Ana Sayfa » Teknik Tekstiller » Barco Uniforms 40 milyon plastik şişeyi geri dönüştürdü

Barco Uniforms 40 milyon plastik şişeyi geri dönüştürdü

Sağlık önlüğü markalarının sahibi Barco Uniforms, sürdürülebilirlikte yeni bir ölçüt belirledi.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Barco Uniforms, Dünya Okyanus Günü şerefine, en çok satan sürdürülebilir sağlık önlüğü markaları Barco One ve Skechers by Barco’nun rekor satışları nedeniyle, 40 milyonun üzerinde plastik şişeyi toplu olarak geri dönüştürdüğünü duyurdu. Bu rakam yıllık %115’lik bir artışa işaret ederken, firmanın geri dönüştürdüğü şişeler uçtan uca dizilirse, Los Angeles’tan Pittsburgh’a gidiş-dönüş yolculuğuna yakın, yaklaşık 4.875 mil uzunluğa denk geliyor. 

Profesyonel giyim endüstrisinde önde gelen isimlerden Barco’nun en çok satan sağlık giyim markaları, her bir giysinin kumaşında 5 ila 7 arasında geri dönüştürülmüş plastik şişe kullanıyor. rPET işleminde plastik şişeler temizlenerek peletler halinde parçalanıyor, daha sonra polyestere dokunmuş iplik haline getiriliyor. Barco’nun kendi bünyesindeki tasarım ekibi bu işlemin verdiği güvence ile üretime devam ediyor. 

Barco Uniforms markalı ürünlerin satışı yıldan yıla artıyor

Barco Uniforms Başkanı ve CEO’su Ron Wagenseil, Barco’nun sürdürülebilir uygulamalarını iyileştirme taahhüdünün, amaca yönelik inovasyonla liderlik etme misyonlarının doğal bir uzantısı olduğunu söyledi. Wagenseil, hem Barco One hem de Skechers by Barco’nun satışlarının yıldan yıla dinamik ve sürekli büyümesinin, müşterilerinin de aynı fikirde olduklarını açıkça gösterdiğini ifade etti. 

Barco Uniforms 40 milyon plastik şişeyi geri dönüştürdü

Barco Uniforms sürdürülebilir markaları ile sağlık profesyonellerinin tercihi

Barco’nun 2016 yılında duyurduğu Barco One markalı sürdürülebilir cerrahi önlükleri yalnızca sağlık profesyonelleri tarafından tercih edilmiyor. Aynı zamanda tescilli kumaşın antistatik ve sıcaklık düzenleyici özelliklerini ve hayvan tüylerini kumaşın yüzeyinden hızla ayıran Barco’nun Quick-Shed teknolojisini tecih eden veteriner hekimler tarafından da rağbet görüyor. Barco One, her giysinin kumaşında beş adet geri dönüştürülmüş plastik şişe kullanırken, 2017 yılında piyasaya sürülen Skechers by Barco markalı cerrahi önlükleri ise, giysi başına yedi adet geri dönüştürülmüş plastik şişe içeriyor. 

Dünyada her gün dakikada bir milyondan fazla plastik şişe satılıyor

Araştırmalar, dünya çapında her gün dakikada bir milyondan fazla plastik şişe satıldığını gösterirken ayrıca bunların yaklaşık %91’inin hala geri dönüştürülmediğini gözler önüne seriyor. Geri dönüştürülmeyen tüm bu şişeler ise okyanus sularına gidiyor. Bu nedenle sağlık uzmanları, fark yaratan ve başta sürdürülebilirlik olmak üzere, kendi değerleri ile örtüşen markalara daha fazla yöneliyor.

Teknik Tekstiller Haberleri

Massebeuf Textiles’in Silicotex ipliği yüksek kaymazlık sağlıyor

Özellikle çorap, medikal ve spor için kaplamalı iplikler konusunda 40 yılı aşkın deneyime sahip olan Massebeuf Textiles, tekstil sektöründe yüksek katma...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied