Avrupa’da Nonwoven Üretimi %2,5 Arttı

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Avrupa’da Nonwoven Üretimi %2,5 Arttı
Avrupa’da Nonwoven Üretimi %2,5 Arttı

EDANA , nonwoven tedarik zinciri ve müşterileri için en büyük küresel buluşma noktası olan INDEX™17 fuarının açılış gününde 2016 yıllık istatistiklerini açıkladı. Bütün Avrupa’daki nonwoven endüstrisinin kapsamlı bir görünümünü sunan en yeni rakamlar endüstrinin ivmesini ve dayanıklılığını gösteriyor.

EDANA tarafından toplanan ve derlenen verilere göre, belirsiz bir ekonomik ikim olmasına rağmen, 2016 yılında Avrupa’daki toplam nonwoven üretimi %2,5 oranında artarak 2,378,700 tona ulaştı. Avrupa Birliği’ndeki üretimdeki artışı, Avrupa genelindeki artışı geçerken, bazı ülkeler etkileyici bir gelişme gösterdi.

EDANA’nın Pazar Analizi ve Ekonomik İşler Direktörü Jacques Prigneaux şunları söyledi; “Almanya, İtalya ve İspanya’nın tamamında büyümeye tanık olduk. İspanya’nın etkileyici büyüme oranı %5 olurken, son yılların yıldız oyuncusu Türkiye istikrarlı kaldı ve diğer Avrupa pazarlarındaki hafif düşüşü telafi etti.”

Nonwoven ürünlerin çeşitli üretim teknikleri arasında da farklı eğilimler gözlemlendi. Örneğin Wetlaid nispeten istikrarlı kalırken, fiber bazlı malzemelerin Drylaid ve kısa elyaf Airlaid teknolojileri ile üretimi sırasıyla %2,2 ve %2,9 artış kaydetti. Spunmelt nonwovenlar %3,3 büyüme kaydetti ve ilk kez toplam 1 milyon tonluk bir üretim kapasitesine ulaştı. En yüksek büyüme oranı hava yoluyla bağlama prosesiyle üretilen malzemelerde %13,1 artış oranı ile gözlemlendi.

Nonwoven ürünlerin başlıca kullanım alanı %30,7’lik oranla (ağırlık olarak) hijyen pazarı olmaya devam ederken, diğer sektörler de nonwoven için önemli büyüme alanları kaydedildi; tarım ve konfeksiyon nonwovenları her ikisi de çift haneli büyüme elde ederken, hava filtreleme nonowvenları %3,2, inşaat nonwovenları %4,5 ve yiyecek-içecek nonwovenları %4,2. Buna karşılık, otomotiv endüstrisinde %-1’lik ufak bir düşüş gözlemlendi. Tıbbi ve kişisel bakım mendi sektörleri ise %0,4’lük çok daha düşük bir iniş ile istikrarlı seyrini sürdürdü.

Jacques Prigneaux; “Bütün EDANA ekibi olarak, katılımcı şirketlere yıllık anketimize yaptıkları değerli katkıları ve zamanında bilgileri sunmaları nedeniyle teşekkür ediyoruz. Bu veriler, sektörün sürekli izlenmesi ile birleştirildiğinde, EDANA istatistiklerinin tüm üye şirketlerimiz için değerli bir planlama ve kıyaslama aracı olmasını sağlıyor” dedi.

EDANA Genel Müdürü Pierre Wiertz; “40 yılı aşkın bir süredir, kendi türünün en kapsamlı raporu olan yıllık EDANA istatistikleri; kapsamlı araştırmalar ve üreticilerden doğrudan gelen veriler sayesinde endüstride benzersiz bir içgörü sunarak; üye firmalarımıza paha biçilmez bir iş bilgisi kaynağı olduğunu kanıtladı” diye konuştu.

EDANA nonwoven istatistiklerinde lider

Pierre sözlerini şöyle sürdürdü; “EDANA’nın nonwoven istatistikleri konusundaki liderliği, kaliteli global endüstri verileri sağlamak için bir avantaj ve bir sorumluluk getiriyor. INDA ile mevcut ve öngörülen istatistikleri sağlayan Worldwide Outlook 2014-2020’nin yazımı ve basımı için birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu çalışma ANFA’dan (Çin, Japonya, Kore ve diğer Asya ülkelerini temsil eden şirketler) gelen verilerle desteklendi. Bu rapor hem EDANA hem de INDA tarafından satılıyor.”

Yıllık istatistiklerin detaylı bir dökümü, üyeliğin önde gelen faydalarından biri olarak EDANA üye şirketleri için mevcuttur. Tüm üye şirketler EDANA İstatistik Uygulaması aracılığıyla 2016 verilerine ulaşabilir (Uygulamanın hem IOS hem de Android versiyonları http://edanastatapp.org adresinde mevcuttur.) Üyeler kısa bir süre için 2016 Avrupa Nonwoven Üretim ve Sevkiyat raporunun ücretsiz bir kopyasını alabilecek.

Teknik Tekstiller Haberleri

ANDRITZ, Laroche’ı satın alıyor

Uluslararası teknoloji grubu ANDRITZ, tekstil endüstrisinde önemli bir satın alma gerçekleştiriyor. Grup, Laroche SA ve Miltec SA France’yi kapsayan...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied