Sanitized Puretec, antimikrobiyal elyaflarda yeni çözüm

SANITIZED, Puretec teknolojisi ile pazarın sürdürülebilir antimikrobiyal taleplerine yanıt veriyor.

Tekstilde uzun süreli tazelik için antimikrobiyal çözümler konusunda uzman İsviçre merkezli SANITIZED AG, tüm elyaf türleri için optimum antimikrobiyal performans sağlayan yeni Sanitized Puretec ürün portföyünü tanıttı. İstenmeyen bakterilerin gelişmesini kontrol etmek için yüksek verimli, dayanıklı quat-silan polimer sistemi olan Sanitized Puretec teknolojisi, kokuya neden olan bakterilerin birikmesini önlemek amacıyla tekstiller için sızıntı yapmayan, metal içermeyen ve partikül içermeyen bir antimikrobiyal çözüm sunuyor. Bu yeni teknoloji, aktif bileşeni serbest bırakmadan uzun süreli etki sağlayarak, birçok yıkamadan sonra bile onu güvenli ve sürdürülebilir bir seçenek haline getiriyor.

Sanitized Puretec sentetik elyaflarda üstün performans sağlıyor

Daha sürdürülebilir antimikrobiyal çözüm arayışlarının arttığı pazarda, etkili metal içermeyen ve partikül içermeyen koku kontrol teknolojilerine yönelik talepler de yükseliş gösterdi. SANITIZED’daki geliştiriciler, bu talepleri karşılayan bir kuaterner silan (quat-silane) bazlı antimikrobiyal terbiye ailesi olan Sanitized® Puretec™’in dayanıklılık ve etkinliğini geliştirmeyi başardılar.

Quat-silan teknolojisi, aktif bileşenin sızmayan doğası nedeniyle kumaşın yüzeyine yapıştırılmış halde kalırken, Puretec™ teknolojisi, tüm elyaf türlerinde, özellikle polyesterler gibi sentetik elyaflarda üstün performans gösteriyor. Ayrıca, temas halindeki mikroorganizmayı azaltmak için tamamen polimerize bir siloksan polimer ağının yüksek katyonik yük yoğunluğunu kullanarak tekstillerin işlevselliğini arttırıyor.

Spor giyim için dayanıklı ve rahat bir çözüm

Sanitized Puretec, tüketicilerin sevdikleri ürünleri tekrar yıkamak zorunda kalmadan daha uzun süre giymelerini sağlayarak sentetik spor giyim üreten markalar ve perakendeciler için benzersiz bir çözüm sunuyor. Bu, tekstillerde uzun süreli tazelik ve kullanıcılara rahatlık sağlarken, spor salonuna gitmekten diğer işleri yapmaya kadar tüketicilerin en yoğun günlerinde bile kendilerine güvenmelerini ve rahat etmelerini mümkün kılıyor.

Bakteri üremesini önlemek sadece koku oluşumunu önemli ölçüde azaltmakla kalmazken, aynı zamanda tekstili, tümü ürünün dayanıklılığını tehlikeye atabilecek bakterilerin neden olduğu bozulma ve renk solmasından koruyor. Çeşitli mikrobiyolojik testlerde gösterildiği gibi, Sanitized Puretec sürekli yıkama ve giyme sırasında bile optimum koku kontrol performansını garanti ediyor, ürün bakımını kolaylaştırarak, kullanılabilirliği ve performansı artırarak tekstillere katma değer sağlıyor.

Sanitized Puretec, antimikrobiyal elyaflarda yeni çözüm

Birçok tekstil uygulamasında güvenilir seçenek

Sanitized Puretec teknolojisi, ped ve egzoz gibi mevcut uygulama tekniklerine kolayca entegre edilebilirken, diğer işlevsel performans kaplamalarıyla uyumluluk gösteriyor. Mükemmel yıkama haslığı ve sıcaklık stabilitesine sahip olan teknoloji aynı zamanda insan cildini hassaslaştırmadığı dermatolojik olarak test edildiği için birçok tekstil uygulaması için güvenli bir seçenek olarak yer alıyor.

Sanitized Puretec’in mikrobiyolojik performansı IAC onaylı

Uygun şekilde işlenmiş quat-silan yüzeyler, kumaşlar üzerinde bakteri yapışmasını ve biyofilm oluşumunu önlemek için geniş spektrumlu, dayanıklı antimikrobiyal özellikler sağlayabiliyor. Kuaterner silan teknolojilerinin mikrobiyolojik performansını doğru bir şekilde ölçmek ve doğrulamak için uygun test yöntemlerinin kullanılması büyük önem taşıyor.

Sanitized Puretec koku kontrol solüsyonları, Uluslararası Antimikrobiyal Konseyi (IAC) tarafından onaylanmış endüstri standardı yıkama dayanıklılığı yöntemi olan ASTM E3162-18 kullanılarak 40 yıkamada test edilmiştir. Mikrobiyolojik test yöntemine bakıldığında ise, IAC, Puretec™ teknolojisi için ASTM E2149-20’yi öneriyor.  Markalar ve perakendeciler, IAC onaylı test raporlarına sahip IAC Sertifikalı laboratuvarları kullanarak, ürünlerin eğitimli ve yetkin mikrobiyoloji uzmanları tarafından test edildiğinden emin olabilir.