19.5 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

KARL MAYER örmede 3D baskıyla yeni fırsatlar sunuyor

ÖrmeKARL MAYER örmede 3D baskıyla yeni fırsatlar sunuyor

-News Sponsor -

Çözgülü örme, dokuma ve teknik tekstiller için çözgü hazırlama çözümlerinin önde gelen tedarikçilerinden KARL MAYER GROUP, yeni pazar fırsatlarına kapı açan teknolojik bir çözüm geliştirdi. Çözgülü örme makinesi ile 3D baskı sistemini rulodan ruloya prensibine göre homojen bir süreçte birleştiren bu yenilik, özelleştirilmiş ürünlerin üretiminde maksimum esneklik ve verimlilik sağlıyor. Yeni 3D inline (hat içi) baskı makinesi, özellikle prototip üretirken ve tekstil ürünlerini güçlendirilmiş alanların yanı sıra ek faydalar için tasarım veya işlev unsurlarıyla donatırken avantajlarından en iyi şekilde yararlanıyor. Ayrıca, malzeme ve enerji yoğun çalışma adımlarından tasarruf edildiği için yeni geliştirilen ürünlerin karbon ayak izi daha düşük oluyor.

KARL MAYER’in Yeni İş Geliştirme ekibinden Michael Kieren, 3D baskının tekstil ürün tasarımına yönelik tüm yaklaşımlarını tamamen yeniden düşünmelerini sağladığını belirterek şunları söyledi: “Spor giyim dünyası bize şimdiden neyin mümkün olduğunu gösteriyor. 3D baskılı marka ve işlevsel unsurlarla tamamlanan seri üretim ürünler bu alanda halihazırda sağlam bir şekilde yerleşmiş durumda.”

KARL MAYER, geliştirme partneri Bielefeld Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile birlikte ayakkabı bezi üretmek için yeni 3D baskı masasını halihazırda test etti. Prototip, Frankfurt am Main’da düzenlenen Techtextil 2022 fuarında tanıtıldı. Bu yenilik, Kasım 2022’de KARL MAYER şirket binasında düzenlenen 5. Katmanlı Üretim Toplantısı’nda (Additive Manufacturing Meeting) da öne çıkan bir konu oldu.

KARL MAYER örmede 3D baskıyla yeni fırsatlar sunuyor

KARL MAYER’in yeni çözümü ile tekstiller makineden doğrudan baskı masasına gidiyor

Bu yeni 3D baskı çözümü ile tekstil, çözgülü örme makinesinde üretildikten sonra doğrudan basılıyor. Bu, makinenin hedeflenen kontrolü sağlamak için baskı makinesinin kalıp sistemiyle doğrudan iletişim kurmasını da kapsıyor. Sıralı baskı kafası, gerekli her üretim konumuna hızlı bir şekilde hareket ettirilebiliyor. Bir H-kızağı üzerine monte edilen baskı kafası, 5 m/s hızla alan içinde her yöne hareket ettirilebiliyor. Bir kamera sistemi ve bir desen tanıma yazılımı, baskı kafasının 2×1 metrelik baskı alanında konumlandırılması sırasında en yüksek hassasiyeti sağlıyor.

Mevcut baskı makinesi versiyonu poliüretan ve silikonu ısı olmadan işliyor. Genellikle tekstil terbiyesinde kullanılan malzemeler, 138″ çözgü örme makinesi çalışma genişliği ile 85 m²/saat tekstil üretimine eşdeğer bir baskı hızında uygulanıyor.

Özellikle spor, ayakkabı ve otomotiv sektörleri için avantajlar

KARL MAYER’in yeni 3D baskı sistemi, çözgülü örme makinelerinin yüksek verimliliğini katmanlı üretimin yüksek esnekliğiyle birleştirerek üretim adımlarını azaltma fırsatı sunuyor. Makine kullanımının karmaşıklığı da basit bir desen sistemi sayesinde azaltılıyor. Bu avantajlar ile, yenilik özellikle ürünlerin özelleştirilmesi için uygun bulunuyor. Kumaş üzerine doğrudan baskı yoluyla, büyük miktarlarda tekstil ürünü logolar, marka işaretleri veya takım isimleri ile süslenebiliyor. Bunların ötesinde, tasarım açısından çok daha fazla esneklik, artan müşteri bireyselleştirme ihtiyaçlarına başarılı bir şekilde yanıt vermek için tamamen yeni fırsatlar sunuyor.

Yeni 3D baskı sistemi, ürün performansına yönelik yüksek taleplerin olduğu spor sektörü için de etkili bir çözüm sunuyor. Örneğin, kinesio bantlar gibi kısmi takviyeler veya kaslar için destek alanları ve hareketi stabilize etmek için fonksiyonel spor kıyafetlerine kolayca entegre edilebiliyor. Ayakkabılar aynı zamanda en çok stres altında olan bölgelerde aşınmaya dayanıklı olacak şekilde tasarlanma fırsatından da yararlanıyor. Diğer imkanlar arasında, örneğin 3D baskılı ara tekstil ürünleri ve ‘talep üzerine’ verimli üretim yoluyla 4D baskılı ayakkabı kumaşlarına kadar özelleştirilmiş tasarımlar bulunuyor.

Yüksek üretim verimliliğiyle bilinen otomotiv sektörünün, örneğin kapı panellerine, tavan kaplamalarına ve koltuklara takviyeleri entegre etmek için gereken birkaç çalışma adımı nedeniyle KARL MAYER’in verimli 3D baskı sistemiyle özellikle ilgilenmesi bekleniyor. Tasarımlar, takım logoları ve şirket isimleri, otomotiv iç mekanlarında kullanılmak üzere kolay ve doğru bir şekilde uygulanabiliyor. Bu geleneksel kullanımların yanı sıra, anahtarların tekstil yapılarına entegrasyonu, tekstillerin kontrol amaçlı kullanımı ve elektronik bileşenler için koruyucu kılıflar gibi geleceğe yönelik uygulamalar da gerçekleştirilebiliyor.

Check out the other news

Authors other news

Diğer etiketlere göz atın:

Most read news