Hesabım

Ana Sayfa » Güncel » Aachen Tekstil Teknik Enstitüsü’ne Türkiye’den üst düzey ziyaret

Aachen Tekstil Teknik Enstitüsü’ne Türkiye’den üst düzey ziyaret

RWTH Aachen Üniversitesi Tekstil Teknik Enstitüsü’nü ziyaret eden Başkonsolos Turhan Kaya, yeni çözümleri yakından inceledi.

Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, 14 Şubat 2022 tarihinde Konsolos Yardımcısı Ahmet Atilla ve Türkiye Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Dr Uwe Merklein ile birlikte RWTH Aachen Üniversitesi Tekstil Teknik Enstitüsü’ne (ITA) ziyaret gerçekleştirdi. Tekstil endüstrisi için araştırma ve geliştirmeye genel bir bakış sağlamak amacıyla yapılan ziyarette, ITA Enstitü Direktörü Profesör Dr Thomas Gries, konuklara ITA Teknik Merkezi boyunca rehberlik etti ve ITA’nın öne çıkan en son çözümlerini gösterdi.

Profesör Dr Thomas Gries, Turhan Kaya, Ahmet Atilla ve Dr Uwe Merklein’i ITA’da ağırlama onuruna sahip olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek; “Türkiye bizim için önemli bir partner ülke ve tekstil alanında seçkin bir konuma sahip. Ziyaret, aramızdaki iyi ilişkiyi güçlendiriyor ve önemle vurguluyor” şeklinde konuştu.

Aachen Tekstil Teknik Enstitüsü’ne Türkiye’den üst düzey ziyaret

Tekstil Teknik Enstitüsü sürdürülebilir tekstil üretimi için çalışıyor

Sürdürülebilir ve geleceğe yönelik tekstil üretimi için yeniliklerin araştırıldığı ITA’da, bilimsel personel endüstri için yeni çözümlerle ilgileniyor ve optimize edilmiş süreçler ve üretim sıralamaları geliştiriyor. Sürdürülebilir üretimi mümkün kılan pek çok yaklaşımdan biri olarak çapraz bağlı ve kaynak tasarrufu sağlayan makineler öne çıkıyor.

Madeni yağ bazlı tekstil üretiminden bio bazlı malzemelerle ekolojik tekstil üretimine geçişi hedefleyen ITA, tekstil üretim zincirinin bu dönüşümünü, toplumlarının daha yeşil bir gelecek için üstesinden gelmek zorunda olduğu tekstil ve giyim endüstrisinin mevcut sorunu olduğunu belirtiyor. ITA bu sorunu tüm gücüyle ele alarak yaşadığımız gezegenin sınırlı kaynaklarını etkilemeyen yeni süreçler ve malzemeler geliştiriyor.

ITA, Bursa’daki Türkiye merkezli iştiraki ITA Teknoloji Transfer Danışmanlık ve Mühendislik Ltd. Şti. aracılığıyla tekstil ülkesi Türkiye ile yıllardır iş birliği halinde bulunuyor. Bu şube ve yerel olarak istihdam edilen personel vasıtasıyla, Türk partnerlerle iletişim verimli ve faal bir şekilde sürdürülüyor.

Dijital Kapasite Merkezi Endüstri 4.0 uygulamalarını sektörle buluşturuyor

ITA ziyaretinin ardından heyet, Dijital Kapasite Merkezi (DCC) Aachen’i ziyaret etti ve dijitalleşme odaklı öğrenme fabrikasını gezdi. DCC’de Endüstri 4.0 test edilerek pratik uygulama senaryoları ile bir öğrenme fabrikası aracılığıyla endüstrinin erişimine açılıyor. Burada, sektör temsilcileri ile karşılıklı olarak bilimsel bir bakış açısıyla engeller araştırılıp geleceğin dijital tekstil üretimine yönelik çözümlere yönelik yeni yaklaşımlar sağlanabiliyor.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Güncel Haberler

Bursa tekstil işletmelerini daha yeşil hale getiriyor

Bursa İl Mahalli Çevre Kurulu’nun 2021 Kasım ayı toplantısında alınan kararlar kapsamında, 31.05.2022 tarihinden itibaren Bursa tekstil sektöründe yeni...

Tekstil ihracatı beklendiği gibi artış kaydetti

2022 ocak-nisan döneminde tekstil ve ham maddeleri ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %12,4’lük artışla 4.6 milyar dolar değerine...

Aksa Akrilik 2022’ye cirosunu 3 kat artırarak başladı

Akrilik elyaf üretiminde dünyanın lider markaları arasında yer alan Aksa Akrilik 2022’nin birinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. 2021...

Keten Anadolu topraklarında tekrar yeşeriyor

İzmir’de tarımsal araştırma geliştirme yapan Döngü Kooperatifi ile Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen proje kapsamında, susuzluğa dayanıklı olarak...