum içinde olduğunu gösteriyor. Alman tekstil makinecilerin çatı örgütü VDMA, üye firmaların yayınladığı bir görüş belgesini paylaştı. Buna göre VDMA üyesi şirketler AB’nin iklim korumasına dönük teşvikini ve bu bağlamda AB tekstil ve giyim endüstrisine özel bir strateji oluşturma yaklaşımını memnuniyetle karşılıyor. Açıklamada hedefin, CO2 emisyonlarını azaltmak ve geri dönüşümü teşvik etmek için su, enerji ve kimyasallar gibi kaynaklardan tasarruf etme potansiyelini kullanmak olduğu söylenirken; bu amaçla, makine mühendisliği endüstrisinin, ister doğal ister suni lifler olsun, tekstil ham maddelerinin verimli bir şekilde daha fazla kullanılması ve yeniden kullanılması için teknik ön koşulları sağladığı belirtiliyor. Bu konunun önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanacağına dikkat çeken VDMA şirketleri, kaynakların sorumlu kullanımını teşvik etmeye olan kararlılıklarını açıkladı.

“VDMA bu geçiş sürecinde vazgeçilmez bir ortak”

Yayınlanan görüş belgesinde, VDMA Tekstil Makineleri Birliği yönetim kurulu, yeni çerçevenin uygulanabilir olması gerektiğine dikkat çekiyor. VDMA Tekstil Makineleri Derneği Başkanı ve Brückner Trockentechnik Yönetici Yardımcısı Regina Brückner AB’nin gerekli, ancak aynı zamanda asgari düzeyde yasal düzenleme arasında doğru dengeyi sağlaması gerektiğini belirtti. Brückner; “Başarılı bir geçiş, sürdürülebilirlik için adil kurallar belirleyen ve böylece Avrupalı ​​şirketlerin yine de uluslararası rekabet güçlerini artırmalarını sağlayan eşit şartlara sahip bir oyun alanı gerektirir” dedi. VDMA’da örgütlenen tekstil makineleri şirketlerinin, işleyen bir döngüsel ekonomiye göre uyumlandığını belirten Brückner, yüksek verimli teknolojileriyle bu geçiş sürecinde vazgeçilmez bir ortak olduklarını söyledi.

VDMA sektörün sürdürülebilirlik misyonunu güçlendiriyor

Her aşamada geri dönüştürülebilirlik göz önünde bulunduruluyor

VDMA tekstil makineleri üreticileri, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin yanı sıra ekolojik ve sosyal açıdan sorumlu şirket yönetimine desteğini de açıkladı. Tedarik zincirlerinde de sürdürülebilir bileşenlerin, tesislerin ve makinelerin kullanımı ve üretimi ile ilgili olarak Makine ve Tesis Mühendisliği Endüstrisinin 12 Sürdürülebilirlik Kılavuzunu benimseyen şirketler, verimli ve dayanıklı ürünler yaratarak, aynı zamanda geliştirmeden üretime ve güçlendirmeden kullanım sonuna kadar bunların geri dönüştürülebilirliğini hesaba katıyor.

İşleyen bir döngüsel ekonomiye yönelen VDMA tekstil makineleri şirketleri; giyim, koruma ve hijyen için temel küresel ihtiyaçların sürdürülebilir bir şekilde karşılanması gerektiğini söyleyerek, hafif yapıdan medikal tekstil ürünlerine kadar daha sürdürülebilir teknik uygulamalar için tekstil ürünlerinin ulaşılabilirliğinin garanti edilmesi gerektiğini savunuyor.

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz