Ana Sayfa » Eğirme » SSM tekstüre pazarında rekabeti artırıyor

SSM tekstüre pazarında rekabeti artırıyor

SSM tekstüre pazarındaki güçlü konumunu, yeni sahte büküm tekstüre makinesi DP5-FT'yi pazara sunarak daha da sağlamlaştırdı.

Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Rieter Group bünyesinde bulunan SSM Schärer Schweiter Mettler AG (SSM), çeşitli uygulamalar için ürettiği SSM tek pozisyonlu makine konsepti DP5-FT ile pazarda tekstil üreticilerinin karşılaştığı esneklik gibi zorluklara çözümler getiriyor. Katma değerli özel iplikler üretmek için pazarın ihtiyaçlarına yönelik doğru ekipmanları sunan yeni konsept, enerji tüketimi ve üretim verimliliği konularında üreticilere avantaj sağlarken, farklı tasarımıyla operatörlere kullanım kolaylığı sunuyor. 

İlk kez 1960’lı yıllarda ortaya çıkan ve o zamandan beri ticareti yapılan Polyester DTY (Tekstüre Edilmiş İplik) zaman geçtikçe kaba filament başına denyeden (dpf) mikro filamentlere ve hatta süper mikro filament ipliklere kadar uzanan çok çeşitli özel ipliklerde kullanılmak üzere geliştirildi. Bu iplikler çok yumuşak tutuma sahip hafif kumaşlar üretmek için kullanılabiliyor. DTY’de bulunan daha fazla özellik, daha çok sayıda ancak daha küçük partilerin üretilmesi anlamına gelirken, bu tekstilciler için üretim sürecinde daha fazla esneklik gereksinimi gibi yeni zorluklar ortaya çıkarıyor. 

Yeni SSM tekstüre makinesinde 40’a kadar farklı formül seçeneği

40 pozisyonlu tam donanımlı bir DP5-FT makinesi 40’a kadar farklı formül için ayarlanabiliyor. Kendi ısıtıcısı, kumanda kartı ile birlikte neredeyse bağımsız bir sahte büküm (FT) makinesi olan her pozisyon, bireysel olarak tahriklenen, programlanabilir motorlarla donatılmıştır. Denk bir laboratuvar makinesine yatırım yapmaya gerek olmazken, müşteriler DP5-FT’nin bir veya birden fazla pozisyonunu kolaylıkla denemelere veya örneklemeye ayırabiliyor. Pozisyonlar, verimliliği en üst düzeye çıkarıp örnekleme maliyetlerini azaltmak için sonradan normal üretime geri atanabiliyor. 

Bireysel pozisyon konsepti enerji tüketimini de azaltıyor

Bireysel pozisyon konsepti aynı zamanda enerji tüketimi ve üretim verimliliği konularında da avantajlar sağlıyor. Milli makinelerin aksine etkilenen tüm motorlar durdurulduğu için bir pozisyonun enerji tüketimi, pozisyon kullanılmadığında azalır. Bunun yanı sıra, belirli bir boşta kalma süresi geçtikten sonra ısıtıcının ve godenin sıcaklığını düşürerek potansiyel tasarrufları en üst düzeye çıkarmak için enerji tasarrufu işlevi etkinleştirilebiliyor. 

Çalışan milli bir makinede, bir iplik kopuşu sonrası sarım makine çalışırken güvenli bir şekilde çıkarılamadığı veya hatalı pozisyon makinenin durdurulmasını beklediği için ipliksiz pozisyonlarla karşılaşmak da yaygın bir durum olarak görülüyor. Her pozisyon bireysel olarak durdurulabildiği ve derhal servise alınabildiği için bireysel pozisyonlu makine konseptinde böyle bir sınırlama bulunmuyor ve bu sayede daha yüksek makine verimliliği elde ediliyor. Ayrıca, bireysel pozisyonlu konsept çok daha küçük motorların kullanımına olanak tanıyarak operatörlerin ağır şekilde yaralanmaları riskini sınırlandırdığı için DP5-FT, birincil önceliği kişisel güvenlik olan üreticiler için de uygun bir seçenek sunuyor. 

DTY işine başlayan müşteriler için ideal seçenek

DP5-FT’nin yüksek esnekliği, yalnızca beş adet minimum kullanılabilir pozisyon sayısı ile yansıtılıyor, Bu ise onu DTY işine başlayan müşteriler için ideal bir seçenek haline getiriyor. DP5-FT, DTY ipliklerinde parti boyutları, türleri ve sayılarında tam esneklik sunmanın yanı sıra tedarik zincirinde daha fazla kontrol sahibi olma imkanı veriyor. Bir müşteri daha sonradan DTY üretim kapasitesini artırmak istediğinde makine, tahrik ünitesi değiştirilmeden ve aynı makine terminali kullanılarak 40’a kadar pozisyonu içerecek şekilde genişletilebiliyor. 

Farklı tasarımıyla kontrol ve denetim kolaylığı sunuyor

SSM tekstüre makinelerinde bulunan ısıtmalı gode, DTY ipliklerinin üretimindeki son teknoloji bir özellik olarak öne çıkıyor ve DTY ipliğinin ısısını ayarlamaya ve gerekli esnekliği sağlamaya yarıyor. Bazı makinelerde uzunlukları nedeniyle makinenin arkasına veya platformun altına monte edilen masura ısıtıcılar, operatörlerin üretim sırasında masura ısıtıcıları kontrol etmesini veya dahili masurayı temizlik amacıyla düzenli olarak çıkarabilmesini engelliyor. SSM tekstüre makinelerinde, makinenin önüne monte edilen  ısı ayarlayıcı gode, makineyi durdurmadan istenilen zamanda tüm iplik yolunun kontrolü ve denetimini mümkün kılıyor. Önceden belirlenmiş uzunluğa sahip bir masura ısıtıcı yerine bir gode kullanmak, operatörlerin aynı zamanda godelerin etrafındaki sarım sayısını artırarak veya azaltarak ısı ayarlama prosesinin süresini kontrol etmesine olanak tanıyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

Durak Tekstil, pandemiye rağmen satışlarını %20 artırdı

Pandemi döneminde üretim kapasitesini artıran yatırımlar yapan Durak Tekstil, 2021 yılında bunun meyvelerini toplamaya başladı.  Durak Tekstil yılın ilk...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied