Ana Sayfa » Örme » Mayer & Cie. Şanghay’da 1.000’inci Makine Montajını Yaptı

Mayer & Cie. Şanghay’da 1.000’inci Makine Montajını Yaptı

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Mayer & Cie. Şanghay'da 1000'inci Makine Montajını Yaptı
Mayer & Cie. Şanghay’da 1000’inci Makine Montajını Yaptı

Mayer&Cie. Çin’de 1000’inci makine montajını gerçekleştirerek, dünyanın en büyük tekstil pazarında mevcudiyetini daha güçlü temellere dayandırdığını kanıtladı.

Albstadt merkezli Alman yuvarlak örme makinesi üreticisi Mayer & Cie.’nin (MCT) bir yan kuruluşu olan Mayer & Cie. China (MCN), bu ayın sonunda 1.000. yuvarlak örgü makinesinin montajını tamamladı. 2012 sonbaharından bu yana, Şanghay’daki Mayer & Cie., seçilmiş belli makinelerin ve Çin pazarı için özel olarak geliştirilen makinelerin son montajını gerçekleştiriyordu. 1000’inci makine, Çin ürün hattının en çok satan modeli MSC 3.2 II oldu. Bu süprem kumaş makinesi ile birlikte, şu anda Çin’de iki model daha monte ediliyor. Elektronik bir model, Mayer & Cie.’nin Çin pazarındaki konumunu daha da geliştirmeye yönelik planının bir parçası olarak 2019’da onlara katılacak.

Mayer & Cie. Genel Müdürü Benjamin Mayer; “Çin’deki işletmemizde 1.000’inci makinenin montajı, Mayer & Cie.’nin son yıllarda gerçekleştirdiği olumlu gelişimin etkileyici bir ifadesidir. Çin’deki tesisimiz ve işletmemiz büyümeye devam edecek. Çin iştirakimiz önümüzdeki yıllarda Grup hedeflerimize ulaşmak için önemli bir yapı taşıdır” dedi.

Mayer & Cie. China’nın 1000’inci makine başarı hikayesi

Mayer & Cie., Şanghay’da makine montajına 2012 yılında başladı. Benjamin Mayer bunu “Gerçek bir garaj çözümü” olarak hatırlıyor. Yuvarlak örme makinesi üreticisi 2003’ten bu yana Çin’de bir Satış ve Servis birimine sahipti. Mayer; “Ancak, 2011 yılında makine montajını burada yapmaya karar verdik. Bu bizim için bir deney olacaktı. Çin için özel olarak geliştirilen makinelerin orada kabul edilip edilmeyeceğini görmek istedik” diye konuştu.

Macera iyi bir başlangıç yaptı. İlk model, MSC 3.2 veya ‘Mayer Single China’, iyi karşılandı. 2014’ün sonlarında yerini halefi, MSC 3.2 II aldı. Çift plaka yuvarlak örme makinesi MDC 2.2, 2014’ten beri Mayer & Cie. China tarafından monte ediliyor ve pazarlanıyor. 2017 sonbaharında şirket Shanghaitex fuarında Relanit 3.2 SC’yi piyasaya sürdü. Bu model, yüksek verimlilik ve proses güvenilirliği ile tanınan Relanit ailesinin bir üyesidir.

Tüm modellerin örme kafaları ithal ediliyor, ancak MCN’nin yaklaşık 40 civarındaki personeli gerekli olan birçok parçayı kendileri üretiyorlar. Makinelerin hepsi tesiste monte ediliyor. Mayer & Cie. China Genel Müdürü Mario Kaden şirketin Çin’deki varlığının temel faydalarından biri tanesini şöyle açıklıyor; “Bu şekilde fiyat duyarlı Çin pazarında rekabetçi bir fiyatla seçilen modelleri sunabiliyoruz”. Ayrıca bu MCN’nin iç talebe cevap verme esnekliği ve hızını da arttırıyor.

Firmanın Çin portföyündeki en popüler modeli olan MSC 3.2 II, aynı zamanda 1.000’inci üretilen makine de oldu. Özellikle günlük ve spor giyim için kumaş üretiminde kullanılıyor. Kaden, MSC 3.2 II’nin ne kadar popüler olduğuna dair bir örnek veriyor; “Bu tipte 130 makinenin çalıştığı bir makine parkuru oluşturan bir müşterimiz var”.

Çin için büyüme stratejisi

Makine üretiminin dört haneli rakamlara ulaşmasıyla birlikte, Kaden elde edilen başarıya gururla bakıyor. 2003 yılından beri Şanghay’da Mayer & Cie. için çalışan Kaden, Çin pazarındaki fırsatların ve zorlukların farkında. “Dünyanın en büyük tekstil pazarında yer almak için burada bir mevcudiyetiniz olmalı,” diyen Kaden sözlerini şöyle sürdürdü; “Çin’de aynı kaliteyi sunabiliyorsak, müşterilerimiz ithal makineleri almayacaklardır. Zorlu rekabete rağmen bunu yapmayı başardık ve başarılarımızla gurur duyuyoruz. Bir ‘garaj çözümünden’, Mayer Group’un önemli bir yapı taşı haline geldik.”

Bu deneyime dayanarak, Mayer & Cie. Çin ve ötesinde önemli bir büyüme potansiyeli belirledi. 2019’dan itibaren elektronik bir model Şanghay’da monte edilen makineler portföyüne katılacak. Relanit 3.2 SC’de olduğu gibi, Mayer & Cie. daha yüksek bir pazar segmentinin ilgisinin çekileceğini umuyor. Gelecekte, Şanghay’da monte edilen modeller komşu ülkelere de sunulacak. MSC 3.2 II, birkaç yıldan beri Bangladeş’te satılıyor. Bu yılın başından bu yana, Hindistan, Tayland, Tayvan ve Vietnam’dan Mayer & Cie. makineleri sipariş etmek de mümkün oldu. Genel ihracat potansiyeli çok büyük. Yalnızca 2017 yılında, Çin 10.000 geniş yuvarlak örgü makinesini ihraç etti. Mario Kaden “Bu fırsatı yakalamalı ve kalitemizi diğer Asya pazarlarına da ihraç etmeliyiz” dedi.

Tekstil Örme Haberleri

Ekoten örme kumaşta hataların önüne Smartex çözümüyle geçti

Türkiye’nin en büyük kumaş üreticilerinden Ekoten Fabrics, yuvarlak örgü makinesindeki hatalı üretimi %0’a yakın bir orana azaltan Smartex V1...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied