Stäubli – 125 Yıllık Yenilik Tutkusu

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Staubli, 1892’de küçük bir atölyede başladıktan sonra, yüksek kalitede mekatronik çözümler ve teknolojiler için önde gelen bir endüstriyel partner haline geldi. Hızlı Bağlantı Elemanları, Robotik ve Tekstil olmak üzere üç özel alanda Staubli, yüksek kaliteli ürünleri ileri teknolojileri nedeniyle, dünya çapında endüstri müşterileri tarafından değer görüyor.

İsviçre tekstil endüstrisinin en parlak dönemi olan 19. yüzyılın sonunda, iki aile şirketi bir araya geldi ve yeni bir kurumsal çatı haline geldi; Her ikisi de ticari zeka ve teknik beceriye sahip Rudolph Schelling ve Hermann Staubli, 1982’de İsviçre’nin Horgen köyünde ‘Schelling & Staubli’ şirketini kurdu. Zürih kıyısında ve ipek yolu üzerinde bulunan bu köy aynı zamanda yaklaşık bin dokuma tezgahı işleten birçok fabrikanın bulunduğu bir yerdi. Hermann Staubli, bu makineleri onararak ilk teknik bilgi birikimini edinmişti. Kısa bir süre sonra, üstün makine üretimine girişti. En başından itibaren amentüsü en yüksek kalite ve belirgin müşteri odaklılığı oldu. Dokuma fabrikaları ile en iyi sonuçları elde edebileceği, dünyanın en iyi armürlerini yapmaktan daha azını istemedi. İlk günlerde bile, Staubli verimli üretim için çok yüksek hedefler belirledi; özellikle daha düşük maliyetle, daha yüksek kalitede ve daha çeşitli desenlerle daha fazla kumaş dokuma.

Staubli 125 yıllık tarihinde sürekli kalite ve inovasyonu temel ilke edindi.
Staubli 125 yıllık tarihinde sürekli kalite ve inovasyonu temel ilke edindi.

Zaten 1893’te, Schelling & Staubli atölyelerinde tasarlanarak üretilen ilk armürü tanıttı. 1900 yılında, bugün hala yaygın olarak kullanılan bir çözgü-çapraza alma sistemi ile donatılmış dünyanın ilk kağıt taraklı armürü piyasaya sürüldü. 1900 yılında Rudolph Schelling’in ölümünün ardından şirketin adı Staubli olarak değiştirildi.

Staubli : Coğrafi yayılma ve portföy genişlemesi

Staubli Group, teknik ve coğrafi olarak 1892’den bu yana verimli bir şekilde büyüdü. İlk fabrikasını 1909 yılında Fransa’da inşa ettikten sonra Staubli, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Amerika ve Çin’de de ek üretim tesislerini kurdu. 1969’da Staubli, ağır armürler konusunda uzman Alman şirketi Trumpelt’i satın aldı. Çerçeveli dokuma alanında bir ağızlık açma çözüm uzmanı olarak, şirket daha sonra Jakarlı dokumayı da kapsayacak şekilde ürün yelpazesini genişletmeye karar verdi. Bu karar Lyon’da bulunan mekanik jakarlı makineler üreticisi Verdol’un satıl alınmasına yol açtı. Ürün yelpazesini dokuma prosesini tamlayacak şekilde genişletmek için 1994 ve 1998 yıllarında Zellweger (dokuma hazırlık çözümleri) ve Schönherr (halı dokuma sistemleri) şirketleri satın alındı. Son olarak, geniş bir uygulama yelpazesi için tahrik ve kontrol sistemleri sağlayarak uzun zamandır endüstri ortağı olan DEIMO şirketi satın alındı.

Bu genişleme stratejisi, yoğun AR-GE faaliyetleri ile sürekli arttı ve bugün sonuçları ileri teknoloji ile entegre yüksek performanslı ürün yelpazesinde görülebiliyor. Bu makineler olağanüstü güvenilirlik, eşsiz üretim hızları ve çok uzun hizmet ömürleri ile tanınıyor. SAFIR otomatik tahar makineleri; son nesil S3000/S3200 armürler; LX/LXL elektronik jakarlı dokuma makineleri; ALPHA halı dokuma sistemleri; TF teknik dokuma sistemleri ve DEIMO örgü çözümleri; şirketin DNA’sında bulunan sürekliliği ve yenilikçiliğe olan tutkuyu ispatlıyor.

Mükemmellik, her alanda sürekli gelişme ve genişleme anlamına geliyor

“Yenilik ruhu, şirketimizi en başından itibaren tanımlamıştır; bu ruh Staubli’nin doğasına derinden bağlıdır” diyen Staubli CEO’su Rolf Strebel sözlerini şöyle sürdürdü; “Müşterilerimize değer katan yeni çözümleri sürekli geliştirmemizin nedeni de budur. Uzun vadeli başarımız için diğer belirleyici faktörler, dünya genelindeki personelimiz arasındaki bağlılık/uyumluluk ruhu, merakımız ve sürekli gelişim felsefemizdir. Amacımız insani, mesleki ve teknik düzeyde sürekli gelişme ve önümüzdeki 125 yıl boyunca da başarılı olmaya devam etmektir.”

125 yıllık yenilik tutkusu

  1. yüzyılın sonlarında olduğu gibi, teknolojik ilerlemeler ve vizyon sahibi fikirler, yeni binyılda başarıyla çalışmaya hazır bir şirketi şekillendirdi. Bugün Staubli üç özel faaliyet alanı olan bir mekatronik çözüm sağlayıcısıdır; Hızlı Bağlantı Elemanları, Robotik ve Tekstil. 4,500’den fazla küresel bir işgücüyle şirket, 1,1 milyar İsviçre Frangı yıllık ciroya imza atıyor. 1892’de kurulan Staubli, bugün merkezi İsviçre’nin Pfäffikon şehrinde bulunan uluslararası bir gruptur.

Tekstil Dokuma Haberleri

Prelle 200 yıllık ipek kumaş geleneğini inovasyonla birleşiyor

Fransa’nın Lyon şehrinin en eski ipek üreticilerinden biri olan, alanında tek aile şirketi Prelle, kralların kumaşı olarak da bilinen...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied