Hesabım

Ana Sayfa » Eğirme » Eastman, sürdürülebilir Naia selülozik kesikli elyafı pazara sunuyor

Eastman, sürdürülebilir Naia selülozik kesikli elyafı pazara sunuyor

Sürdürülebilir elyaf üreticisi Eastman, çok yönlülüğü arttırmak için ürün portföyünü genişletiyor.

Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Sürdürülebilir kaynaklı Naia selülozik filament ipliğinin üreticisi Eastman, genişleyen elyaf portföyünü, 11-13 Şubat tarihleri arasında uluslararası moda ve tekstil fuarı Première Vision Paris (PV) fuarında gösterecek. Yeni selülozik elyaf Naia ile sürdürülebilir moda için çok yönlü, çevre bilincine sahip başka bir malzeme seçeneği sunuluyor.

Eastman tekstil küresel pazarlama direktörü Ruth Farrell ürün portföyünü genişletmek dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi. Farrell, selülozik kesikli elyafı sunmak için dünyanın dört bir yanından yenilikçi iplik üreticileri partnerlerden oluşan güçlü bir ağla çalıştıklarını belirtti. Farrell sözlerini şöyle sürdürdü;

“Değer zinciri partnerlerimizle birlikte çalışarak, konumlarına bakılmaksızın fabrikalar ve nihayetinde markalar için Naia elyaflarına hızlı ve kolay erişim sağlıyoruz. Bu selülozik kesikli elyaf doğal bir yumuşaklığa sahiptir, çabuk kurur ve kumaşta tüylenmeyi azaltır. Günlük kullanım için ideal olan sürdürülebilir kumaşlar ve giysiler üretmek için liyosel, modal ve geri dönüştürülmüş polyester gibi diğer çevre dostu malzemelerle iyi şekilde harmanlanabiliyor.”

Türkiye’den Karacasu Tekstil süreçte yer aldı

Eastman Naia kesikli elyafını oluşturmak için birçok ülkeden önemli tekstilcilerle çalışmalar yürüttü. Bunlar arasında Türkiye’den Karacasu Tekstil, Çin’den Shandong Long Run Textile ve Dezhou Huayuan Eco-Technology, Hindistan’dan Pratibha Syntex ve RSWM ltd ile Avusturya’dan Linz Textil öne çıkıyor. Bu endüstri lideri iplikçiler, dünya genelinde üreticilerin ihtiyaçlarını karşılamak için Naia kesikli elyafını diğer elyaflarla harmanlıyor.

Eastman, sürdürülebilir Naia selülozik kesikli elyafı pazara sunuyor
Eastman, sürdürülebilir Naia selülozik kesikli elyafı pazara sunuyor

 

Naia sürdürülebilirlik talebine yanıt veriyor

Naia, sürdürülebilir bir şekilde yönetilen çam ve okaliptüs ormanlarından ve plantasyonlarından sorumlu bir şekilde tedarik ediliyor. Eastman, ormancılık tedarik zincirinin tamamını, kontrollü ağaç prosedürleri da dahil olmak üzere Orman Yönetim Konseyi (FSC – Forest Stewardship Council®)  kaynak standartları ile uyumlu hale getirdi. Eastman ve ağaç hamuru tedarikçileri FSC® (C140711) ve / veya PEFCTM Gözetim Zinciri sertifikalarına sahip. Eastman ayrıca, sürdürülebilir ormancılık yönetimine olan bağlılığını göstermek için Canopy ile ortaklık kurdu. Canopy’nin kısa süre önce pazara duyurulan 2019 Hot Button (Gündem Konusu) Sıralaması ve Raporu, Eastman’ın sürdürülebilir ormancılık yönetimine olan bağlılığını gösteriyor. Bu rapor şirketin eski ve nesli tükenmekte olan ormanlardan kaynak alma riskinin sıfır olduğunu bildirildi.

Solventlerin yeniden kullanım için sisteme geri dönüştürüldüğü güvenli, kapalı döngülü bir proseste üretilen Naia, optimize edilmiş düşük etkili üretim ile yapılıyor. Ağaçtan elyafa kadar düşük çevresel etki alanına ve ISO 14044 ile uyumlu üçüncü taraflarca incelenen bir yaşam döngüsü değerlendirmesine sahip. Elyaf ayrıca tatlı su ve toprak ortamlarında biyobozunur olarak sertifikalandırıldı. Bu elyaf TÜV AUSTRIA’dan ‘OK biyolojik olarak bozunabilir’ ve ‘OK kompost’ uygunluk etiketleri alan endüstriyel ortamlarda kompastlanabiliyor. Son olarak, Naia kesikli elyafı, ev ortamı için ‘OK kompost’ sertifikasını da aldı.

Eastman Naia elyafı ile Première Vision Paris (PV) fuarında İplik Salonunda 6555 numaralı standında yer alacak ve ayrıca Salon 3’te Smart Creation alanında Stant 3S42’de sergilenecek.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Tekstil Eğirme Haberleri

Durak Tekstil, UN Global Compact’in imzacıları arasında yerini aldı

Önde gelen endüstriyel dikiş ve nakış iplikleri üreticilerinden Durak Tekstil, dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi Birleşmiş Milletler Küresel...

Özel Haberler