Boyteks pandemi döneminde antiviral kumaş üretti

Boyteks Tekstil yoğun bir AR-GE çalışmasıyla antiviral özelliklerdeki VGuard yatak kumaşını geliştirdi.

Textilegence Mart – Nisan 2021 sayısı yayınlandı

Zorlu dönemler belki de en iyi fırsatlar için en uygun zamandır. Textilegence Mart Nisan 2021 sayısında bütün hızıyla süren...

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

100’den fazla ülkeye tekstil ihracatı gerçekleştiren Boyteks Tekstil, yenilikçi ürünler üretme konseptini COVID-19 pandemi döneminde de sürdürdü. Yoğun bir AR-GE ile geliştirilen antiviral özelliklerdeki VGuard yatak kumaşı son dönemde artan koruyucu tekstil talebine yanıt veriyor. Uzmanlar pandeminin yayılmasını önlemede korucuyu tedbirlerin önemli olduğunun altını çiziyor. Boyteks’in ürettiği VGuard kumaşı yatağın yanı sıra, maske ve giysi gibi koruyucu ürünlerde de kullanılabiliyor.

VGuard sağlığı korumaya değer katan bir proje

VGuard projesinin başlangıcı pandeminin ilk ortaya çıktığı günlere uzanıyor. Boyteks, koruyucu tekstiller alanında neler yapılabileceği konusunda AR-GE grubunun önderliğinde özel bir proje ekibi kurdu ve yoğun bir çalışma süreci yürüttü. Virüsün bulaşıcılığını ve pandeminin toplum arasında yayılmasını engellemeye odaklanan bu proje antiviral özelliğe sahip medikal olmayan alternatif tekstil ürünlerinin geliştirilmesine odaklandı.

Firma bu süreçte farklı ülkelerdeki uluslararası çözüm ortakları ve proje ekibi ile kullanılabilecek malzemeleri araştırdı.  Elde edilen sonuçlar ve saptanan yöntemler kumaşlara uygulanarak, ürünler test aşamasına getirildi. Boyteks, başarıyla sonuçlandırdığı antiviral VGuard yatak kumaşı projesi ile insan sağlığını korumaya yönelik sosyal sorumluluk duygusu ile hareket ettiğini göstermiş oldu.

VGuard’ın sırrı virüsle savaşan antiviral partiküller

Antiviral yatak kumaşı VGuard’ın geliştirilmesinde yüksek aktiviteli antiviral partiküller kullanıldı. Bu teknoloji farklı özelliklere sahip malzemelerin ortak çalışması prensibi ile, virüsün etrafında yer alan protein ve yağ tabakaları hedef alıp zarar veriyor ve virüsü etkisiz hale getiriyor. Bu sayede daha hijyenik tekstil yüzeyleri elde edilebiliyor.

Boyteks bu virüs savaşçılarının kumaşa uygulanması için yenilikçi bir teknik izledi. Öncelikle virüsün bulaşıcılığını önleyecek filtre benzeri alternatif bir yapı kumaş yüzeyinde oluşturuldu. Bu güçlendirilmiş yüzey ile konuşma, hapşırma veya öksürme ile ortama yayılabilecek parçacık ve aerosolleri tutabilecek şekilde kumaş üretimi gerçekleştirildi. Dokunan bu kumaşlara, özel formülasyonlarla sentezlenen antiviral özelliklerdeki kimyasallar hassas bir şekilde uygulandı. Kısaca VGuard hem dokuma hem de terbiye sürecindeki özel işlemlerle teknik özellikler kazanıyor.

Korunma ve konfor birlikte sunuluyor

VGuard yatak kumaşı 2 ve 3 boyutlu olarak özel bir teknikle üretildi. Bu sayede kumaş hem optimum seviyede filtreleme yani koruma özelliğine sahip oldu hem de özel hava kanalları ile kullanan kişilerin daha rahat nefes alabilmesine olanak tanıdı. Bu kumaşta kullanılan daha yumuşak iplikler sayesinde kullanıcıların cilt konforu da en yüksek seviyeye çıkarıldı. Bu yenilikçi kumaş pandeminin yayılmasının azaltılmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

Boyteks pandemi döneminde antiviral kumaş üretti
Boyteks pandemi döneminde antiviral kumaş üretti

VGuard antiviral testlerden başarıyla geçti

Küresel çapta bir pazara hitap eden Boyteks geliştirdiği ürünleri bağımsız laboratuvarlara ve kuruluşlara onaylatarak, pazara güçlü bir güvence ile ulaşıyor. Firma uzun yıllardır birçok ürünü için başta Almanya olmak üzere, farklı ülkelerdeki uluslararası akredite laboratuvarlarla çalışma yürütüyor. Boyteks, antiviral VGuard kumaşı için de bu yöntemi sürdürdü. İlk prototipleri geliştirilen VGuard kumaşlar bu laboratuvarlara ön testlere gönderildi. Bu testler, tekstil ürünlerinin antiviral aktivitesinin belirlenmesinde kullanılan uluslararası antiviral test standardı olan ISO 18184 metoduna göre yapıldı. Başarıyla tamamlan testler sonucunda VGuard kumaşı antiviral özellikle olduğunu kanıtlayan belgeye sahip oldu.  Boyteks ayrıca, VGuard kumaşı için patent başvurusunda da bulundu.

Erciyes Holding bünyesinde bulunan Boyteks Tekstil’in ürettiği antiviral özellikteki VGuard kumaşı yatağın yanı sıra maske, koruyucu giysi, önlük, eldiven gibi ürünlerde de kullanılabiliyor. Boyteks, VGuard ile aylık 13 milyon adet maske üretebilecek kumaş kapasitesine sahip bulunuyor.

Çevreci ve sürdürülebilir bir üretim süreci izleyen Boyteks, 100’den fazla yatak kumaşı çeşidi üretiyor. Dünyadaki her 10 yataktan birinin Boyteks kumaşlarıyla üretildiği belirtiliyor.

Tekstil Dokuma Haberleri

Prelle 200 yıllık ipek kumaş geleneğini inovasyonla birleşiyor

Fransa’nın Lyon şehrinin en eski ipek üreticilerinden biri olan, alanında tek aile şirketi Prelle, kralların kumaşı olarak da bilinen...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied