Texcare International 2020 için beklentiler şimdiden yüksek

Texcare International 2020’de çamaşırhane ve kuru temizleme teknolojilerinde sürdürülebilirlik öne çıkacak.

Zorlu Tekstil ve Disney iş birliğinin kapsamını genişletti

Türkiye’nin ev tekstili liderlerinden Zorlu Tekstil, büyük bir anlaşmaya imza atarak Disney’in Avrupa, BDT ülkeleri, Rusya ve Türkiye’deki üretim,...

Textilegence Kasım – Aralık 2020 Sayısı yayınlandı

Textilegence Magazine, 2020 yılının son sayısında okuyucularını dolu bir içerikle karşılıyor. Covid-19 pandeminin bütün yıla damgasını vurduğunu net olarak...

Hyosung Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütüyor

Güney Kore merkezli endüstri devi Hyosung Corporation, Avrupa pazarının artan talebini karşılamak için Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütme kararı aldı....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Çamaşırhane ve kuru temizleme sektörleri yeni teknolojiler ve hizmetlerle 24 – 28 Ekim tarihleri arasında Texcare International 2020 fuarında buluşacak. Frankfurt’ta gerçekleşecek olan fuarda sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve otomasyonun ana konular olarak öne çıkacak. Çamaşırhanenin üretkenliğinin bağlı olduğu kesintisiz proses akışları ve şeffaf emtia akışları konusunda yeni çözümler ziyaretçilere sunulacak.

Artan dijitalleşme ve verilerin tutarlı bir şekilde entegrasyonu sayesinde, çamaşırhanelerde tekstil işlemesi sürekli olarak iyileşiyor. Sektör için otomasyon ve dijitalleşme için gerekli çözümler Texcare Internation’da yüksek önceliğe sahip olacak. Dünya çapında bir platforma dönüşmeye hazırlanan fuarın aynı zamanda konsept sponsoru olan VDMA Tekstil Bakım, Kumaş ve Deri Teknolojileri (TFL) yüksek beklentilere sahip olduğunu açıkladı.

Texcare International 2020 için ana başlık: sürdürülebilirlik

Bütün sektörlerde olduğu gibi tekstil, çamaşırhane ve kuru temizleme işlerinde de sürdürülebilirlik giderek daha önemli hale geliyor. Sürdürülebilirlik konusu tüm katılımcıların ajandasında yer alıyor.  Diğer yandan, tüketicilerin sürdürülebilirlik bilinci de artıyor ve bununla birlikte daha sürdürülebilir ve kaynak verimli endüstriyel üretime olan talep de artış gözlemleniyor. Uluslararası örgütlerin bu konulardaki öncü rolüne AB Komisyonu örnek gösterilebilir. AB Komisyonu’nun Yeşil Yeni Anlaşması da önümüzdeki yıllarda tekstil baskım endüstrisini ilgilendirecek ve şekillendirecektir. Bu bağlamda, Döngüsel Çamaşırhane konusu da hızla önem kazanıyor.

Elgar Straub
Elgar Straub

Dijitalleşme yeni potansiyellere kapı açıyor

Özellikler ilerleyen dijitalleşme, sürdürülebilirlik konusunu daha da ileriye taşımak için muazzam bir potansiyel sunuyor. Otomasyon ve yapay zeka, diğer şeylerin yanı sıra, ilerlemeye işaret ediyor. Şirketler, çamaşırhane işinde bağlantı ve dijitalleşmeyi geliştirmeyi ve tüm değer zincirinin dijitalleşmesini ilerletmeyi ele alıyor. Buradaki temel hedefler kaynakların korunması, verimlilik artışı ve daha fazla hijyen olarak sıralanabilir.

Artan hijyen ve yaşam standartları gibi dünya çapındaki değişimler nedeniyle, endüstrinin gelecek için son derece olumlu beklentileri var. VDMA Tekstil Bakım, Kumaş ve Deri Teknolojileri (TFL) Genel Müdürü Elgar Straub bu konuda bir açıklama yaptı. Straub; “Büyüyen küresel hijyen standartları, tüm Tekstil Bakım sektörü için birçok yeni fırsat sunuyor. Bu nedenle bir bütün olarak sektörümüz gelecek beklentiler son derece olumludur” dedi. Straub, bu yılki fuarın sektörün gelecek yıllardaki seviyesini belirleyeceği için büyük beklentilere sahip olduğunu dile getirdi.

Elgar Straub, dijitalleşmenin, özelikle lojistik süreçler söz konusu olduğunda tekstil bakım sektöründe hali hazırda yaygın olduğunu dile getirdi. Straub, Texcare International 2020 fuarında akıllı fabrikaların taleplerini dikkate alan birçok yeniliğin sunulacağını ifade etti. Diğer dijitalleşme unsurları arasında çamaşırhaneler veya kuru temizleyiciler ile müşterileri ve / veya tedarikçileri arasında yeni iş modelleri, online mağazalar ve uygulamalar, e-öğrenme gibi konuları kapsıyor.

Texcare International 2020 için beklentiler şimdiden yüksek
xcare International 2020 için beklentiler şimdiden yüksek

Sektörün ekonomisi 2019’da daraldı

VDMA Tekstil Bakım, Kumaş ve Deri Teknolojileri’nden (TFL) yapılan açıklamada geçen yılın gergin siyasi ve ekonomik durumu çamaşırhane ve kuru temizleme endüstrisini de etkilediği belirtiliyor. ABD ve Çin arasındaki ticaret çatışması ve çözülmemiş Brexit durumu, piyasaları bozan jeopolitik krizlerden sadece ikisiydi. Buralar sektör için önemli hedef pazarlar olduğundan, çatışmalar müşterileri rahatsız etti ve yatırımları azalttı. Tam da bu nedenle Texcare International 2020’nin pozitif yatırım gücü sağlaması bekleniyor.

Tüm Alman VDMA TFL endüstrisi çok başarılı yıllardan sonra 2019’da istikrarsız bir yıl yaşadı ve ekonomide önemli bir yavaşlama gerçekleşti.  Tüm TFL endüstrisi için (giysi ve deri teknolojisi dahil) gelen siparişler 2019 yılında reel olarak %7 azaldı, ancak genel olarak makine mühendisliği endüstrisinde gelen siparişler içi hala ortalamanın üzerinde kaldı. Aynı dönemde, satışlar bir önceki yıla göre reel olarak yüzde 6 oranında geriledi.  Çamaşırhane ve kuru temizleme teknolojisi segmentinde Almanya’nın ihracatı 2019 yılının ilk 11 ayında %11,4 oranında düştü.

VDMA, orta ölçekli makine ve tesis mühendisliği sektöründe 3200’den fazla şirketi temsil ediyor. Almanya’da 1,3 milyondan fazla çalışanı ve 232,5 milyar Euro (2018 yılı) cirosu ile sektör, en büyük sanayi işvereni ve önde gelen Alman sanayi sektörlerinden biridir.

Fuar Haberleri

Sign İstanbul ve FESPA Eurasia pandemi nedeniyle 2021’e ertelendi

Türk baskı ve endüstriyel reklamcılık sektörünün iki fuarı 2020 edisyonlarını ertelediklerini duyurdu. 17-20 Eylül tarihleri arasında TÜYAP’ta organize edilmesi...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied