Boran Reklam Nyala LED ile Rotasını Avrupa’ya Çevirdi

Boran Reklam Nyala LED ile Rotasını Avrupa’ya Çevirdi
Boran Reklam Nyala LED ile Rotasını Avrupa’ya Çevirdi

Endüstriyel seviyede üretime geçiş için Nyala LED dijital baskı makinesine yatırım yapan Boran Reklam, böylece istediği esnekliğe, üretkenliğe ve güce ulaştı. Açıkhava reklamcılığı ve birçok alan için çözüm geliştiren firma, Nyala LED’in verdiği güçle Avrupa pazarına açılmayı hedefliyor.

Dijital baskı ve reklamcılık sektörünün en önemli UV baskı çözümleri sağlayıcısı Pigment Reklam, zengin bir uygulama alanına seslenen Nyala LED ile bir satış başarısı daha elde etti.  İstanbul Kurtköy’deki tesisinde dijital baskı ve reklamcılık alanına dönük üretimini sürdüren Boran Reklam, Nyala LED yatırımı yaparak pazar hedefini Avrupa kadar genişletti.

3.2×2 metre flatbed yapısı ile şaşırtıcı bir esneklik ve verimlilik sunan Nyala LED, her türlü medyayı işleyebiliyor. Hatta, ısıya duyarlı hassas malzemeler bile üstün LED teknolojisi sayesinde baskıya alınabiliyor. Saatte 206m2’ye kadar hıza ulaşan Nyala LED, swissQprint’in yeni nesil LED serisinin endüstriyel segmentte amiral modelidir. Dayanıklı ve uzun ömürlü bir yapıya sahip olan Nyala LED’in LED lambaları da makine ile eşdeğer ömre sahip. Dolayısıyla bakım ve yedek parça ihtiyacı en aşağıya çekilmiş bulunuyor.

Büyümek için Nyala LED Tercih Edildi

İç pazardaki büyümesini ihracat pazarlarına doğru genişletmek isteyen Boran Reklam, endüstriyel üretim gücü için Nyala LED dijital baskı makinesini tercih etti.  Boran Reklam firma yetkilisi Uğur Toprak, yatırım süreçlerini şöyle açıkladı; “Aslında bizim bir UV baskı makinemiz vardı. Ancak artan ve farklılaşan taleplere yanıt verebilmek için endüstriyel baskıya geçme ihtiyacı hissettik. Bize hızlı, kaliteli çözümler sunabilecek bir makine arayışına girdik. Geçen yıl FESPA Hamburg fuarına gittiğimizde swissQprint standında yeni UV LED çözümleri yakından inceleme şansımız oldu. Bu teknolojinin bizi baskı ve hız anlamında endüstriyel seviyeye taşıyacağını gördük. Baskı denemelerimiz ve bunların olumlu sonuçları neticesinde yatırım kararı aldık.”

Nyala LED yatırımı yapmadan önce de Pigment Reklam’ı tanıdıklarını söyleyen Toprak, FESPA Hamburg fuarında diyaloglarının daha da geliştiğini hatırlattı. Toprak; “Pigment Reklam firma sahibi Sayın Serkan Çağlıyan ile görüşmemiz oldukça olumlu geçti ve sıcak yaklaşımları bizleri etkiledi. Pigment Reklam’la yapacağımız yatırımın doğru bir noktadan olacağını gördük. Bu noktadan itibaren Pigment Reklam’a güvendik. Böylece artık tesisimizde çalışmaya başlayan Nyala LED yatırım kararı alınmış oldu” dedi.

Nyala LED: ekonomik, verimli, hızlı ve kaliteli

Kendisinin dijital baskı teknolojileri konusuna özel bir ilgisi olduğunu söyleyen Uğur Toprak, firma olarak da yatırım sürecinde makineleri en ince ayrıntılara kadar incelediklerini açıkladı. swissQprint’in LED teknolojisinin sağladığı avantajlara dikkat çeken Toprak; “Nyala LED enerji tüketiminin yanı sıra medyaya uygulanan ısıyı da en aşağı seviyeye çektiği için üretkenliğe ve üretim maliyetine ciddi katkı sağlıyor. Daha ekonomik baskı maliyeti elde ediyoruz. Aynı zamanda baskı kalitemizle birlikte baskı hızımız da arttı. Modifikasyonlarla baskı hızını daha da arttırmak mümkündür. Endüstriyel baskı hedeflerimizi karşıladığı için swissQprint’ten Nyala LED doğru bir çözüm oldu” diye konuştu.

Endüstriyel seviyeye geçme hedeflerini Nyala LED ile realize ettiklerinin altını çizen Toprak, elde ettikleri güç ve esneklik ile baskı çeşitlilerinin arttığını dile getirdi. Rulodan ruloya baskı yapabildiklerini belirten Toprak, böylece ışıklı tekstil kasalarının üretimi için gerekli Bergler kumaşa baskıyı yapabildiklerini örnek gösterdi. Dış mekan baskılarındaki kaliteyi aratmayan kaliteyi iç mekan baskılarında da yakaladıklarını belirten Toprak, Nyala LED’i kısaca ‘hız, kalite ve verimlilik’ şeklinde tanımladı. 

Hedef Avrupa Pazarı

Reklamcılık ve baskı endüstrisinde pazarın sürekli büyüdüğünü, Boran Reklam olarak kendilerinin de bu büyüyen pazardan daha fazla pay almak üzere çalıştığını kaydeden Uğur Toprak, yeni dönemde Türkiye pazarından ziyade Avrupa pazarına satışlarla büyümeyi planladıklarını açıkladı. Toprak sözlerini şöyle sürdürdü; “Yerel pazarda yılların sağladığı bir tanınırlığımız ve Pazar payımız bulunuyor. Endüstriyel güçle yerel pazarda konumumuz daha da sağlamlaşacak. Ancak artık hedefimizde Avrupa pazarları bulunuyor. Böylece Boran Reklam olarak Türkiye’nin kırılgan Pazar koşullarından kendimizi Avrupa pazarı ile korumuş olacağız. Avrupa’da ciddi bir Pazar potansiyeli görüyoruz. Bu nedenle 2018 tamamen Avrupa pazarına odaklandığımız bir yıl olacaktır.”

Boran Reklam İlk Günden Beri Sürekli Büyüyor

1994 yılında kurulan Boran Reklam, dış cephe uygulamaları, araç giydirme ve fuar ve tanıtım stantlarına dönük çözümleriyle açık hava reklam sektörüne hizmet veriyor. 2000’li yılların başında uygulama ve çözümlerini genişletmeye başlayan firma, 2008 yılında FayansArt markasını oluşturarak fayans üzerine baskı hizmeti vermeye başladı. Mimari ve inşaat sektörünün artan kişiselleştirilmiş fayans yüzeyler ihtiyacına yanıt veren FayansArt, kişiye özel mekanları yaratılmasına katkı sunuyor. Boran Reklam’ın bir sonraki büyüme adımı ise 2010 yılında 3D Lenticular baskı için adworks markasını oluşturmasıyla yaşandı. Farklı açılardan bakıldığında resme derinlik ve hareket kazandıran 3D Lenticular baskıda firma, Türkiye’nin ilk geniş format üreticisi oldu. Boran Reklam’ın uzmanlık alanlarından bir diğeri ise hareketli reklam sistemleridir.