11.2 C
İstanbul
Cumartesi, Mart 2, 2024

KARL MAYER TÜRKİYE’nin Genel Müdürü belli oldu: Toros Greenhalgh 

Ekim 2023’te Türkiye’nin Bursa şehrinde kendi işletmesini...

Türk tekstil sektörü zorluklara rağmen 2024’ten umutlu

Avrupa piyasalarındaki daralma, yüksek enflasyon, artan üretim...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Durak Tekstil yarına odaklanan teknik iplikleriyle 16. İstanbul Hazır Giyim Konferansı’nda yerini aldı

GüncelDurak Tekstil yarına odaklanan teknik iplikleriyle 16. İstanbul Hazır Giyim Konferansı’nda yerini aldı

- Haber Sponsoru -

Önde gelen endüstriyel dikiş ve nakış iplikleri üreticisi Durak Tekstil, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) tarafından düzenlenen 16. İstanbul Hazır Giyim Konferansı’na sponsor olarak destek verdi. 2 gün boyunca Çırağan Palace Kempinski’de düzenlenen etkinliğin ilk gününde önemli sunumlar ve oturumlar gerçekleşirken, ikinci günde firmalar B2B görüşmelerde bulundu.

Hazır giyim sektörünün bütün tedarik zincirini buluşturan bu etkinliğe stant sponsoru olarak katkı sağladıklarını söyleyen Durak Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Direktörü Yiğit Durak, konferansın gördüğü ilgiden ve sektörle bir araya gelmekten memnun olduklarını söyledi. Etkinlikte sektör için önemli konu başlıklarının ele alındığını belirten Durak, ikinci gün stantlarında gerçekleştirdikleri iş görüşmelerinin de kendileri için tatmin edici olduğunu açıkladı. Conductive (İletken) başlıklı özel tema ile stantlarını ve ürün sunumlarını hazırladıklarını belirten Durak sözlerini şöyle sürdürdü; “Durak Tekstil olarak farklı sektörlere hitap eden oldukça geniş bir ürün gamına sahibiz. Hazır giyim ve konfeksiyon segmentleri bizler için büyük bir potansiyele sahip. Hazır giyim alanından daha fazla pay alabilmek için sektörün tüm bileşenlerine AR-GE ile geliştirdiğimiz yenilikçi ürünleri sunmaya odaklandık. Bunun için sanat, teknoloji ve doğa olmak üzere üç saç ayağından oluşan ürün perspektifimizi burada bir kesişim noktası olarak fonksiyonellik ile sunduk. Ürünlerimizin fonksiyonel özelliklerini başta üreticilere olmak üzere, tasarımcılar ve akademi dünyasıyla paylaştık.”

Bir iplik üreticisi olarak hazır giyim ve moda dünyası ile buluşmanın markalaşma çalışmalarına da olumlu yansıdığını dile getiren Durak, Ar-Ge çalışmalarının teknik ürünler segmentinde yeni bir yol açtığını kaydetti. Durak; “Marka bilinirliğimizi artırırken sadece standart ipliklerdeki kalitemizle değil, inovasyon gücümüzle de öne çıkmak istiyoruz. Son yıllarda en çok konuşulan konuların başında akıllı tekstiller ve giyilebilir teknolojiler geliyor. Bu yeniliklerin olmazsa olmazı ise iletken ipliklerdir. Bu konuda yaptığımız çalışmaların meyvesi olan Silver Pro ipliğimiz dijital çalışmalar için bir altyapı oluşturacaktır. Bu ipliğimiz sektörün daha fazla katma değerli gelişimi için temel taşlardan biri olacak ve endüstri profesyonelleri birçok farklı yeni uygulama alanını keşfedebilecekler” dedi.

Durak Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Direktörü Yiğit Durak Görsel Kaynak: Durak Tekstil

“Vizyonumuz ve misyonumuz daha iyisini en iyi şekilde yapmak”

Günümüzde toplam cirolarının yaklaşık %20-25’inin teknik ipliklerden sağlandığını açıklayan Yiğit Durak, önümüzdeki dönemde bu seviyenin daha da yukarıya çıkmasını hedeflediklerini vurguladı. Durak Tekstil’in aynı zamanda sürdürülebilirlik konusunda da hassas olduğunu söyleyen Durak, portföylerindeki geri dönüştürülmüş ipliklerin sağladığı faydaların yanı sıra üretim proseslerinde de çevrenin korunması için gerekli adımların çoktan atıldığını hatırlattı. “Moda ve giyim endüstrisindeki nihai kullanıcılar kaliteli ürünler istedikleri kadar bunların artık sürdürülebilirlik kriterini karşılayıp karşılamadığına da dikkat ediyor. Durak Tekstil konferansa katılarak sektörün en önemli partneri olabileceğini bir kez daha gösterdi” diyen Durak, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Teknik ipliklerimizle giyim endüstrisini yarının taleplerine hazırlarken, sürdürülebilir ürünlerimiz ve üretim prosesimizle dünyamızı ve insan sağlığını korumaya odaklanıyoruz. 50 yıllık köklü bir geçmişe sahip bir firma olarak, kurucularımızdan bize miras kalan ilkelerden ödün vermeden gelişmeye devam ediyoruz. Vizyonumuzu ve misyonumuzu daha iyisini en iyi şekilde yapmak olarak özetleyebilirim. 50 yıl önce balık ağı ipliği üreterek sektörü büyük ölçüde dışa bağımlılıktan kurtaran Durak Tekstil, giyim sektörü dijital bir dönüşüm yaşarken tam da ihtiyaç olan yenilikçi ürünlere odaklanıyor. Bu çerçevede, İstanbul Hazır Giyim Konferansı bu duruşumuzu sergilemek için ideal bir platform oldu.”

Konferansa gelecek yıl da destek vermeyi planladıklarını açıklayan Yiğit Durak, özellikle geliştirmeyi tamamladıkları yeni teknik iplikler konusunda heyecan verici bir sunum yapmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler