20 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 30, 2024

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Tabelalar Sergisi geçmişi keşfetmeye davet ediyor

Açıkhava ve endüstriyel reklam alanında Türkiye'nin önemli...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Üniteks üretim verimliliği için Coats Digital’in GSDCost çözümünü seçti

AdvertorialÜniteks üretim verimliliği için Coats Digital’in GSDCost çözümünü seçti

- Haber Sponsoru -

Coats Digital, Türkiye’nin önde gelen hazır giyim üreticilerinden Üniteks’in, üretim operasyonlarında doğru, ayrıntılı ve bilimsel yöntemler sağlamak, böylece verimliliği optimize etmek, üretim hattında hat dengelemeyi etkili bir şekilde kolaylaştırmak ve kapasite planlama süreçlerini önemli derecede iyileştirmek amacıyla Coats Digital’in GSDCost çözümünü tercih ettiğini duyurdu. GSDCost’un benimsenmesinin önemli iyileştirmelere yol açması, bunun sonucunda da kârlılığın artması ve müşteri beklentileriyle sorunsuz bir uyum sağlanması bekleniyor.

1990 yılında kurulan ve merkezi İzmir’de bulunan Üniteks, H&M, Inditex, Zara, C&A, Primark ve Bershka gibi dünyanın önde gelen markalarına özenle tasarlanmış ve yüksek beceri gerektiren örme ürünler üretiyor. Yıllık üretim kapasitesi 40 milyon adedin üzerinde olan şirketin yıllık cirosu 185 milyon dolar değerinde bulunuyor. Üniteks, Ege Bölgesi Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçısı sıralamasında sürekli olarak birinci sırayı koruyor ve İzmir’in 5 Büyük Firması ve Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alıyor.

Üniteks Verimlilik ve Yatırım Müdürü, Ayhan Vatansever şunları söyledi: “Üretim birimlerimizde standart hale getirilmiş yöntemlerin bulunmaması, geçmişe dayalı hatalı verilere ve tutarsız zaman etütlerine dayalı olarak değişen maliyetlere yol açtı. Bu sadece müşterilerle yapılan karmaşık üretim maliyeti (CM) müzakereleri sırasında zorluklara yol açmakla kalmadı, aynı zamanda fabrikalarımız arasında SMV’ler ve hedeflerle ilgili sürekli anlaşmazlıklara da neden oldu.”

Üniteks, Üretim Müdürü Ayhan Hamza şunları ekledi: “Gerçekçi olmayan üretim maliyeti fiyatlamalarını ve dengesiz üretim hattı programlarını hesaplamak için çok sayıda elektronik tabloyu araştırmak için sayısız saat gereksiz yere harcanıyordu. Önemli iş kararları için tahminlere ve geçmiş deneyimlere güvenmek çoğu zaman belirli siparişlerde %3 ila %5’lik cüzi bir kâr marjı ya da bazı durumlarda tamamen mali kayıpla sonuçlanıyordu.” 

Sonuç olarak doğru CM teklifleri vermek, gerçekçi üretim hedefleri belirlemek veya dikiş hatları için gerçekçi üretim akışları oluşturmak için ihtiyaç duyulan tutarlılık ve istikrar arayışında olan Üniteks, bilimsel ve doğru verilere dayalı daha şeffaf giysi maliyetlendirmesi sunmak için Coats Digital’in tanınmış uluslararası yöntem-zaman standartları çözümü GSDCost’u kullanmaya karar verdi. 

GSDCost ve GSD™ metodolojisinin benimsenmesi, Üniteks’te Standard Dakika Değeri (SMV) hesaplamalarında daha fazla doğruluk sağlayarak verimliliği artıracak   Görsel Kaynak: Coats
GSDCost ve GSD™ metodolojisinin benimsenmesi, Üniteks’te Standard Dakika Değeri (SMV) hesaplamalarında daha fazla doğruluk sağlayarak verimliliği artıracak Görsel Kaynak: Coats

Üniteks Genel Müdürü, Nejat Erdoğan şunları söyledi: “Coats Digital’in GSDCost çözümü, tedarik zincirindeki SMV hesaplama süreçlerini standartlaştırmak ve tedarikçi ortaklarıyla daha güçlü ilişkiler kurmak için kullanan en iyi müşterilerimizden biri tarafından önerildi. GSDCost’u uygulamak, CM planlamasını hızlandırabilmemiz ve fiyatlandırma süreçlerini çok daha gerçekçi hale getirebilmemiz için tüm işimizdeki yöntemleri standartlaştırmamızı sağlayacak. Bu, bilimsel olarak desteklenen süreçlere dayalı doğru maliyet değerlendirmeleri sunarak müşterilerimize daha iyi hizmet vermemizi sağlayacak ve yalnızca fiyat noktalarına dayalı karmaşık fiyat pazarlıklarına olan ihtiyacı azaltacaktır. Sonuç olarak, daha önce verimsiz durumda olan üretim hatlarını optimize etmek ve üretim verimliliğimiz arttıkça yeni, daha karmaşık sipariş taleplerini üstlenmek için yeni mühendislik fırsatlarını keşfetmek için güven kazanarak kârlılığımız üzerinde olumlu bir etki bekliyoruz.” 

Coats Digital’in GSDCost metot analizi ve önceden belirlenmiş süreler çözümü, dikili ürünler endüstrisinde fiilen uluslararası standart olarak kabul edilmektedir. Çözüm, markaların ve üreticilerin standart hareket kodlarını ve önceden belirlenmiş süreleri kullanarak ‘Uluslararası Standart Zaman Ölçütleri’ oluşturduğu ve optimize ettiği daha ortak çalışmaya dayalı, şeffaf ve sürdürülebilir bir tedarik zincirini destekliyor. Ortak bir dil ve standartların kullanılması, doğru maliyet tahminini, gerçeğe dayalı müzakereyi ve daha verimli bir hazır giyim üretim sürecini desteklerken aynı zamanda CSR (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) taahhütlerini de yerine getirmektedir. 

Coats Digital Çözüm Danışmanı Müdürü, İbrahim Halil Hacıkamiloğlu şunları söyledi: “Üniteks, kaliteli örme giysi üretiminde küresel bir lider ve böylesine prestijli bir Türk üreticinin dijital dönüşüm yolculuğunu ilerletmek için Coats Digital’in GSDCost çözümünü seçmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Üniteks, üretim süreçlerini kanıtlanmış bilimsel yöntemler kullanarak optimize ederek iş operasyonlarının gelecekteki dayanıklılığını garanti altına alıyor. Markaların tamamen dijitalleşmiş tedarik zinciri partnerleriyle daha yakın ortaklıklar kurmaya çalıştığı bir çağda GSDCost, markalar ve üreticiler için ortak bir dil sağlayarak, birlikte daha sürdürülebilir ve etik iş uygulamalarını teşvik ederken onların CM hedeflerine ulaşmalarına olanak tanıyor. Üniteks’i sorunsuz bir GSDCost uygulaması ve kapsamlı GSD™ metodolojisi eğitim programı ile destekleyerek verimliliği artıran, kârı yükselten ve rakiplerinin önünde küresel sahnedeki lider konumunu koruyan optimize edilmiş müşteri odaklı bir yaklaşımdan hızla faydalanmasını sağlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler