Mouvent Türk Baskı Pazarına İddialı Girdi

Mouvent TX801 İle Türk Baskı Pazarına İddialı Girdi
Mouvent TX801 İle Türk Baskı Pazarına İddialı Girdi

Geçen yıl ShanghaiTex fuarında ilk tanıtımı yapılan Mouvent TX801 dijital tekstil baskı makinesinin Avrupa’daki ilk lansmanı Türkiye’de ITM 2018 fuarında gerçekleşti. Tekstil endüstrisi MouventTM ‘ye ait olan baskı kafasına entegre Küme Teknolojisine sahip bu makineye yoğun ilgi gösterdi.

Dijital baskı sektörünün en genç teknoloji üreticilerinden Mouvent, geçen yıl küresel pazara tanıttığı TX801 tekstil  ile ilk kez Türk tekstilcilerle buluştu. Fuar boyunca ziyaretçilerden yoğun ilgi görmeyi başaran Mouvent standı, canlı sunumlarla TX801’in gerçek baskı gücünü gözler önüne serdi.

Textilegence’e özel bir röportaj veren Mouvent İşletme Direktörü (Chief Business Officer) Reto Simmen, Türkiye pazarına ve hedeflerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. “Her şeyden önce, piyasada yeni olduğumuzun bilincindeyiz” diyen Simmen, bu nedenle kendilerini Türkiye pazarına tanıtacak, yerel pazara hakim kişilerle (PSC Tekstil) çalıştıklarını söyledi. Simmen ; “Türk pazarının dijital baskı açısından iyi olduğunu biliyoruz. Rakiplerimize göre bu pazara biraz geç giriş yapıyoruz. Bu nedenle pazara daha iyi ve yeni bir şey sumak zorundayız. Teknolojimizle bu çözümü gelecekteki müşterilerimizi sunabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Simmen: Satış sonrası hizmetlerde farklılaşacağız

Türk tekstil endüstrisinin büyük, entegre işletmelerin yanı sıra ciddi oranda KOBİ niteliğindeki şirketlerden oluştuğunu hatırlattığımız Simmen, bu pazardaki stratejilerini ise şöyle özetledi; “Hedef başarımız başlangıçta büyük firmalar olacak. Hızla bu sunduğumuz teknolojik üstünlüğe ve potansiyele talebin artmasını bekliyoruz. Bir sonraki aşamada, pazara sunacağımız tekstil baskı makinelerinden faydalanabilecek güçteki KOBİ tipi işletmeler gelecek. Pazarın hacimsel büyüklüğü ve çeşitliği aynı zamanda ihtiyaç duyulan teknolojinin kişiselleştirilmesini beraberinde getiriyor. Mouvent olarak bu alanda da iddialıyız.”

Türkiye pazarındaki satış sonrası hizmetlerini ele alan Simmen, bunun farklılaşmak istedikleri bir nokta olduğunun altını çizdi. “Müşterilerimize sadece baskı makinesi sağlamak istemiyoruz” diyen Simmen şunları dile getirdi; “Ayrıca, baskı makinesini müşterimizin iş akışına entegre etmek için hizmet sunmak istiyoruz. Bununla birlikte baskı makinesini çalıştırmak için mürekkepler sağlayacağız ve baskı makinesini korumak, kullanılabilirlik ve güvenilirlik açısından yüksek bir seviyede tutmak için hizmet vereceğiz.”

Mouvent TX801 İle Türk Baskı Pazarına İddialı Girdi
Mouvent TX801 İle Türk Baskı Pazarına İddialı Girdi

Mouvent TX801 yüksek kaliteli baskılarla yeni fırsatlar sağlıyor

ITM 2018 fuarında tanıtılan 8 renkli multi-pas dijital tekstil baskı makinesi TX801’in üstün teknolojisine değinen Reto Simmen, makinenin 1200x1200dpi baskı kalitesi ve 2000 dpi optik baskı kalitesi sağladığını belirtti. TX801’de Fujifilm Samba baskı kafalarının kullanıldığını açıklayan Simmen sözlerini şöyle sürdürdü; “Teknik açıdan çok yüksek bir baskı kalitesi sunan bu baskı kafası, kumaşlara yüksek miktarda mürekkebi aynı anda işleyebiliyor. Ayrıca bu, müşterilerimiz için de oldukça faydalıdır. Bunun yan sıra, küme teknolojimiz (cluster technologies) var, bu da baskı kafasında çok sıkı bir entegrasyonu beraberinde getiriyor. TX801’de çok güvenilir bir baskı motoruna sahibiz. Aslında yüksek performans elde etmek için makinede kullandığımız baskı kafası dakikada 100 metreye kadar hız yapabilir.”

Mouvent için baskı kalitesinin temel kriterlerden biri olduğunu dile getiren Reto Simmen, kumaş üzerinde kalitenin çok ince çizgilerin ve yoğun renklerin basılmasından anlaşılabileceğini belirtti. “Kalite gerçekten tasarıma ve neye ulaşılmak istendiğine bağlıdır” diyen Simmen, yüksek çözünürlük ve yüksek miktarda mürekkep bırakabilme yeteneği ile TX801’in her iki yönde de ihtiyaçları karşıladığını ifade etti.

TX801’in çok çeşitli kumaşlarla çalışabildiğini kaydeden Simmen, bunun için farklı mürekkeplerin kullanılabildiğini söyledi. TX801 için reaktif ve asit mürekkepler sunduklarını dile getiren Simmen; “Müşterilerimize tam anlamıyla bir mürekkep portföyü ve eşsiz bir baskı deneyimi sunmak için AR-GE çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

TX801 çok dayanıklı, kompakt ve satın alınabilir bir makina

ITM fuarı boyunca gerçekleştirilen canlı gösterilerde Reto Simmen’e eşlik eden Mouvent Türkiye Bölge Satış Müdürü Cenk Elkatip ise TX801’in baskı kalitesinin rakipsiz olduğunu söyledi. Elkatip şunları söyledi; “MouventTM Cluster Teknolojisi’nin dayanan TX801 tek geçişte 16g/m2 mürekkep veriyor. 2000dpi optik çözünürlüğe kadar baskı kalitesinden söz ediyoruz. Çok dayanıklı, kompakt ve satın alınabilirliği yüksek bir model ile Türk tekstil endüstrisine yeni bir çözüm sunuyoruz. Sektörün bizlere duyduğu güven ve satış sonrası hizmetlerdeki garantimiz, bizlerin satış hedeflerini destekleyecektir”

Önceki İçerikMayer & Cie. Şanghay’da 1.000’inci Makine Montajını Yaptı
Sonraki İçerikAsteks ITM 2018’in Parlayan Yıldızı Oldu
Engin Buz
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.