Sürü Tekstilin ‘Güçlü ve Zengin’ Itema Deneyimleri

Itema büyük önem verdiği Türk tekstil pazarında müşterilerinin deneyimlerine ışık tutuyor. Itema ile çalışan önemli tekstil üreticileri deneyimlerinde ‘güven, kalite ve hız’ kavramlarına vurgu yapıyor. Denizli’de bulunan Sürü Tekstil, Itema deneyimlerini paylaştı.

Dokuma teknolojilerinin lider markası Itema, özellikle R9500 rapier ve A9500 airjet dokuma makinelerindeki gücüyle dikkat çekiyor. Küresel tekstil pazarının her bölgesine ulaşan marka, Türk tekstil endüstrisini ise her zaman ön sıralarda tutuyor. Türk tekstilcilerle güçlü bir ilişki halinde olan marka, Türkiye pazarından çok olumlu geri dönüşler alıyor. Güçlü pazarlama ve satış sonrası hizmet sonucunda Türk pazarında binlerce çalışır halde Itema makinası bulunuyor. Firma, Türk tekstilcilerin Itema makinalarıyla deneyimleri konusunda özel bir çalışma yürütüyor. Denizli’de bulunan Sürü Tekstil, Itema deneyimlerini paylaştı.

Sürü Tekstil, Itema makinalarıyla daha rekabetçi oldu
Sürü Tekstil, Itema makinalarıyla daha rekabetçi oldu

Sürü Tekstil, Itema makinalarıyla daha rekabetçi oldu

54 yıllık bir tecrübe ile 2001 yılında Denizli’de kurulan Sürü Tekstil, 2007 yılında Sulzer dokuma makinesi ile kendi makine parkurunu oluşturdu. Yatırım sürecini devam ettiren firma, 2013 yılında yeni Itema makinaları ile hatlarını yenileme sürecini başlattı. Böylece rapier R9500 ve airjet A9500 dokuma makinalarından oluşan 200’den fazla yeni nesil Itema makinasının Sürü Tekstil’de kurulumu tamamlandı.

90 ile 329 cm enleri arasında, müşteri talebine göre istenilen özelliklerde, çeşitli ev tekstili (ağırlıklı olarak yatak çarşafları) ve giyim kumaşı üretimi gerçekleştiriyor. Firmanın üretimini yaptığı kumaşlar arasında ranforce, flanel, saten, pike, gofre, gabardin, döşemelik, ribs ve duck bezi bulunuyor.

Aylık 3 milyon metre üretim hacmi ile ihracat ağırlıklı olarak çalıştıklarını açıklayan Sürü Tekstil firma sahibi Mehmet Ali Sürü müşterilerinin özellikle dokuma kalitesine odaklandıklarını aktardı. Ali Sürü şunları söyledi; “Dokuma kalitesinde en önemli faktör şüphesiz dokuma makinesidir. 2013 yılında yeni makine yatırımını başlatırken bu nedenle markaya geçiş yaptık. Çünkü Itema makineleriyle dokuma hatalarını minimum seviyeye düşürüp kumaş kalitesini en üst seviyeye çıkardık. Bu ise satışlarımızı artırırken, bizi daha rekabetçi bir konuma getirdi.”

Üretim maliyetleri düştü verimlilik arttı

Sürü Tekstil, R9500 rapier dokuma makinesi ve A9500 airjet dokuma makinesi ile üretim maliyetlerini düşürürken verimliliğini arttırdı. Mehmet Ali Sürü bu dokuma makinelerini neden tercih ettiklerini şöyle açıkladı; “A9500 airjet dokuma makinesini diğer atkı atma teknolojilerine kıyasla tercih etme sebebimiz, yüksek verimlilik, daha yüksek bir hız, maliyetleri düşürmek ve daha az bir yatırım maliyetidir. Yedek parça masrafını ortadan kaldıran A9500 ile işgücünde yaşanan sıkıntıların da önüne geçtik. Böylece, airjet A9500 sayesinde daha az işçi ile daha çok kumaş dokuyabiliyoruz. R9500 rapier makinesi ise bizlere, ağır kumaşlar da dahil olmak üzere farklı kumaş türleri üretme fırsatı sunuyor. 4 yıldan uzun süredir R9500 ile ve 3 yıldan uzun süredir de A9500 ile çalışıyoruz ve herhangi bir sıkıntı yaşamadık.”

Firmanın satış ve satış sonrası hizmetlerinden memnun kaldıklarının altını çizen Mehmet Ali Sürü; “Itema benim için sürat, güven ve kalite demektir” dedi.

Bu röportajlar, İtalyan firmanın başlattığı Itema Weaving Excellence Diaries projesinin bir parçasıdır ve röportajların videoları firmanın websitesi ve firmanın sosyal ağlardaki sayfaları (Youtube, Facebook) gibi dijital platformlarda mevcuttur.