Ana Sayfa » Eğirme » RSB-D 50 Cer Makinesi Eğirmede Yeni Bir Boyut

RSB-D 50 Cer Makinesi Eğirmede Yeni Bir Boyut

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Rieter’in yeni tek kafalı cer makinesi RSB-D 50, performansı ile karakterize ediliyor; %33’e kadar verimlilik artışı, enerji maliyetinde düşüş, üstün şerit kalitesinde daha hızlı ve kolay parti değişimi ve sezgisel işletim.

Rieter, 2016 yılının sonbaharında, Çin’deki ITMA ASIA ve Hindistan’daki ITME fuarlarında yeni RSB-D50 tek kafalı cer makinesini ilk defa küresel bir kitleye tanıttı. Yeni cer makinesi nesli, çok sayıda yenilikçi çözüm ile mükemmelleştirildi. Bunlar maliyetleri düşürüyor, kaliteyi arttırıyor ve işletme ve bakım işlemlerini basitleştiriyor.

Enerji tasarruflu tahrik konsepti ECOrized ile %25 daha az kayış

ECOrized patentli tahrik konsepti ile, bir önceki modele göre, kayışların, tahrik öğelerinin ve diferansiyel dişlilerinin %25’inden tasarruf ediliyor. İki servo motor çekim sistemini tahrik ediyor. Benzersiz özellikler ise,  emiş için frekans kontrollü tahrik ve koyler için tekli tahriktir. Koyler için yeni tahrik çözümü, düz kemer takibi yapıyor ve çok daha uzun ömürlüdür. Sessiz çalışan makine düşük aşınmanın kanıtıdır.

Yeni RSB-D 50 ile Yıllık daha düşük elektrik maliyeti

Yeni tahrik çözümü, her bir RSB-D50 için yılda yaklaşık 1000 Euro’luk tasarruf sağlıyor. Makinenin ömrü boyunca yaptığı tasarruf, yatırım maliyetiyle karşılaştırıldığında, çok cazip bir oran ortaya çıkıyor.

Standart bir özellik olarak, cer makineleri şimdi entegre enerji ölçümü ile donatılıyor. Önemli ölçüde artan bir enerji tüketimi meydana geldiğinde, önleyici bakım yapılabilir ve makinenin arızalanması önlenir.

Enerji dalgalanmalarına karşı daha dayanıklı

Kısa süreli bir enerji dalgalanmasında, kontrol voltajı (gerilim) tahrik konvertöründen sağlanır. Bu enerji deposu, kısa süreli gerilim kesintilerini ve düşüşlerini telafi edebilir. Böylece, cer makinesi çalışmaya devam eder. Daha uzun kesintilerde ise, aktif otomatik regülasyonlu cer makinesi kontrollü bir şekilde durur. Tülbent kılavuzlanmış pozisyonda kalır ve hızlı bir yeniden başlatmaya olanak verir.

Daha fazla optimize çekim sistemi mühendisliği ve RSB-D 50

Çekme ünitesinin önündeki klasik şerit kılavuzları sıklıkla yanlış ayarlanır. En sık yapılan hata şeridin merkezi olmayan kılavuzlanmasıdır. Yeni, patentli şerit kılavuzu, şeridin merkezi olarak yönlendirilmesini ve böylece kalıcı şerit kalitesini garanti ediyor.  Tülbent genişliği tekrarlanabilir ve kılavuz elemanlarının basit şekilde döndürülmesi ile ayarlanır. Ana çekim bölgesindeki ilave elyaf kılavuzları, kenar elyaflarının yanal kaymasını önler. Bunun sonucunda iplikte daha az rahatsız edici hata meydana gelir. Ayrıca, baskı silindiri rulmanlar kalıcı olarak yağlanır ve daha düşük bir sıcaklıkta çalışırlar.

Yapay elyafta olduğu gibi, yüksek elyaf-elyaf aşındırması olan elyaf işlenirken, sorunsuz kova değşimi için aktif şerit separatörü gereklidir. Bunu gerçekleştirmek için, otomatik regüleli çekme sisteminin motorları ince bir yer yaratır,  bu da koylerin altına taşınır ve kova değişiminde koparılır.

Hassas şerit yerleştirme için CLEANcoil ve CLEANcoil-PES koyler

CLEANcoil tüm elyaf malzemeleri için standart bir koylerdir ve bu nedenle maksimum esneklik sağlar. Spiral koyler borusu, en yüksek çıkış hızlarında bile, çekim hatasız şerit yerleştirmeyi garanti ediyor. Koylerin bal peteği yapısındaki alt kısmı, birikintileri güvenilir bir şekilde önler.

%100 polyester işlemek için, yeni bir tip kaplamalı en son geliştirilen CLEAN-coil-PES şerit yerleştirmede eşsiz avantajlar sunuyor. Kritik polyester elyaflarında çalışırken bile, temizleme periyodu en az %100 oranında uzatılabilir. Bu da daha tutarlı şerit ve iplik kalitesine yol açar.

Aynı seviyede veya daha iyi iplik kalitesinde %33 daha fazla verimlilik RSB-D 50 ile geliyor

Regülesiz cer makinesi SB-D 50 ve Regüleli cer makinesi RSB-D 50 pratik olarak 1 200m/dak. kadar üretim yapıyor. Elyaf malzemesine bağlı olarak, önceki modele kıyasla %33’e kadar daha yüksek hızlar mümkündür.

Aşağıdaki penye pamuk işleyen bir müşteri örnek olarak verilebilir. RSB-D 50, 650m/dak’da, önceki model RSB-D 45 ise 480m/dak. olarak çalışıyor. Çok yüksek çıkış hızına rağmen, RSB-D 50’nin şerit kalite değerleri aynı derecede iyi bir seviyeye ulaşıyor. İplik numarası Ne 30, aynı seviyede veya hatta biraz daha iyi kaliteyi gösteriyor. Dokuz haftalık uzun süreli testte, RSB-D 50’de oluşan rahatsız edici arızaların ortalama değerleri de dikkate değerdi. Çok iyi kalite değerlerine ulaşan RSB-D 45 ile karşılaştırıldığında, Classimat değerleri %13 ve bobin kesmeleri %8 oranında iyileştirilebiliyor.

Aynı seviyede veya daha iyi iplik kalitesinde %33 daha fazla verimlilik RSB-D 50 ile geliyor
Aynı seviyede veya daha iyi iplik kalitesinde %33 daha fazla verimlilik RSB-D 50 ile geliyor

Sezgisel işletim için dokunmatik ekran ve LED ekranlar

SB-D 50 ve RSB-D 50 en yeni kontrol jenerasyonunu ve bunun yanı sıra yüksek çözünürlüklü renkli dokunmatik bir ekran kullanıyor. Belirgin işaretler operatörün verimli çalışmasıyla ilgili olarak çok önemlidir. Burada, uzaktan görülebilen ve cer makinesinin durumu hakkında bilgi sağlayan LED’ler yardımcı oluyor. Onlar, operatörün çalışmasını son derece basitleştiriyor. USB arayüzü sayesinde, veriler diğer makinelere hızlı ve kolay bir şekilde aktarılır. Rieter’in iplikhane kontrol sistemi SPIDERweb bağlantısı, standart bir özellik olarak bulunuyor.

Makine ekranında teknolojik bilgi: RSB-D 50

Sık sık personel değişikliği veya uzman sıkıntısı iplik fabrikaları için artan problemlerdir. Rieter doğrudan makine ekranında görülen önerilen ayarlarla çözüm sunuyor. Bunun temeli, şimdi makineye ekranına entegre edilmiş olan, iyi bilinen SLIVERprofessional uzman sistemidir. Bu sistem değerli teknolojik bir destek sağlar.  Bu eşsiz araç, hammadde verileri girildikten sonra tüm makine için bir ayar önerisi sunar. Bunlar, diğer makinelere bir veri kaydı olarak iletilir. Ek olarak, SLIVERproessional periyodik veya çekim dalgaları gibi spektogram hatalarının analizine de yardımcı olur. Böylece, arızalar hızla düzeltilir ve makinenin kullanılabilirliği artar.

Zemin üstü veya zemine gömülü makine montajı

SB- ve RSB-D 50, öncelikle çok esnek pozisyonlamayla zemin üstü montajına olanak veriyor. Yeni bir opsiyon ise zemine gömülü montajdır. Bu durumda kovanın boş kova magazinine aktarma yüksekliği daha alçaktır ve dolayısıyla daha kullanışlıdır. Dolu kovalar doğrudan iplikhane zeminine itilir.

RSB-D 45’in kanıtlanmış avantajları yeni modelde korundu

RSB-D 50, patentli önceki modelin benzersiz özelliklerini koruyor. İşte bazı seçilmiş özellikler;

  • Üst silindirlerde daha net temizleme kenarlarını (dudakları) otomatik olarak kaldırarak daha etkili emiş
  • Pamuklu uygulamalar için, çepel birikimi olmayan şerit yerleştirme
  • Çok düşük tablalı kovalarda bile, hatasız ilk şerit tabakaları için sensör

RSB-D 50 ve SB-D 50 ile Rieter, cer makinesi mühendisliğinde müşterilerinin yararına bir başka kilometre taşı belirledi. Bir kez daha, iplikhane yöneticileri arasında yaygın olan “Bir RSB al ve huzur içinde uyuyabilirsin” sözü buna uygun oldu.

Yazan: Jürgen Müller / Cer Makineleri ve Sistemleri Ürünleri Yöneticisi

Tekstil Eğirme Haberleri

Durak Tekstil Aramid İplikleri Yüksek Isıya Karşı Başarılı Performans Gösteriyor

Durak Tekstil geç tutuşur özellikteki aramid dikiş ipliği çeşitleriyle artan talebe yanıt veriyor. Yüksek performanslı Durak Fire Safe P-Aramid®...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied