29 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 24, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Pigment Reklam’ın sponsor olduğu Autobee, otonom tekne yarışmasında şampiyon oldu

BaskıPigment Reklam’ın sponsor olduğu Autobee, otonom tekne yarışmasında şampiyon oldu

- Haber Sponsoru -

UV baskı uzmanı Pigment Reklam’ın sponsor olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Autobee proje ekibi, Njord Autonomus Ship Challenge’da güçlü rakiplerini geride bırakarak birinciliği elde etti. 14-18 Ağustos tarihleri arasında Norveç’in Trondheim şehrinde gerçekleşen deniz teknolojileri konulu yarışmaya dünyanın en gelişmiş üniversitelerinden biri olan NTNU ev sahipliği yaptı. Öğrenciler tarafından organize edilen uluslararası ilk otonom yarışma özelliğine sahip Niord Autonomus Ship Challenge’da Türkiye’nin yanı sıra, Amerika, Portekiz, Hindistan, İskoçya ve Norveç’in prestijli üniversitelerinden ekipler yarıştı.

İTÜ Autobee Takımı Eş Kaptanı Emir Sağlam, Avrupa’da gerçekleşen tek otonom tekne yarışması olan Njord’da üç görevi başarıyla tamamlayarak birinciliği nasıl kazandıklarını şöyle anlattı; “Yarışma yol bulma, rıhtıma yanaşma ve kazadan kaçma olmak üzere 3 ana görevden oluşuyor. İlk görevde dubalarla belirtilmiş yolu takip edip gemicilik kurallarına uygun şekilde rota çizmemiz gerekti. İkinci görevde ise ne yazık ki yaşanan sert fırtınadan dolayı başarılı bir şekilde rıhtıma yanaşma görevini gerçekleştiremedik. Son görevde ise farklı senaryolarda gemicilik kurallarına uyarak kazadan başarıyla kaçmamız beklendi. Bu üç kategoriden ikisinde başarılı sonuç alarak birinciliğe layık görüldük.”

Pigment Reklam’ın sponsor olduğu Autobee, otonom tekne yarışmasında şampiyon oldu

Njord’da şampiyonun adı vesselbee02

İTÜ’deki farklı bölümlerden öğrencilerin oluşturduğu Autobee proje takımının 2016 yılından bu yana hava ve karada otonom araç tecrübesine sahip olduğunu anlatan Emir Sağlam, otonom tekne konusunda da geçen yıl Vesselbee01 modeli ile Savunma Sanayii Bakanlığı’nın düzenlediği Roboik İnsansız Su Üstü Araçları Prototip Yarışması’nda ikinci olduklarını hatırlattı. Bu alandaki araç geliştirme çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayan Sağlam; “Norveç’teki yarışmada uluslararası alanda bilinirliğe sahip 7 üniversitenin ekibi yarıştı. Açıkçası diğer takımların bütçeleri bizimkinin oldukça üstünde. Ancak bu zorluğa rağmen Vesselbee02 aracımızla kazandığımız ödül, en iyi aracı geliştirme konusundaki gayretlerimizin meyvesi olması açısından bizleri çok mutlu etti” dedi.

Üç görev başlığında da başarılı sonuçlar elde ederek güçlü rakipler karşısında birinci seçildiklerini vurgulayan Sağlam, bu başarının elde edilmesine katkı sağlayan bütün sponsorlara teşekkür etti. Sağlam; “Yarışmada ciddiye alınmak açısından burada profesyonel bir şekilde yer almak ve temsil edilmek çok önemli. Bu bağlamda Pigment Reklam bize tanıtım için roll up, flama ve stickerlar hazırladı. Bu baskıların kalitesi gerçekten çok iyiydi. Özellikle aracımıza yapıştırdığımız stickerlar göz alıcıydı. Araç üzerinde sponsor logolarımızın gösterildiği stickerların suya dayanaklı olması gerekiyordu ve Pigment Reklam bu konuda bize en iyiyi sağladı. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Njord’da şampiyonun adı vesselbee02

Autobee baskısında Nyala imzası

Uluslararası bir yarışmada Türkiye’yi temsil etmenin heyecan verici bir durum olduğunu belirten Emir Sağlam; “Kendimizi kanıtlamak ve ülkemizi başarıyla temsil etmenin mutluluğu tarif edilemez. Yarışmadaki başarımızın yanı sıra kendimizi Pigment Reklam sayesinde sponsorlara, ziyaretçilere ve diğer yarışmacılara profesyonel bir şekilde sunma imkanı elde ettik. Hem yarışmada moral verme hem de yeni çalışmalar için güç toplamada bu ve benzeri destekler bizler için çok önemli” diye konuştu.

Autobee baskısında Nyala imzası

Pigment Reklam’ın swissQprint’in pazarda en çok satan endüstriyel UV baskı makinesi Nyala 3’te gerçekleştirdiği baskılar hem su ile sert bir mücadeleye giren araç üzerinde, hem de ekibin tanıtım çalışmaları için stant alanlarında kullanıldı. Farklı gereksinimlere göre hazırlanan baskılar aracın markalaşması ve ekibin tanıtımı için katkı sağladı. Günümüzde 4. nesil ile pazara sunulan Nyala versiyonu kendi segmentinde Avrupa’nın en çok satan modeli olarak öne çıkıyor.

Ülkemizi temsil eden bu tür projelere ve çalışmalara destek vermekten mutluluk duyduklarını söyleyen Pigment Reklam Firma Sahibi Serkan Çağlıyan, birincilik ödülü için Autobee ekibini tebrik etti. Çağlıyan; “Sponsor olarak destek vermek bizleri de bu sürecin ve başarının bir parçasına dönüştürdü. Ülkemiz adına elde edilen başarıdan gurur duyuyoruz. Yeni ürün geliştirmeye odaklanan Ar-Ge ve start-up proje ve girişimlere bu çerçevede destek vermeyi sürdüreceğiz. Verdiğimiz desteklerin meyvelerini görmek en büyük mutluluğumuz olacaktır” dedi.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler