Durst Tekstil Baskı Portföyünü Technijet ile Genişletiyor

Endüstriyel inkjet uzmanı Durst ve yüksek basınç temizleme sistemleri üreticisi İngiliz şirketi Technijet Ltd., dijital tekstil üretimi için çevresel çözümlerin geliştirilmesi üzerine bir ortak girişim kurdu. Technijet tekstil sektöründe öncelikle, baskı yüzeylerinden tiftiği/ havı ve tozu temizleyen ROTOVAC yıkama sistemi ile biliniyor. Patentli Swiftjet ön-terbiye sisteminin ortak konsept tasarımı bu girişimin temelini oluşturuyor. Bu sistem Durst tarafından bir fizibilite çalışması olarak ITMA 2015’te sunuldu.

Swiftjet, gerçek baskı makinasına kaynak yönünden bağlı bir püskürtme ve kurutma ünitesidir ve istenilen baskı sonucuna göre, tekstil zincirinde kimyasal ön-işlemin yerini alır. Technijet’in yüksek basınçlı jetlerle uzun dönemli deneyimi, malzeme yüzeyinde kompozisyonun tam olarak uygulanmasını sağlamak için yararlı oluyor.

ITMA 2015’de Alpha Serisi’nin tanıtılmasından bu yana, Durst inkjet baskı üretiminin ekonomik verimliliğini ve çevresel güvenliğini optimize etmek için sürekli uğraşıyor.  Örneğin, yumuşak pigment mürekkep sistemini (Alpha P) tanıtarak, pamuk ve polyester gibi standart malzemeler üzerine, ek bağlayıcılar ve ıslak işlemler olmadan baskı yapabilmeyi gösterdi. Alpha P yumuşak kavraması ve renk parlaklığı ile ikna edici oldu ve aynı zamanda üretimde su ve enerji tüketimini azalttı. Swiftjet Çözümü’nün pazara girmesiyle birlikte,  esneklik daha da arttı, malzeme ve ihtiyaca bağlı olarak, kaynak yönünde ön işlem sonradan ilave edilebilir. Daha önceden bağımsız süreçler bu şekilde birleştirilebilir ve aynı zamanda çevre dostu bir üretime katkı sağlayan otomizasyon sağlanırdı.

Swiftjet ön-hazırlık sistemi Durst Alpha Serisi’nin yüksek performanslı inkjet yazıcıları için uyarladı ve 330cm baskı genişliğine kadar çalışabilir. Durst ayrıca mevcut olan üçüncü parti teknolojilere bağımsız bir çözüm olarak ön-işlem sistemi sunacak.

Durst Phototechnik AG CEO’su Christoph Gamper şunları söyledi; “Tüm pazar segmentlerinde, en yüksek amacımız  ‘eski’, birliği bozan teknolojileri yenilerle değiştirmektir. Bu sadece ‘analog’tan ‘dijital’a dönüşme değildir, üretim süreçlerinin yeniden tanımlanmasıdır. Bu yeniden tanımlamada, ekonomik verimlilik ve çevresel kriterler birbirini dışlayan değil tamamlayıcıdır. Bizim baskı sistemlerimiz ve yeni ön işlem teknolojisiyle, özellikle tekstil baskısında, ekolojik ayak izimizi önemli ölçüde azaltabiliriz.

Durst Phototechnik AG Tekstil Baskı Segment Yöneticisi Martin Winkler ise şunları dile getirdi; “ITMA 2015’ten bu yana, seçtiğimiz yolda devam ettik ve inkjet teknolojisinin potansiyelini maksimize ettik. Alpha Serisi ile verimlilik sağlıyoruz, yumuşak pigment boya sistemi esneklik katıyor ve Swiftjet tekstil baskısında ekonomik verimliliğin arttırılması için proses optimizasyonu sunuyor. Birçok tekstil pazarında teknolojilerimiz tarafından sağlanan ekolojik faydalar artık sadece bir yan etki değil, yeni yasal ve çevre şartlarına uymak ve yeni sosyal farkındalığa uygun yaşamak için merkezi bir gerekliliktir.”