Zorlu Tekstil sürdürülebilir şehirler için üretecek

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Zorlu Tekstil sürdürülebilir şehirler için üretecek

Akıllı Hayat 2030 stratejisi doğrultusunda 2030 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı hedefleyen Zorlu Tekstil, LEED-BREEAM sertifikalı sürdürülebilir şehirler için ev tekstili üretimi dahil olmak üzere sürdürülebilirlik odaklı birçok yeniliği 2025’e kadar hayata geçirmeyi planlıyor. Birlemiş Milletler Global Compact’in 10 ilkesinden ve 17 maddeden oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile bağlantılı olacak şekilde her bir stratejisini 2025 yılına kadar yıl/bölüm bazlı olarak belirleyen Zorlu Holding Tekstil Grubu, 2030 yılında kapsam 1 ve 2’de, 2050’de ise kapsam 1-2-3’te net sıfır emisyona ulaşmayı amaçlıyor.

Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Necat Altın, Akıllı Hayat 2030’un sürdürülebilir ve akıllı bir yaşam için çıkılmış uzun soluklu bir yolculuk olduğunu ve Zorlu Grubu’nun bu konuda tüm şirketleriyle dünyada öncü işlere imza attığını dile getirdi. Tekstilin ise bu dönüşümde en heyecan verici ve aynı zamanda dikkat çeken sektörlerden biri olduğunu belirten Altın sözlerini şöyle sürdürdü:

“2021 yılında Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN GLOBAL COMPACT) imzacısı olarak sürdürülebilirlik konusundaki taahhütlerimizi daha güçlendirdik. Sürdürülebilirlik bizim için işimizin bir parçası değil, işimizin bütününü oluşturuyor. Önümüzdeki 100 ayda, bir başka ifadeyle 2030’a kadar bu konuda yapacağımız tüm işleri; alt kategorilere kadar ayırarak tamamen planlamış durumdayız. Karbon yükünü azaltmaya yönelik proses optimizasyonlarından karbon yükü azaltılmış ürünlerin geliştirilmesine, yenilenebilir enerji kullanımından iklim değişikliği eylem planı hazırlayıp bu konuda eğitimler vermeye ve CDP raporu yayınlamaya kadar uzanan birçok başlıkta yeşil dönüşüm hedefleri koyduk.”

Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Necat Altın

Zorlu Tekstil sürdürülebilir tekstil ürünlerinin oranını %50’ye yükseltecek

Akıllı Hayat 2030 için Zorlu Grubu’nda 2018 yılında çıktıkları yolun ruhuna uygun olarak ana hedeflerinin insanların yaşamını iyileştirecek sürdürülebilir ve akıllı şehirler için ürün, hizmet ve çözümler üretmek olduğunu belirten Altın; “Bu anlayışla LEED-BREEAM sertifikalı sürdürülebilir şehirler için ev tekstili üretmeye kadar uzanan yeşil dönüşüm odaklı birçok yeniliği 2025’e kadar hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Yapacağımız tüm bu çalışmalarla, tekstilde Türkiye’nin yeşil dönüşüm lideri olarak dünya devlerinin inovatif ve sürdürülebilir iş ortağı olmaya devam edeceğiz” dedi.

Satışlarının yarısından fazlasını ihracattan elde eden Zorlu Holding Tekstil Grubu, Yeşil Mutabakat gibi uygulamalara hızla uyum sağlayarak ihracatının katma değerini önümüzdeki dönemde daha da artırmayı amaçlıyor. Ayrıca; sürdürülebilirlik odaklı iş yapış biçimi, akıllı tekstillerde sahip olduğu bilgi birikimi ve bu konuda yapacağı yeni yatırımlarla 2025 yılına kadar, toplam satışları içerisindeki sürdürülebilir tekstil kategorisindeki ürünlerinin oranını %50’ye yükseltmeyi hedefliyor.

Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 12 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!