Berteks Tekstil Zengin Kumaş Gamını Itema İle Dokuyor

Cumhuriyetle yaşıt bir geçmişe sahip olan Berteks Tekstil, tekstil sektöründeki gücünü yeni yatırımlarla arttırıyor. Berteks dokuma teknolojilerinde 30 yıldır güvendiği Itema makineleri ile yoluna devam ediyor.

Türk tekstil endüstrisinin köklü markalarından Berteks, son model Itema makinaları ile yenilediği dokuma hatlarıyla pazar gücünü geliştiriyor. Bursa merkezli Berteks Tekstil, 1922 yılından bu yana tekstil endüstrisinde yer alıyor. Bir aile işletmesi olarak üç kuşaktır sektörel bilgi ve deneyimini sürekli geliştiren firma, yılda ortalama 30 milyon metrekare perdelik kumaş üreterek, 5 kıtada 200 ülkeye ihraç ediyor.

Berteks Yönetim Kurulu Başkanı Berk Noyan, köklü bir geçmişe sahip olan firmanın 1985 yılından itibaren ev tekstili üretimine geçtiğini belirtirken şirketlerinin yeni kumaş segmentlerinde araştırma ve geliştirme yapmayı da sürdürdüğünü ifade etti. Noyan; “Üretimimiz sadece ev tekstiliyle sınırlı olmadı. Geçen yıl AR-GE merkezimi faaliyete geçirerek birçok sektörde yer almaya başladık. Bunlar içinde döşemelik kumaşlar, perde, stor, zebra, plise kumaşlar, kaplama kumaşlar ve tabiki giyim moda kumaşları öne çıkıyor. Tabi bütün bu çözümleri üstün bir teknolojiye dayanan Itema dokuma tezgahlarında üretiyoruz” dedi.  Itema olan işbirliğine değinen Noyan, 90’lı yıllarda Vamatex olarak bilinen ve ürün portfolyosunu yenilikçi dokuma çözümleriyle geliştiren İtalyan dokuma makinaları üreticisi Itema tezgahlarıyla üretim yaptıklarını söyledi

AR&GE departmanı çok etkili

Berk Noyan müşterilerin kendilerini neden tercih ettiğini şöyle açıkladı; “Bizim tercih edilmemizde; yenilikçi ve kreatif olmamız, pazarda istenileni çok hızlı bir şekilde servis edebilmemiz ve AR-GE merkezimizde yarattığımız yeni kumaşlar etkilidir. Müşteri profiline uygun farklı ürün gruplarımızı da belirtmeliyim. Müşteri bize geldiğinde aslında talep ettiği birçok kumaşa ulaşabiliyor.” Ev tekstilleri alanındaki başarı sonucunda giyim sektörüne de atıldıklarına ifade eden Noyan, kadın erkek giyim sektörüne dönük kumaşlar ürettiklerini de belirtti.

Üretimlerinin %90’ını ihraç ettiklerini söyleyen Noyan, modern ve güncel makinelerle üst sınıf müşterilere üst kaliteli ürünleri modern ve güncel makinalarla sunduklarını vurguladı.

Itema ile 30 yıllık güçlü işbirliği

Berteks Tekstil Zengin Kumaş Gamını Itema İle Dokuyor
Berteks Tekstil Zengin Kumaş Gamını Itema İle Dokuyor

Berteks’in Itema ile güçlü bir işbirliği olduğunu dile getiren Berk Noyan, 30 yılı aşkın bir süredir onlarla çalıştıklarını hatırlattı. Bugün Itema markasına dönüşen makinelerle çok başarılı sonuçlar aldıklarını belirten Noyan, bu nedenle dokuma tezgahlarını hiç değiştirmediklerini, buna ihtiyaç duymadıklarını kaydetti. Noyan; “Ürün çeşitliliğimiz nedeniyle bizim için makinenin esnek olması, satış sonrası servisin iyi olması ve güncel teknolojiyi yakalaması büyük önemle sahip. Biz bu kriterlerin hepsini Itema ile elde ettik. 20 denyeden 4500 denyeye kadar iplikle çalışabiliyoruz. Itema makinaları ile hem döşemelik hem perde hem de kalın tarzda kumaşlar üretebiliyoruz. Itema makineleri taleplerimizi karşıladığı için 30 yıldır onlarla çalışıyoruz” dedi.

Berteks’in teknolojiyi yakından takip eden bir firma olduğunu belirten Noyan, küresel pazardaki trendleri dikkate aldıklarını belirtti. Berteks’in makine parkurunu güncel taleplere göre yenilediklerini anlatan Noyan, mevcut makinelerin peyderpey rapier R9500 ile değiştirildiğini açıkladı. Noyan; “Itema’nın yarattığı yeni teknolojilerle daha esnek olması, daha hızlı üretim sağlaması, daha verimli olması bize bu yönde değişikliğe sevk etti. R9500 esnek olması, yüksek devirlerde çalışabilmesi, farklı denyelerde iplikleri aynı tezgahta ve farklı kompozisyonlarda kullanabilme kolaylığı bizlerin tercih sebebi oldu” şeklinde konuştu. Itema’nın makinalarıyla çok farklı iplik türleriyle çalışma kolaylığı elde ettiklerini söyleyen Noyan, bunun ürün çeşitliliğine olumlu katkı sağladığına işaret etti.

Berteks Tekstil; ‘Itema’nın sağladığı teknik destekten memnunuz’

Itema’nın satış sonrası hizmetlerine değinen Berk Noyan, bu konuda da memnun olduklarını söyledi. Makinelerin zaten sorunsuz çalıştığının ve servise ihtiyaç duymadığının altını çizen Noyan, yedek parça bulma konusu dahil olmak üzere hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını dile getirdi. Berk Noyan kendileri için Itema’yı şöyle tanımladı; “Itema güncel teknolojileri takip eden, esnek teknolojik makineler üreten ve satış sonrasında da bizleri üzmeyen bir firmadır”

Pazara ilk kez 2012 yılında sunulan rapier R9500 dokuma makinesi kısa sürede küresel pazarda en başarılı model haline geldi. Kolay kullanımı ve eşsiz dokuma kalitesi ile rakiplerinin önüne geçen R9500, sofistike kaplama ve döşemelik kumaş üretiminde Berteks’in tanımladığı gibi Türkiye pazarında lider olarak konumlanıyor.