EFI Optitex’i Satın Aldı

  EFI 52.8 milyon dolara Optitex'i satın aldı
  EFI 52.8 milyon dolara Optitex’i satın aldı

  Electronics For Imaging (EFI), tekstil endüstrisinin dijital dönüşümünü sağlayan ve hızlı modaya adaptosyonu hızlandıran entegre 3d tasarım yazılım alanında, gelişmekte olan ve hızla büyüyen küresel lider firmalardan Optitex Ltd’yi satın aldığını duyurdu. Özel şirket Optitex, EFI’nin Verimlilik Yazılım iş birimine entegre edilecek.

  Optitex’in 3D teknolojisi ve en iyi uygulamaları; tekstil endüstrisinin lider perakendecileri, markaları ve üreticilerinin kendi tasarım, satış ve pazarlama faaliyetleri için yeni yetenekler elde etmesinin yanı sıra işlerini önemli ölçüde nasıl geliştirerek (pazarlama zamanı, maliyet ve verimlilik) fayda sağlayacak şekilde dönüştürmesine olanak sağlıyor.

  EFI Verimlilik Yazılımı Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Gabriel Matsliach; “Optitex ekibini ve hızlı büyüyen sektörün önde gelen müşterileri tabanını EFI ailesine eklemekten dolayı heyecanlıyız” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü; “Optitex teknolojisi EFI Reggiani dijital baskı makinaları ile birleştiğinde, tekstil ekosistemimiz genişleyecek ve endüstrisindeki müşterilerimize pazarda olma zamanı, talep kadar üretim, maliyet verimlilik ve otomasyon konusunda yeni standartlarla yardım edecektir.”

  Üstün müşteri hizmetleri ve danışmanlık kapasitesi ile tanınan Optitex, müşterileri ile onların güvenilir danışmanı olarak hizmet vererek güçlü partnerlik ilişkileri geliştirdi.

  “EFI ailesine katılmaktan dolayı çok heyecanlıyız” diyen Optitex CEO’su Asaf Landau şunları söyledi; “EFI’nin küresel varlığı, bütünsel bir çözüm yaklaşımı, güçlü profesyonel hizmetler kapasitesi ve yenilikçi tekstil endüstrisine özel büyüyen ürün portföyü önde gelen şirketler için büyük fayda sağlıyor. Moda, otomotiv, havacılık ve teknik tekstiller endüstrilerine hizmet veriyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu sektörler için ne geleceği konusunda gerçekten meraklıyım.”

  52.8 milyon Dolarlık maksimum alım fiyatının 20 milyon Doları nakit ödemeyi içeriyor, 3 milyon Dolar emanet olarak yerleştirildi ve toplam 32.8 milyon Dolar  üç yıllık dönemde earnout (firmanın mali performansına bağlı olarak) ödenecek. Eearnout miktarının her diliminin ödenmesi yıllık karlılığa ve büyüme hedeflerine ulaşmaya bağlı. Üç yıllık earnout döneminde, tam earnout ödemesi için gelir beklentisi 73 milyon dolar olarak açıklandı.

  Satın almanın EFI’nın ikinci çeyrek sonuçlarını önemli ölçüde etkilemesi beklenmese de, 2016 dengesi için hasılatın 4 milyon ila 6 milyon dolar olması bekleniyor ve bu süre içinde EPS (hisse başına kar) nötür olmalı.

  Asaf Landau ve Optitex ekibinin yaklaşık 100 üyesi EFI’ye katıldı, Landau EFI Optitex’in genel müdürü olarak hizmet verecek. Optitex ABD, İtalya, Hindistan, Hong Kong ve İsrail’de ofislere sahip.