Ana Sayfa » Teknik Tekstiller » Covestro : Akıllı Giysiler için Akıllı Elektronikler

Covestro : Akıllı Giysiler için Akıllı Elektronikler

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Covestro akıllı elbiseler için akıllı elektronik çözümler geliştiriyor
Covestro akıllı elbiseler için akıllı elektronik çözümler geliştiriyor

Covestro, K 2016 plastik fuarında ışık yayan/aydınlatılmış giysileri sergileyecek. LED’ler bunu gerçekten dikkat çekici hale getiriyor, fakat aynı zamanda kazalara karşı yayalar ve bisikletçilerin korunması gibi önemli işlevleri gerçekleştirebilir. Onu özel kılan ışık yayan diyotlar bir panel ya da şerite konulmamış olmasıdır, yumuşak bir kumaş parçası üzerinde yer alıyor.

Gelişmenin merkezinde, işlevselliğini kaybetmeden hareketlere yanıt verebilen bir elektronik sistem bulunuyor. Sistem, Covestro’nun termoplastik poliüretandan (TPU) ürettiği esnek ve biçim alabilir bir film içeriyor. Baskılı bakır devreler için TPU, alt tabakayı oluşturur. TPU, kıvrımlı bir desenle oluşturulduğu için bükülebilen ve gerilebilen baskılı bakır devreler için alt tabaka oluşturur.

Akıllı Teknoloji

Akıllı devreler etkili ve çok aşamalı bir işlem kullanılarak üretiliyor. İlk olarak bakır filmler poliüretan filmler üzerine lamine edilmiştir. Baskılı devre, son derece etkili bir yapıştırma özelliğine sahip daha sonraki bir yapılanma işlemi ile üretilir. Kaplanmış filmler, konvensiyonel ısı kullanılarak gerekli şekli alır.

“Filmler standart aşındırma ve görüntüleme işlemlerine karşı dayanıklıdır” diyen Covestro film uzmanı Wolfgang Stenbeck şunları söyledi; “Şekillendirilebilir elektronik sistemler, ışık yayan elbise örneğinde olduğu gibi doğrudan tekstil üzerine lamine edilebiliyor.

Üretim teknolojisi AB Komisyonu tarafından finanse edilen, aralarında STELLA ve TERASEL’in de bulunduğu çeşitli projeler kapsamında geliştirildi. Amaç, geleneksel şekil verme işlemlerini kullanarak 2,5 boyutlu elektronik devreleri düşük maliyetle üretmek. Serbestçe oluşturulmuş/ şekillendirilmiş bileşenler, enerji tasarruflu elektronik bileşenler üzerine sorunsuz bir şekilde entegre edilebiliyor. Standart PCB (printed circuit board-baskılı devre kartı) sanayi ekipmanları kullanılarak işlenirler ve yüksek akımlı ve voltajlı uygulamalar için uygundur.

Akıllı devreler geniş bir segmentteki diğer müşteri ihtiyaçlarını karşılar ve böylece pek çok sanayi uygulaması için idealdir. Geleneksel elektronik bileşenler ile karşılaştırıldığında, azaltılmış malzeme kullanımı nedeniyle daha fazla sürdürülebilir ürünler sağlarken daha fazla tasarım özgürlüğü ve güvenilirliği sunar.

covestro1_TextilegenceFonksiyonel İç Giyimden Otomotive

Teknoloji akıllı tekstiller için son derece geniş seçeneklere kapı açıyor. Böylece aydınlık veren/aydınlatılmış giysiler gibi moda öğelerinin yanı sıra, serbestçe şekillendirilebilir elektronik sistemler, kalp hızını ve solunumu takip için hali hazırda iç çamaşırlarında kullanılıyor. Bunlar hastaların tedavisinde ve sporcuların eğitiminin izlenmesinde yardımcı oluyor.

TERASEL teknolojisi ayrıca tüm işlevleri entegre edilmiş olarak modüler otomotiv iç bileşenlerinin üretimini sağlıyor. Bu ise montaj karmaşıklığını azaltıyor, maliyetleri düşürüyor ve pazarlama süresini kısaltıyor. Aynı zamanda, otomotiv içi ve binalarda yeni aydınlatma konseptlerinin önünü açıyor, tasarımcılar ve mimarlar LED’leri tam da en çok ihtiyaç duydukları yerlerde konumlandırabiliyor.

Dış kabuk ürünlerine direkt dahil edilebilen tüketici elektroniği, akıllı devreler, bileşenlerin minyatürleştirilmesi trendini destekliyor.

Gerilebilir elektronik devrelerin üretimi için Gerilebilir Devre Kartı (SCB) teknolojisi Avrupa STELLA projesinin bir parçası olarak daha önce geliştirildi. Buna Fraunhofer Güvenilirlik v e Mikroentegrasyon Enstitüsü (İZM) ve Berlin Teknik Üniversitesi öncülük etti. Kaplı TPU filmler defalarca %60’a kadar ve bir seferde %300 kadar gergin olabiliyor.

Firmayı K2016 Plastik Fuarında, 19-26 Ekim tarihlerinde Düsseldorf Almanya’da Salon 6 Stand A75’de ziyaret edebilirsiniz.

Covestro Hakkında

2015’te 12.1 milyar Euro’luk satışla Covestro dünyanın en büyük polimer şirketleri arasındadır. Firmanın iş faaliyetleri yüksek teknoloji polimer malzemelerin üretimi ve günlük yaşamın birçok alanında kullanılan ürünler için yenilikçi çözümler geliştirilmesine odaklanmıştır. Ana hizmet segmentleri otomotiv, elektrik ve elektronik, inşaat ve spor ve eğlence endüstrileridir. Eski adı Bayer MaterialScience olan Covestro, küresel çapta 30 üretim yerine ve 2015 yıl sonu itibariyle yaklaşık 15.800 çalışana sahip.

Teknik Tekstiller Haberleri

Monforts’tan yeni Montex Coat manyetik rulo kaplama çözümü

Günümüzde tek kaynaktan eksiksiz bir kaplama yelpazesi sunabilen tek şirket konumundaki tekstil teknolojileri üreticisi Monforts, International Newsletters tarafından ilki...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied