Ana Sayfa » Fuarlar » Türkiye Tasarım Haftası İnovasyon Geçidine Dönüştü

Türkiye Tasarım Haftası İnovasyon Geçidine Dönüştü

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi amacıyla gerçekleştiren Türkiye Tasarım Haftası adeta bir inovasyon geçidine dönüştü. Kalk krizi önceden haber veren tişörtten kir tutmayan gömleğe bir çok yenilik büyük beğeni kazandı.

Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliği ile bu yıl ilki düzenlenen Türkiye Tasarım Haftası ’nda (Design Week Turkey 2016) sunduğu yeniliklerle büyük ilgi topladı. 19-23 Ekim tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen etkinlikte, endüstriyel tasarım, moda ve görsel iletişim tasarımında uluslararası pek çok ismim bir araya geldi. Birçok konferans, sergi, AR-GE ve inovasyon odaklı tasarım sunumlarının gerçekleştiği haftada akılda kalan yenilik ise, kalp krizini bir hafta önceden haber veren akıllı tişört oldu. Orka Holding’in erkek giyim markası Damat için geliştirdiği kir tutmayan inovatif gömlekleri, Pınar Demidağ’ın IKEA için tasarladığı yatak örtüsü diğer önemli yenilikler arasında yer aldı.

Bir konuşma yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, bu etkinliğin Türkiye’nin ekonomik ve kültürel geleceği için önemli bir kilometre taşı niteliğini taşıdığını ve geleceğin trendlerine yön vermemize katkı sağlayacağını söyledi.  Büyükekşi; “TİM olarak AR-GE, inovasyon, tasarım ve marka alanlarında bilinç geliştirici faaliyetlerimiz sürecek. Bu kapsamda Türkiye Tasarım Haftası’nı her yıl gerçekleştireceğiz. Tasarım, dünyada katma değer sağlayan en önemli unsurlardan birisi” dedi.

Kalp Krizini Önceden Haber Veren Akıllı Tişört

Türk tasarımcı Ezra Çetin geliştirdiği kalp krizini önceden haber veren akıllı tişörtü ile Türkiye Tasarım Haftası ’nda ilgi odağı oldu. Etkinlikte ‘Tasarım ve Teknoloji’ konulu konferans veren ezratuba markasının kurucusu Ezra Çetin, insan sağlığına maksimum faydayı sağlamak amacıyla TÜBİTAK MARTEK desteğiyle Türkiye’de bir ilk olarak tasarladıkları akıllı tişörtlere yönelik bilgi verdi.

Kalp krizi gibi hayati risk oluşturan hastalıkların bir hafta öncesinden anlaşılmasını sağlayan akıllı tişörtlerin, 2017 yılında satışına başlanacağını açıklayan Ezra Çetin, “Çeşitli renk alternatifleri ile altı tişört kadınlar, iki tişört erkekler için tasarladık. Günlük hayatta ve spor yaparken giyilen tişörtlerin içindeki incecik yaprak gibi kumaşlar aracılığıyla vücudun her bölgesinin kontrolü sağlanıyor. Herhangi bir bölgede ters giden bir durum var ise, sistem aracılığıyla bunun haberini alabiliyoruz. Su altında da kullanılabilen tişörtlerimiz makul bir fiyat ile satılacak. Ürünü yakın gelecekte çocuklar için de tasarlayacağız. Ayrıca 20 renk ve 60 desenin bir arada kullanılmasına imkan sağlayan çanta da tasarladık. Kullanıcılar, çantaya yüklenen aplikasyonlar aracılığıyla, sistemde var olan renk ve desene uygun çantayı kendileri için tasarlayabilecekler” dedi.

Dünyaca Ünlü Tasarımcılar Etkinlikte Yer Aldı

Dünyaca ünlü tasarımcı Minna Parikka’nın yanı sıra, Türkiye’den dünyaya açılan ünlü modacılar Hüseyin Çağlayan, Atıl Kutoğlu ve Dice Kayek markasının yaratıcısı Ayşe-Ece Ege kardeşler de etkinliğe katıldı. ABD First Lady’si Michelle Obama ve şarkıcı Lady Gaga’yı da giydiren Hüseyin Çağlayan, “Tekstil, hazır giyim ihracatçıları ve çatı örgütü olarak TİM’in bizlere çok desteği oldu” dedi. Atıl Kutoğlu da “Dünyada lüks marka müşterileri artık ‘Bana her yerde olmayan bir tasarım getir’ anlayışına sahip. Türk tasarımcılara gün doğacak” diye konuştu.

Design Turkey’de yedi tasarımcı Üstün Tasarım Ödülü aldı

Etkinlikte inovasyon ve markalaşma alanında Türkiye’nin en büyük organizasyonlarından olan Design Turkey Tasarım Ödülleri de sahiplerini buldu. Ekonomi Bakanlığı, TİM ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu işbirliğiyle bu yıl beşincisi düzenlenen Design Turkey Tasarım Ödülleri’nde toplam 350 endüstriyel tasarımdan 7’si Üstün Tasarım, 36’sı İyi Tasarım, 7’si ise Konsept Tasarım Ödülü almaya hak kazandı.

Fuar Haberleri

IFAI Expo fuarı bu sene 100. yılını kutluyor

Küresel endüstriyel kumaş endüstrisini temsil eden, üyelere ait, üye odaklı bir ticaret birliği olan Uluslararası Endüstriyel Kumaşlar Birliği (IFAI) tarafından düzenlenen IFAI Expo 2021,...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied