İpeker Mükemmel Dokuma İçin Itema’ya Güveniyor

İpek kültürüne dayanan geçmişi ve bugün ürettiği vegan kumaşlarla sektörde fark yaratan İpeker, dokuma teknolojileri partneri Itema ile çalışmalarını yakın iş birliği içinde yürütüyor. Itema R9500 rapier dokuma makineleri ile donatılan fabrikaları müşterilerine sonsuz iplik ve elyaf olanakları ile en geniş kumaş üretim yelpazesini sunuyor.

Türk tekstil endüstrisinin en önemli kumaş üreticilerinden İpeker, köklü geçmişini güçlü makine parkuru ile geleceğe taşıyor. Dünyanın ilk Vegan-V Label sertifikalı kumaşlarının üreticisi, yeni nesil yatırımlarda Itema’nın dokuma teknolojilerini üretim hatlarına kattı. Firma, Itema’nın küresel çapta önemli müşterileri ile yürüttüğü Itema Weaving Excellence Diaries projesi için seçilen Türk müşteriler arasında yer aldı. Bu video röportajda İdari ve Ticari Direktör ve Yönetim Kurulu Üyesi İhsan İpeker, hem firmanın geçmişini ve pazar çalışmalarını anlattı, hem de Itema ile yürüttükleri işbirliğinin detaylarını paylaştı.

Firma temellerinin 1800’lü yıllara kadar uzandığını söyleyen İhsan İpeker, Bursa’da ipek böceği üretimi ve ipekçilik ile ilk çalışmaların başladığını hatırlattı. 1920 yılında ipek ipliği tekstüre tesisinin kurulmasıyla ipek ipliği üretimin, 1930’da ise dokuma tesisinin kurulmasıyla kumaş üretiminin başladığını kaydeden İpeker, 1940-50’li yıllarda ise baskı ve boya tesislerinin kurulmasıyla,  Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük entegre ipek tesisi haline geldiklerini belirtti. İhsan İpeker; “Değişen moda dünyasına ayak uydurarak suni-sentetik elyafları üretmeye başladık. Örneğin ipeğe alternatif olan cupro gibi ipeksi ürünlere yöneldik. Nihai aşamada ipeği terk ederek, ancak ipek tuşesi, hassasiyeti, hissi ve moda algısını sağlayabilen ürünlere geçildi. Günümüzde çevrecilik ve sürdürülebilirlik ilkeleriyle, vegan kurallarına uygun üretim yapan bir firmaya dönüştük” dedi. İpeker, 146 farklı kumaş türü için ayrı ayrı Avrupa Vejetaryan Birliği tarafından onaylı Vegan V-Label Sertifikasını aldıklarını kaydetti.

İpeker gücünü dokumadan alıyor

İpeker gücünü dokumadan alıyor
İpeker gücünü dokumadan alıyor

İhsan İpeker, vegan politikası nedeniyle artık ipek elyafını kullanmasalar bile ürettikleri kumaşların tümünde ipek tuşesinin olduğunun altını çizdi. “İpekten ayırt edilemeyen, ipek özellikleri taşıyan kumaşlarımız, cilt dostudur ve aynı zamanda moda trendlerine göre sürekli geliştirilmektedir” diyen İpeker, sözlerini şöyle sürdürdü; “Buradaki esas gücümüz dokumadır. Bizi pazarda en çok ayrıt eden yönümüz, kendi kumaşımızı dokuyarak, hazırgiyimcilere moda trendlerine uygun baskılarla satmamızdır.”

Firmanın dokuma çözümü olarak Itema’nın R9500 rapier dokuma makinelerini tercih ettiğini açıklayan İhsan İpeker, Itema ile işbirliklerinin çok öncelere dayandığını söyledi. Yeni talepleri karşılamak ve modernizasyon için 2012-13 döneminde makine parkurlarını yenileme kararı aldıklarını dile getiren İpeker, Türkiye’deki Itema ekibinin kendilerine yardımcı olduğunu hatırlattı. İhsan Bey; “Gerek onların yönlendirmesi gerekse bizim dokuma personelimizin araştırmaları ve incelemeleri bize gönül rahatlığı ile Itema’yı tercih edebileceğimizi gösterdi. Itema’yı dokuma teknolojilerinde açık ara lider marka olarak gördük ve bir partner olarak seçtik” diye konuştu.

Itema ile partnerliklerinin sadece makine alımı sınırlı olmadığını belirten İhsan Bey, satış öncesi ve sonrasındaki güçlü işbirliğinin altını çizdi ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Itema’nın dokuma teknolojilerinden memnun kalarak diğer tekstilcilere de tavsiye etmeye başladık. Kendi içimizde başlayan değişim serüveni tüm Bursa tekstil endüstrisini etkiledi. Kumaş kalitesini olumlu etkileyen bu yenileşme ve değişim hem bizleri memnun etti hem de sektörün katma değerini yükseltti.”

R9500 dokumayı kolaylaştırdı, kaliteyi arttırdı

Itema’nın R9500 rapier dokuma makinelerinin kendilerine sağladığı avantajlara değinen İhsan İpeker, ipek kültüründe yer alan ve Itema’nın zamanla geliştirdiği tuck-in (kenar örücü) sisteminin kendilerine moda kumaşları konusunda avantaj sağladığını belirtti. İpeker; “Alıcılar kumaşlarımızın kenarına bakıp bu bir İpeker kumaşıdır veya değildir diyebiliyorlar. Tuck-in sistemi ile bu farkındalığı ve başarıyı bütün kumaşlarımızda devam ettirmek bizim için önemliydi. R9500 makinesi esnek çalışabilme kabiliyetine sahip. Makineye çok kolay müdahale edilebiliyor, kolay yükleme ve boşaltma sağlayabiliyoruz. Yoğun çalışma temposunda bunlar önemli unsurlardır” dedi.

Firmanın cupro kumaş ürettiğini dile getiren İhsan Bey, makine seçiminde de özellikle cuproda sağlıklı çalışacak makineleri seçtiklerini kaydetti. Itema makinelerinin özellikle cupro dokumada oldukça başarılı olduğunun altını çizen İpeker, Itema tezgahlarında %100 cupro veya bunun karışımlarını dokuduklarını belirtti. İhsan İpeker; “Cupro ve karışımlarının yanı sıra farklı jenerik elyafları, Tencel’i de dokuyabiliyoruz. Itema tezgahlarında yüksek turlu floş dokuyabiliyoruz ve gerek atkı gerekse çözgüde bunların kalitesi dikkat çekicidir” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Itema’yı kendileri için bir dokuma partneri olarak gördüklerini ifade eden İhsan Bey sözlerini şöyle bitirdi; “Itema benim için güvenilir, samimi ve inovatiftir.”