18.7 C
İstanbul
Salı, Mayıs 21, 2024

SASA’dan yapay zekâ uygulamaları için büyük adım

Türkiye’nin küresel çapta önde gelen polyester üreticilerinden...

Geleceği dokumak: Tekstil makineleri otomasyonunun hikayesi 

220 yıllık tekstil makineleri otomasyonu, sektörün görünümünü...

Türkiye tekstil ihracatında ABD’de ve Orta Doğu’da yükselişte

Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ocak-şubat...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Lonati, Türkiye’deki yeni partnerini seçti

ÖrmeLonati, Türkiye’deki yeni partnerini seçti

- Haber Sponsoru -

70 yılı aşkın süredir yuvarlak çorap örme makinesi üreten Lonati, web sitesinden yaptığı açıklamada Türkiye pazarı ile ilgili; Türkiye’de TETAŞ İç ve Dış Ticaret A.Ş. ile iş birliğini ilan etti. Lonati tüm satış, satış sonrası, kurulum, eğitim, yedek parça ve diğer ilgili faaliyetleri partner olarak birlikte takip edeceklerini bildirdi. Duyurunun devamında şu ifadeler yer aldı:

“Lonati, Türkiye’deki her bir bireysel müşteriye katma değer sağlamak için TETAŞ ile bu ortaklığı başlatmaktan mutluluk duyar. Türkiye Lonati için son derece önemli bir pazar olması sebebiyle TETAŞ gibi müşterilerimizi doğru özen ve dikkatle takip edeceğini bildiğimiz stratejik bir ortak seçmiş bulunmaktayız. Müşteri ve paydaşlarımıza saygıyla duyurulur.”

Lonati 50’den fazla modelden oluşan, %60’lık bir uluslararası pazar gücü ile yaklaşık 10/11.000 makinelik potansiyel yıllık üretim miktarına sahip bulunuyor. Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa ve Afrika gibi geleneksel pazarların yanı sıra özellikle Çin ve Türkiye gibi gelişmekte olan pazarlara odaklanan şirket, dünya çapında 70 ülkeyi kapsayan uluslararası bir ağ aracılığıyla müşterilerine yüksek kaliteli operasyonel hizmetler ile iş desteği sağlıyor.

Terrot pandemide AR-GE’ye ara vermedi

Almanya Chemnitz merkezli yuvarlak örme makineleri üreticisi Terrot, Covid-19 pandemi döneminde hem müşterilerine destek vermeyi hem de AR-GE çalışmalarını sürdürdü. Firma bu süreçte, çalışanlarının sağlığını güvence altına alan önlemleri de tutarlı bir şekilde hayata geçirdi.

Bir açıklama yapan Terrot; “Sınırlı seyahat faaliyetlerine rağmen, Terrot müşterileriyle iletişimi ve %100 hareket etme yeteneğini koruyor. Yeni teknolojiler ve gelecekteki kumaşlar bu ortak çabanın sonucudur” dedi.

Açıklama; “Terrot, müşterileri ve harici partnerlerle iş birliği içinde yeni teknik özellikleri test ediyor ve uygulamaya koyuyor. Terrot, zorlu zamanlarda bile, AR-GE departmanını müşterilerinin yanında olduğunu etkileyici bir şekilde gösteriyor” şeklinde devam ediyor.

Firma koronavirüs krizinden sonra pazarda olumlu sinyaller gördüğünü, ilk yeni gelen siparişlerin bunu desteklediğini kaydediyor.

Terrot, ana faaliyetine ek olarak, ağız-burun maskelerinin üretimine de devam ediyor. Bölgesel ve uluslararası partnerlerle birlikte şirket, müşteri ihtiyaçlarına göre yüksek kaliteli maskeler üretimi gerçekleştiriyor.

Hatırlanacağı gibi, Şubat ayında Terrot, dünya çapında yuvarlak örme makinelerine azalan talep nedeniyle Italya’daki üretiminin tamamını Chemnitz’deki fabrikasına taşıyarak, Terrot Italya’yı kapatma kararı vermişti. Firma, daha sonra, ‘Performans Fark Yaratır – Performance makes the difference’ sloganı ile ürün gamını optimize ettiğini duyurmuştu.

Shima Seiki, Covid-19’a karşı yeni örme maske verilerini açıkladı

Covid-19 koronavirüs enfeksiyonunun devam eden yayılması nedeniyle dünya çapında cerrahi maske sıkıntısı yaşanıyor. Bu nedenle, Japonya merkezli düz örme çözümleri sağlayıcısı Shima Seiki, çeşitli bilgisayarlı örme makinelerinde üretilecek 9 örgü maskenin daha fazla versiyonu için örgü verilerini yayınladı.

Bunlar, şirketin 19 Mart’tan bu yana yayınladığı çeşitli maske verilerine ek olarak, maskelerin toplam versiyon sayısını 19’a çıkardı. Yayınlanan bu son veriler hem WHOLEGARMENT makinelerinde hem de geleneksel örme makinelerinde üretilecek pamuklu maskeleri kapsıyor. Shima Seiki kullanıcıları maskeleri üretmek için gerekli verileri firmanın resmi web sayfasından indirebiliyor. Üç farklı boyutta sunulan maskeler çocukların kullanımı için küçük boyutlarda da mevcut bulunuyor. Veriler 3D formda uyumlulukları görülecek şekilde oluşturuldu.

Örme pamuklu maskeler tekrar tekrar yıkanabiliyor ve tekrar kullanılabiliyor. Bununla birlikte, yaygın nonwoven cerrahi maskelerin aksine, örgü maskelerin virüs ve polen filtrasyon işlevselliğine sahip olmadıkları da biliniyor. Bu maskelerin ana kullanım alanlarını öksürme ve hapşırmadan gelen yayılımı önlemek ve alerjenlere maruz kalmanın azaltılması oluşturuyor.

Stäubli D4S otomatik çorap burnu kapama cihazı yükselişte

Stäubli D4S otomatik çorap burnu kapama cihazı yükselişte. Pek çok fabrikada çorap burnu kapama manuel olarak veya örme operatörü tarafından manuel müdahale sonrasında bir dikiş makinesi kullanılarak yapılır. Bu işlem zaman alır ve kaliteden ödün verilir. Türkiye, dünyanın başlıca çorap üreten ülkelerinden biridir ve Türk fabrikaları bu pazarın ön sıralarında yer almak için verimli olmak zorundadır.

D4S çorap burnu kapama cihazı ile Stäubli, burun kapatma prosesinin verimli bir şekilde ve doğrudan çorap örme makinesi üzerinde tamamlanması için fabrikalara tam otomatik bir çözüm sunuyor. Tamamen yeni ve parlak bir fikrin ürünü olan bu cihaz, çorap makinesinde çorap burnunun kapanmasını sağlıyor. Yüksek kalite, ürün standartizasyonu ve çok kısa duruş süreleri garanti ediliyor. D4S sayesinde, çoraplar işlem devam ederken çıkarılır.

Otomatik çorap alma ve dikme işlemi elektronik olarak kontrol edilir. 8 ile 19 kovan (geyç) aralığındaki çorap makineleri için mevcut olan kompakt tasarıma sahip D4S’in kurulumu kolaydır ve üretim verimliliği ve maliyet tasarrufunda belirleyici avantajlar sunmaktadır. Stäubli’nin D4S çorap burnu kapama cihazı, yatırımcıların hızlı yatırım geri dönüşündeki beklentilerine cevap veriyor. D4S, makinanın boşta kalma süresini ve atık iplikleri azaltıp, yüksek verimli otomatik çorap burnu kapama işlemi sunuyor.

Stäubli D4S otomatik çorap burnu kapama cihazı yükselişte

Starlinger Sürdürülebilirlik İçin ‘Döngüsel Ambalaj’ Çözümlere Odaklandı

Dokunmuş plastik torbalar/çuvallar, geri dönüşüm ve PET ekstrüzyon ve arıtma hatları için makine ve komple çözümler sunan Starlinger, Düsseldorf’ta katıldığı K 2019 fuarında sürdürülebilirlik konseptini öne çıkardı. Firma fuar ile eşzamanlı olarak Avusturya Weissenbach gerçekleştirdiği Open House etkinliğinde ise teknolojilerinin canlı olarak çalışmasını ve performansını ziyaretçilere gösterdi. ‘Döngüsel ambalaj’ ın vurgulandığı her iki etkinlikte de ziyaretçiler polipropilenden yapılmış dokuma torbalar için kapalı sistem tezgaha ilgi gösterdi.

Dünya çapında, her yıl 380 milyondan fazla 4 loop bigbang (FIBC: Esnek Orta Hacimli Konteynerler) torba satılıyor. Bu yaklaşık olarak yıllık 800 bin tonluk bir malzeme geri dönüşüm potansiyeline eşittir. Büyük torbaları kullanım sonrasında tekrar büyük torbalara dönüştürme taleplerine, Starlinger’in ‘döngüsel ambalaj’ konsepti yanıt veriyor. Bu projenin danışmanlığını ise tanınmış FIBC uzmanı Dr. Amir Samadijavan üstlendi.

Starlinger Sürdürülebilirlik İçin ‘Döngüsel Ambalaj’ Çözümlere Odaklandı

KARL MAYER Teknik ve Dijital Yeniliklerin Merkezi Olmayı Sürdürüyor

KARL MAYER teknik ve dijital yeniliklerin merkezi olmayı sürdürüyor. 20-26 Haziran tarihleri arasında Barselona’da düzenlenen ITMA fuarına katılan KARL MAYER, klasik bir makine üretici olmanın ötesinde geleceğin teknolojilerine ve uygulamalarına odaklandığını gözler önüne serdi. Çözgülü örme, çözgü hazırlık, teknik tekstiller ve dijital çözümlerin ayrı adalar halinde sunulduğu KARL MAYER standını fuar boyunca 1500 civarında sektör profesyoneli ziyaret etti. Ziyaretçiler ağırlıklı olarak firmanın ana pazarları olarak da öne çıkan Hindistan, İtalya, Türkiye, ABD, Almanya ve Çin’den geldi.

KARL MAYER farklı alanlara hitap eden yenilikçi çözümlerinin temel ortak noktası ise ‘sürdürülebilirlik ve çevre’ oldu. Enerji tasarruflu ve kaynakları koruyan çözümlerle, uygulamalar fuar boyunca temel konuşma noktaları oldu. Standın tam merkezinde ‘Tekstillerin Geleceği – Future of Textiles’ başlığı ile uygulamalar için özel bir alan oluşturuldu. Burada KARL MAYER makineleri ile üretilmiş, gündelik giyimden sportif giyime, iç giyimden denim giyime kadar, teknik özellikleri geliştirilmiş tekstiller ve giyim ürünleri sergilendi.

KARL MAYER Teknik ve Dijital Yeniliklerin Merkezi Olmayı Sürdürüyor

Groz-Beckert, ITMA 2019’da 6.500’ten Fazla Ziyaretçiyi Ağırladı

20-26 Haziran tarihleri arasında Groz-Beckert, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen ITMA 2019 fuarındaki standında 6500’ten fazla uluslararası ziyaretçiyi ağırladı. Bu yıl 45 ülkeden 1.717 katılımcı, tekstil makineleri yapımında dünyanın önde gelen bu fuarında, 137 ülkeden gelen 100 binden fazla ziyaretçiye ürünlerini sundu. Firma Salon 8.0’da tamamen yenilinmiş stant konseptiyle; örme, dokuma, tarak, keçe, tafting ve dikiş dahil olmak üzere toplam 6 ürün alanındaki çözümlerini sundu.

Groz-Beckert standı da 94 farklı ülkeden gelen uluslararası bir izleyiciyi kendisine çekti. Ziyaretçilerin çoğunluğu İtalya’dan (%12) ve onu takiben Almanya’dan (%10), Türkiye’den (%9), Hindistan’dan (%8) İspanya’dan (%7) ve Portekiz’den (%4) geldi. ITMA sırasındaki sayısız uzman görüşmesi tekstil endüstrisi için önemli teşvik edici unsur sağladı. Barselona’daki ITMA 2019, Groz-Beckert için gerçek bir başarı olarak belirtildi ve yeni bakış açıları sağladığının altı çizildi.

Groz-Beckert, ITMA 2019’da 6.500’ten Fazla Ziyaretçiyi Ağırladı

Sportif Giyim İçin Yeni Bir Çözüm Mayer &Cie.’den MJ 3.2 E

Mayer & Cie. (MCT), bu yıl Barselona’daki ITMA’da bir mesh (örme göz yapı) ve body mapping (vücudu saran örme) uzmanını sergileyecek. Sportif giyim amaçlı kullanım için özel olarak geliştirilen elektronik süprem makinesi MJ 3.2 E, ‘Mayer & Cie ile Kazanan Ol’ sloganıyla firmanın fuar konseptinin temel taşını oluşturuyor. Yeni elektronik jakar amiral gemisi 3’ü bir arada konseptine dayandığı için çok daha fazlasını yapabiliyor. 3 yollu teknolojisi MJ 3.3 E’nin çok çeşitli desenleri örmesini sağlarken, 2 yollu teknolojisi de yüksek verimlilik sağlıyor.

Alman yuvarlak örme makineleri üreticisi Mayer & Cie.’de teknik geliştirmelerden sorumlu genel müdürü Marcus Mayer şunları söyledi; “100-metre koşuda olduğu gibi, bir elektronik süprem jakar makinesinde body mapping, en üst alandı. MJ 3.2 E’mizi geliştirirken aklımızda aynı zorlu görev vardı ve MJ 3.2 E’nin güçlü bir yarışmacı ve güçlü bir ‘atlet’ olacağından eminiz.”

Sportif Giyim İçin Yeni Bir Çözüm Mayer &Cie.’den MJ 3.2 E

Groz-Beckert 6 Ürün Alanıyla ITMA 2019’da Olacak

Tekstil makineleri sektörünün lider fuarı ITMA 2019, 20-26 Haziran tarihleri arasında İspanya’da Fira De Barcelona’da endüstri profesyonellerini bir araya getirecek. Fuara dünyanın dört bir yanından 120 binden fazla tekstil ve konfeksiyon uzmanı ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. Groz-Beckert de dahil olmak üzere, yaklaşık 50 ülkeden yaklaşık 1.600 katılımcı, araştırma ve geliştirme çalışmalarından bölümler sergileyecek. Bu önemli etkinlikte Groz-Beckert zengin ürün gamı ve yenilikleriyle Salon 8.0, Stant C101’de yer alacak.

Şirket altı ürün alanının hepsiyle yer alacak, Groz-Beckert Akademisi ve Teknoloji ve Geliştirme Merkezi (TEZ) de tüm alanlara ve ürün alanlarına yayılmış servis yelpazesiyle temsil edilecek. TEZ, problem çözme, optimizasyon ve yeni gelişmeler için geniş seçenek yelpazesini sunarken, Akademi kapsamlı eğitim yelpazesini gösterecek. Yeni bir özellik: olay zamanından ve konumundan bağımsız kalmamıza yardımcı olmak için analog yelpazenin dijital genişlemesi için planlar.

Groz-Beckert 6 Ürün Alanıyla ITMA 2019’da Olacak

TM WEFT Modeli Standart Sektörü Şekillendiriyor

KARL MAYER, başarılı iki ürün hattı stratejisini Teknik Tekstil İş Birimine transfer ediyor ve birinci sınıf atkı atma makinesini standart bir model ile destekliyor.  WEFTTRONIC® II HKS’ye ek olarak, gelecekte bir de TM WEFT olacak. Atkı atma sistemli bu yeni çözgülü örme makinesi kalitesi ve güvenirliği açısından üst seviye versiyonunun tüm özelliklerini taşıyor, ancak optimize edilmiş maliyet: fayda oranı ile farklı bir pazarı hedefliyor.

Bu yeni makine, Asya pazarı için Asya’da üretildi. KARL MAYER Technische Textilien GmbH Satış Müdürü Hagen Lotzmann; “Hedef pazarımız Çin ve özellikle orta seviye segment” diye açıklama yaptı. Buradaki daha fazla öne çıkmak için, WEFTTRONIC® II HKS ile karşılaştırıldığında  TM WEFT %50 daha fazla maliyet:fayda oranı sunuyor. Makinenin tamamen yeniden geliştirilmesi ve üretim lojistiğinin değiştirilmesiyle, hızda kayda değer bir artış sağlandı. TM WEFT için mühendislik bilgisi ve ana uzmanlık konuları Almanya’daki merkez tarafından sağlanıyor; ve diğer tüm çalışmalar KARL MAYER (CHINA) tarafından yapılıyor. Bu, tüm KARL MAYER makineleri için tipik olan yüksek kalite ve işletme güvenilirliğine yol açtı; ve aynı zamanda tela/astar pazarına yönelik standart ürün üreticileri için cazip bir performans paketi sunuyor. İnce geyç ölçüleri ile WEFTTRONIC® II HKS; örneğin ince tela/astarlar ve güneş koruması gibi; yüksek kaliteli otomotiv tekstilleri üretmek için en iyi makinedir.

TM WEFT Modeli Standart Sektörü Şekillendiriyor

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler