Oerlikon Nonwoven, INDEX fuarında gücünü gösterecek

Oerlikon Nonwoven, INDEX’te kaliteli, dayanıklı, rekabetçi ve sürdürülebilir nonwoven üretimi için çözümlerini tanıtacak.

Oerlikon Nonwoven İsviçre’nin Cenevre kentinde 19-22 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenecek dünyanın önde gelen nonwoven fuarı INDEX’te geniş ürün portföyüyle yer alacak. Filtrasyon, hijyen ve medikal ile jeotekstil ve diğer endüstriyel uygulamalar için pazar ve müşteri odaklı sistem çözümleri sunan Oerlikon Nonwoven, fuarda her uygulama için optimum üretim prosesi sağlayan ürünlerini tanıtacak. Fuar boyunca ziyaretçiler hem Oerlikon’un 2314 numaralı fiziksel standından hem de çevrim içi platform üzerinden sergilenen ürünleri kapsamlı olarak inceleme imkanı bulacak. 

Oerlikon Nonwoven Meltblown teknolojisi ile yüksek dayanımlı kumaşlar

Oerlikon Nonwoven’ın Meltblown teknolojisi, filtrasyon, izolasyon ve sorpsiyon uygulamaları için benzersiz ve yüksek dayanımlı nonwoven kumaşların kolay ve verimli bir şekilde üretimi mümkün kılıyor. Klasik poliolefinlerden (PP, PE), PET, PLA, PBT ve PA’dan PPS ve TPU gibi özel plastiklere kadar tüm bu ve diğer ham maddeler Oerlikon Nonwoven Meltblown yöntemi ile güvenli bir şekilde işlenebiliyor. 

Burada, maddelerin elektrostatik olarak yüklenmesi için entegre elektroşarj ünitesi ecuTEC+ kullanılarak filtre verimi daha da artırılıyor. Aşırı esnekliği, onu şu anda pazarda temin edilebilen diğer konseptlerden ayırırken, kullanıcı zengin çeşit seçeneği arasından istediğini seçerek filtre uygulaması için ideal yükleme yoğunluğunu ayarlayabiliyor. 

Oerlikon Nonwoven Meltblown teknolojisi ile yüksek dayanımlı kumaşlar

Teknik kumaşlar için düşük enerji tüketimi, yüksek üretim

Oerlikon Nonwoven’ın sistemleri, teknik kumaşlar için düşük enerji tüketiminde yüksek üretim kapasiteleri ve verim sağlıyor. Bu şekilde, örneğin alan ağırlıkları azami 400 g/m2 kadar olan polyester veya polipropilenden jeotekstil ürünleri ve 9 dtex’ kadar filaman titresi verimli bir şekilde üretiliyor. Ayrıca Oerlikon Nonwoven, çatı membranları için kumaş taşıyıcıların (altlıklar) (PP- veya PET eğrilmiş nonwoven kumaş) ve bitüm yalıtım membranları için (iğnelenmiş PET eğrilmiş dokusuz kumaş) bitüm çatı kaplama malzemelerinin üretimi için de özel eğrilmiş kumaş yöntemleri sunuyor. 

Özellikle Oerlikon Nonwoven‘ın, çift bileşenli eğirme yöntemi alanında uzun yıllara dayanan deneyimi, tamamen yeni nonwoven kumaş yapılarının ve böylece bir malzemedeki çeşitli fonksiyonların yerine getirilmesine imkan veriyor. Bu yöntem ile aynı anda farklı kombine elyaf kesitleri ve aynı zamanda bir veya farklı polimerlerden farklı elyaflar üretilebilirken, ürün yelpazesi klasik çekirdek kılıfından ve yan yana (Side-by-Side) Biko filamentlerden, bölünebilir liflere ve karışık liflere kadar uzanıyor. 

Hijyenik ve medikal nonwoven kumaşların üretiminde rekabetçi çözüm

Hijyenik ve medikal nonwoven kumaşların üretimi için, QSR (Doğru Ölçeklendirilmiş Kalite) teknolojisi, bu çeşitli spunbond ve meltblown kompozitleri (SSMMS, SMMS, SSS vb.) dünya çapında kabul görmüş standartlara göre üretmek için uygun makiyetli bir çözüm sunuyor. Oerlikon Nonwoven, yoğun iş birliği ve ortaklıklar, sıkı kalite güvence önlemleri ve ayrıca teknoloji ortaklarıyla yoğun bir alış veriş sayesinde bu sistem tipini, daha yüksek hacim, yumuşaklık veya müşteriye özel kabartma desenleri gibi özel dokusuz kumaş özellikleri ile benzersiz niteliklerle donatabiliyor. Bu sayede üreticiler pazarlarında kendilerini farklılaştırma olanağı elde ediyor. 

Airlaid teknolojisi ile sürdürülebilir nonwoven kumaşlar

Islak mendil üretimi için Phantom teknolojisi

Oerlikon Nonwoven, Phantom platformu ile alternatif bir Coform teknolojisi sunarak selüloz ve polimer liflerden farklı ıslak mendil üretimine imkanı sağlıyor. Ayrıca Spunmelt ve Airlaid yöntemleri, ana malzemelerin özellikleri ideal olarak birleşecek şekilde kombine ediliyor. Malzeme karışımı %90’a kadar selüloz elyaflardan oluşabilirken, alternatif olarak pamuk ve sentetik elyaflar eklenebiliyor. 

Phantom teknolojisi, şimdiye kadarki klasik Spunlace gibi yöntemler ile karşılaştırıldığında ekolojik olma ve ayrıca performans ve maliyet avantajlarına sahiptir. Su huzmesi ile sıkıştırmadan vazgeçilmesi sayesinde, madde işlem ardından kurutulmazken; Yumuşaklık, mukavemet, kir ve sıvı alımı gibi ilgili ürün parametreleri optimum şekilde ayarlanabilir. Phantom teknolojisi hem esnek ve emici yapıların hem de yoğun bir şekilde tekstüre edilmiş malzemelerin üretimini mümkün kılar. 

Airlaid teknolojisi ile sürdürülebilir nonwoven kumaşlar

Nonwoven kumaş üretiminde ham madde olarak selüloz (selülozik hamur) veya selüloz elyafları, sürdürülebilirlik ve çevreye uygunluğu açısından rakipsiz bir konumda bulunuyor. Oerlikon Nonwoven’ın Airlaid prosesi ise bu ham maddenin birçok uygulama için yüksek kaliteli ürünlere dönüştürülmesi için ideal bir çözüm sunuyor.  

Günümüzde ekonomik açıdan cazip üretim hızı ve hat verimliliğine sahip yüksek kalitede hafif Airlaid nonwoven kumaş üretimi oldukça talep görürken, Oerlikon Nonwoven’ın patentli şekillendirme prosesi bu alanda, düşük alan ağırlığına sahip kumaşlarda da homojen elyaf yerleşimi ve yüksek denge için standartlar belirliyor. Bunun yanı sıra selüloz, kısa ve uzun istiflenmiş doğal ve sentetik lifler (20 mm’ye kadar) ve tozlar gibi birbirinden farklı ham maddelerin homojen olarak karışmasını ve ayrıca gerekli ürün özelliklerinin ayarlanması için çeşitli mekanik, termal ve kimyasal nonwoven kumaş sıkıştırma proseslerinin uygulanmasını ve kombinasyonunu mümkün kılıyor.