Ana Sayfa » Fuarlar » Techtextil : Uzayda Bir Maceraya Davetlisiniz

Techtextil : Uzayda Bir Maceraya Davetlisiniz

Techtextil ve Texprocess, ESA ve DLR işbirliğiyle, ‘Uzayda Yaşamak’ı Sunuyor. Beslenme, dolaşım, moda ve yaşam; teknik tekstiller uzayda yerleşimi mümkün hale getiriyor.

Techtextil : Uzayda Bir Maceraya Davetlisiniz
Techtextil : Uzayda Bir Maceraya Davetlisiniz

Işınla beni, Scotty: Uzayda bir yolculuk için çok miktarda malzeme nakletmek gereklidir ve bunların büyük bir kısmını teknik tekstiller oluşturuyor. Bu ürünlerden numune ve parçalar, Techtextil ve Texprocess (9-12 Mayıs 2017) fuarları sırasında Avrupa Uzay Ajansı (ESE) ve Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) ortaklığı ile Messe Frankfurt tarafından düzenlenecek ‘Uzayda Yaşam’ sergisinde gösterilecek. Görülebilecek sergiler arasında, malzeme ve teknolojileri Techtextil ve Texprocess katılımcılarından sağlanan, uzay mimarı Ben van Berkel tarafından uzay modasından ve orijinal Mars görevinden ilham alan ‘Material Gallery’ bulunuyor. Ve baş döndürücü bir astronot eğitim programını tamamlamamış olsanız bile, sanal gerçeklik gözlüğüyle uzaya uzanan bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Techtextil ve Texprocess ziyaretçileri ‘Uzayda Yaşamak’ sergisinde, tekstil malzemeleri ve işleme teknolojilerinin örneklerini uygulama odaklı bir ortamda görebilecek. Messe Frankfurt Teknik Tekstil ve Tekstil İşleme Markası Yöneticisi Michael Janecke; “Ortaklıklarımız ve katılımcılarımızla işbirliği içinde, Techtextil ve Texprocess’de daha önce görülmemiş olan bilgilendirici ve eğlenceli bir alan yarattık” dedik. Teknik tekstillerin insan hayatının hemen hemen her alanında bulunduğu göz önüne alındığında, ‘Mimarlık’, ‘Giyim’ ve ‘Ulaşım Araca’ alanlarına yönelik olarak tasarlanmış malzeme ve işleme teknolojileri gösterilecek.

Uzaydaki İdeal Ev Techtextil’de

Ziyaretçiler, Stylepark mimarlık dergisinin küratörlüğünde ‘Mimari’ alanında uzayda nasıl bir binanın işleyebileceği konusunda fikir sahibi olabilecek. Hafif yapı ve kanopi uzmanı MDT-tex, Techtextil’in ‘Uzay Habitatı’ yaratmak için uluslararası UNStudio firmasının yıldız mimarı Ben van Berkel ile güçlerini birleştirdi. Her biri çift bükümlü ve gerginlik altındaki 60 ayrı modülden oluşan hafif yapı, 40 metrekarelik bir alana sahip ve PTFE levhalarla kaplanmış özel olarak tasarlanmış alüminyum profillerden oluşuyor. MDT-tex, özellikle yüksek sıcaklık direncinden ve teknik özelliklerinden ödün vermeden pavyon için kumaşı son derece hafif bir gramajda tasarladı.

Ultra hafif malzemeler uzay yolculuğunda öncü rol oynuyor, çünkü uzay kapsülünün yükü hafif olursa nakliye daha ucuzdur. Rahat koltuklarda dinlenmek için Uzay Habitat’ını ziyaret edenler, sanal gerçeklik gözlüklerini kullanarak Mars’a gidebilir ve aynı zamanda teknik tekstiller ve uzayda işleme konularında daha fazla bilgi edinebilirler.

Yörüngedeki yüksek teknoloji modası

Kimse çok sıcak veya çok soğuk olmasından hoşlanmaz. Uzay kıyafeti yalnızca aşırı sıcaklardaki kullanıcıları korumakla kalmaz, aynı zamanda vücut ısısını düzenler, nemi boşaltıp dayanıklı ve kolay temizlenmelidir. Daha da iyisi, serginin ‘Giyim’ bölümünde iyi görünüme sahip tasarımlar gösterilecek. Berlin’deki ESMOD Moda Okulu, ESA ve Londra Bilim Müzesi tarafından düzenlenen ‘Yörünge Courte’ projesi (2015/2016) çerçevesinde öğrencilerin hazırladığı kıyafetler sunulacak.

Buna ek olarak, Politecnico di Milano’nun (Milano Üniversitesi) POLI.desing merkezi, Annalisa Dominoni’nin bilimsel denetimi altında; ‘Yörünge Modası’ adlı projede ve ESA ve giysilerle işbirliği içinde Benedetto Quaquro’nın teknik denetiminden gelen kıyafetleri sunacak.

Fuar Haberleri

Intex South Asia Bangladeş sanal fuarı başarıyla gerçekleşti

Intex South Asia - Bangladeş fuarı 22-25 Mart tarihlerinde, Bee2bee.asia adresinde online olarak önemli bir buluşmaya sahne oldu. Bangladeş’in...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied