Matesa Tekstil USTER® QUALITY EXPERT ile Kalite Endişesini Aştı

Matesa Tekstil iplik işletmelerinde kullandığı USTER® QUALITY EXPERT sayesinde hem üretim bölümünde hem de yönetim katında kapsamlı analizlerden yararlanıyor.

Kararların alınması ve çözüm bulunması gerektiğinde, güvenilir bilgi çok önemlidir. İplikhanede, üretim verimliliği ve işletme karlılığı, güvenilir veri ölçümüne ve karmaşık analizlere bağlıdır. Bunu pratik önerilere dönüştürmek, her yönetim seviyesi için hayatı kolaylaştırır. Bu nedenle, USTER® QUALITY EXPERT, Kahramanmaraş’taki Matesa Tekstil için vazgeçilmez hale geldi.

120 bin iğ ve 10 bin rotordan oluşan sekiz iplik fabrikası ile bu ölçekte bir iplik şirketinin otomatik olarak işlenen kalite verilerine ihtiyaç duyduğu açıktır. Laboratuvar sonuçları ve sarımdan hat içi veriler merkezileştirilmeli ve sonra analiz edilmelidir. Matesa ’da İplik Fabrikaları Yöneticisi Buket Çelebi; “USTER® QUALITY EXPERT bizim için çok önemli bir yardımcı oldu” dedi.

Matesa için şeffaflık ve trendler

Türkiye’nin en büyük tekstil markalarından biri için çalışmak zorlu bir iştir. Günde 140 ton iplik üretmek için performans optimizasyonu ve maliyet azaltma, yönetilmesi gereken değişmez zorluklardır. Çelebi; “USTER® QUALITY EXPERT tarafından sunulan bütünleşik verilerin pratik analizine ve yorumlanmasına güveniyorum. Veri toplamanın ötesine geçiyor ve iplikhanenin tümündeki iplik üretimine ilişkin her alanında hedeflenen geliştirmeler için beni destekliyor” dedi.

Çelebi’nin “USTER® QUALITY EXPERT’e bağlanmanın tekstil işletmelerinde etkili karar alma ve önleyici proses optimizasyonuna giden yol olduğuna inanıyorum” şeklinde görüşü,  USTER® QUALITY EXPERT ile bağlantılı USTER® laboratuvar ve hat içi sistemler listesi tarafından destekleniyor. Tüm eğirme işlemlerini bağlamak her şeyi şeffaf ve mukayese edilebilir hale getiriyor. Çelebi; “Arızaları önlemek ve geliştirmeleri teşvik etmek için proaktif olarak çalışan, kalite ve verimlilik trendlerini tanımlayabilen tam ölçekli iplikhane analizinden faydalanıyoruz” diye konuştu.

İkazlar ve öneriler

USTER® QUALITY EXPERT, herhangi bir sorun henüz başlangıç aşamasındayken kaynağında hızlıca çözülmesi için müdahil olmaları adına kalite yöneticilerini güçlendirerek, proses güvenliği sağlar. İplik üretimindeki işlem adımlarından herhangi birinde veya birçoğunda kalite sorunları ortaya çıkabilir. Bu sorunların kaynağını takip etmek, güvenilir verilerle birlikte bol miktarda deneyim gerektirir. USTER® QUALITY EXPERT ile gelen yeni yeni personel olarak karşılaştırılabilecek Assistant Q her ikisine sahiptir; yapısal uygulama bilgisi ve doğru veri analizi. Bu, USTER’in uygulama zekasını benimseyen ve tekstil bilgisini detaylı analiz ve içgörü ile birleştiren, 70 yıllık deneyimine sahip uzman bir çalışan gibidir.

Sistem akıllı telefonlara ve tabletlere gerçek zamanlı bildirimler sunuyor. Çelebi; “USTER® MOBILE ALERTS uygulaması bizi 24/7 kaliteye bağlıyor ve hızlı bir bilgi akışı sağlıyor. Sorunlar önemli ölçüde daha az sürede çözülebiliyor” dedi. Tek bir uygulamadan, mobil cihazlar sorunun kaynağını göstermenin yanı sıra potansiyel kalite sorunları hakkında erken ikazlar alır ve hammadde tasarrufuna dair önerilerde bulunur. Asistan Q tarafından sürekli analiz edilen hat içi ve laboratuvar cihazlarından gelmiş olan birleşik verileri, yöneticileri üretimdeki kalite sorunları hakkında bilgilendirir ve acil önlemlerin alınmasında yardımcı olur. Ayrıca şunu hatırlamak önemlidir; Alarm Merkezi, tüm bu sorunları, iplik üreticisi tarafından yapılandırmaya gerek kalmadan, otomatik olarak ve anında yakalar.

Her yönüyle optimizasyon

USTER® QUALITY EXPERT, iplik tesisinin tamamında proses optimizasyonu için yeni ufuklar açıyor. USTER® QUALITY EXPERT, Değer Modülleri içerir ve bu modüller, maliyetli işleri otomatikleştirmek, hataları önlemek ve proses performansını istenen kalite seviyesine kadar sürekli ve güvenilir bir şekilde yükseltmek için kombine olurlar. İki Değer Modülünden (Tesis Analizi ve Alarm Merkezi) yararlanan Çelebi, USTER® QUALITY EXPERT’in ürün kalitesini ve tesis karlılığını arttırdığı konusunda kesinlikle ikna olmuş durumdadır.