Akıllı Tekstiller Yarını Belirlemeye Hazır

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....

SLN Tekstil’de I-REC sertifikalı enerji dönemi başladı

Dünya genelinde yenilenebilir enerjinin payı her geçen gün artıyor. Sürdürülebilirlik ve kaynakların korunması için duyarlı tüketiciler elektriğin kaynağını sorguluyor...

Özbekistan pamuk pazarını liberalleştirdi, yeni hedefler belirledi

33,5 milyondan fazla nüfusu ve 250 milyar dolarlık milli geliriyle Özbekistan gelişen önemli tekstil pazarlarının arasında yer alıyor. 2019...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Akıllı Tekstiller Yarını Belirlemeye Hazır
Akıllı Tekstiller Yarını Belirlemeye Hazır

Akıllı tekstiller ve akıllı giyim; sağlık, spor ve fitnes ile iş giysisi sektörlerini dönüştürmek için hazırlandı.

Küresel ticari/iş bilgi şirketi Textiles Intelligence’in Performans Giyim Pazarları araştırmasının 63. sayısında yer alan bir rapora göre; akıllı tekstil ve giyim ürünlerinin sağlık, spor ve fitnes ile iş giysisi sektörlerini değiştirmesi bekleniyor.

İnsanların hayatlarının %90’ını tekstille temas halinde geçirdiği düşünüldüğünde; giyim akıllı teknolojilerin entegrasyonu için ideal bir platform olarak kabul ediliyor.

Bugüne kadar, pazardaki çoğu ürün, spor ve fitnes uygulamalarına ve askeri kullanımlara uygun hale getirildi; bu uygulamalar askerlerin hayati belirtilerini izleyebiliyor ve savaşta askerlerin güvenliğini artırmaya yardımcı olabiliyor.

Fakat aynı zamanda, akıllı tekstiller ve giyimler, hasta bakımını dönüştürme ve işyerinde güvenliği ve verimliliği arttırmak için büyük bir potansiyele sahip.

Sağlık sektöründe, akıllı kıyafetler hastaların uzaktan izlenmesini sağlar; ve bu da sağlık bakım maliyetlerinin azaltılmasına, hastanelerde yatakların kaldırılmasına; ve hastalar için daha rahat bir deneyim sağlanmasına yardımcı olabilir.

Akıllı tekstiller her yerde olacak

İş kıyafeti sektöründe, zayıf aydınlatma koşullarında çalışan işçilerin görünürlüğünü iyileştirmek için giysilere ışık kaynakları eklenebilir; ve sensörler, polis personeli ve itfaiyeciler gibi çalışanların yerlerini izlemek için kullanılabilir.

Ayrıca, akıllı tekstil ürünleri ve giyim ürünleri, işçilerin ve makinelerin verimliliğine ilişkin verileri toplamak için sensörler kullanarak; özellikle otomatik üretim süreçleri ve tedarik zincirlerinde, işyerindeki verimliliği arttırma potansiyeline sahiptir.

Bununla birlikte, endüstrinin potansiyelini yerine getirmesi için; özellikle çevresel sürdürülebilirlik, mevzuat ve standartlarla ilgili olanlar dahil bazı zorlukların üstesinden gelmesi gerekiyor.

Aynı zamanda, akıllı tekstil ürünleri ve giysiler genellikle birkaç bileşen gerektirir; ve bu nedenle tasarım, geliştirme ve üretim konusunda karmaşık ve zorlayıcıdır.

Akıllı tekstiller ve kıyafetlerin karmaşıklığıyla uğraşmak için, Nike ve Under Armour gibi bazı şirketler inovasyon bölümleri veya inkübatörler kurdular. Bunlar, güç kaynaklarının ve su geçirmez teknolojinin entegrasyonu gibi ürün geliştirme konularına odaklanan uzman bölümlerdir.

Elektrik iletken elyafların ve ipliklerin geliştirilmesinde ve oldukça iletken bir malzeme kabul edilen grafenin potansiyel kullanımlarına ilişkin bazı araştırmalar yapılıyor. Geliştirmeler arasında; gerilebilir/esneyebilir sensörler ve gerilebilir iletken mürekkepler gibi teknolojilerin ortaya çıkışını yansıtan, esnek akıllı tekstil ürünleri de yer alıyor.

Aslında birçok uzman, bu gelişim hızında, tekstil bilişim ürünlerinin, beş ila on yıl içinde yaygın olarak kullanılabileceğine inanıyor; bu süreçte, fonksiyonel kıyafetlerle yer değiştirecekleri için cep telefonlarına da ihtiyaç kalmayabilir.

‘Akıllı tekstil ve giyim; tüketici davranışları ve yaşam tarzları için konfor, işlevsellik ve içgörü sağlama fırsatları’ başlıklı bu rapor, küresel ticari bilgi şirketi Textiles Intelligence tarafından Performans Giyim Pazarı yayınının 63 numaralı sayısında yayımlandı.

Güncel Haberler

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...

Stäubli, TS2 robotları prestijli Red Dot ödüllerini kazandı

Biyobilim sektörünün pazar liderlerinden Stäubli, endüstriyel tasarım sektörünün Oscar’ı kabul edilen 2021 Red Dot Ürün Tasarım Ödülü’nü TS2 SCARA...

Rieter Holding hisselerinin yüzde 10’u Picanol Group’a satıldı

Dünya genelinde pek çok farklı sektörde hizmet veren Picanol Group, 45 milyon euro karşılığında kısa elyaf eğirme sistemlerinin önemli...

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied