30 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024

HanesBrands, ünlü spor giyim markası Champion’ı Authentic’e satıyor

İkonik giyim markalarının küresel liderlerinden biri olan...

Türkiye tekstil ihracatında Asya, Amerika ve Orta Doğu yükselişte

Türkiye tekstil ihracatına ilişkin nisan ayı verileri...

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

1 Hour Shirt; hızlı modadan adil modaya

Fashion Revolution Germany ve döngüsel moda markası...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Barco Uniforms 40 milyon plastik şişeyi geri dönüştürdü

Teknik TekstillerBarco Uniforms 40 milyon plastik şişeyi geri dönüştürdü

- Haber Sponsoru -

Barco Uniforms, Dünya Okyanus Günü şerefine, en çok satan sürdürülebilir sağlık önlüğü markaları Barco One ve Skechers by Barco’nun rekor satışları nedeniyle, 40 milyonun üzerinde plastik şişeyi toplu olarak geri dönüştürdüğünü duyurdu. Bu rakam yıllık %115’lik bir artışa işaret ederken, firmanın geri dönüştürdüğü şişeler uçtan uca dizilirse, Los Angeles’tan Pittsburgh’a gidiş-dönüş yolculuğuna yakın, yaklaşık 4.875 mil uzunluğa denk geliyor. 

Profesyonel giyim endüstrisinde önde gelen isimlerden Barco’nun en çok satan sağlık giyim markaları, her bir giysinin kumaşında 5 ila 7 arasında geri dönüştürülmüş plastik şişe kullanıyor. rPET işleminde plastik şişeler temizlenerek peletler halinde parçalanıyor, daha sonra polyestere dokunmuş iplik haline getiriliyor. Barco’nun kendi bünyesindeki tasarım ekibi bu işlemin verdiği güvence ile üretime devam ediyor. 

Barco Uniforms markalı ürünlerin satışı yıldan yıla artıyor

Barco Uniforms Başkanı ve CEO’su Ron Wagenseil, Barco’nun sürdürülebilir uygulamalarını iyileştirme taahhüdünün, amaca yönelik inovasyonla liderlik etme misyonlarının doğal bir uzantısı olduğunu söyledi. Wagenseil, hem Barco One hem de Skechers by Barco’nun satışlarının yıldan yıla dinamik ve sürekli büyümesinin, müşterilerinin de aynı fikirde olduklarını açıkça gösterdiğini ifade etti. 

Barco Uniforms 40 milyon plastik şişeyi geri dönüştürdü

Barco Uniforms sürdürülebilir markaları ile sağlık profesyonellerinin tercihi

Barco’nun 2016 yılında duyurduğu Barco One markalı sürdürülebilir cerrahi önlükleri yalnızca sağlık profesyonelleri tarafından tercih edilmiyor. Aynı zamanda tescilli kumaşın antistatik ve sıcaklık düzenleyici özelliklerini ve hayvan tüylerini kumaşın yüzeyinden hızla ayıran Barco’nun Quick-Shed teknolojisini tecih eden veteriner hekimler tarafından da rağbet görüyor. Barco One, her giysinin kumaşında beş adet geri dönüştürülmüş plastik şişe kullanırken, 2017 yılında piyasaya sürülen Skechers by Barco markalı cerrahi önlükleri ise, giysi başına yedi adet geri dönüştürülmüş plastik şişe içeriyor. 

Dünyada her gün dakikada bir milyondan fazla plastik şişe satılıyor

Araştırmalar, dünya çapında her gün dakikada bir milyondan fazla plastik şişe satıldığını gösterirken ayrıca bunların yaklaşık %91’inin hala geri dönüştürülmediğini gözler önüne seriyor. Geri dönüştürülmeyen tüm bu şişeler ise okyanus sularına gidiyor. Bu nedenle sağlık uzmanları, fark yaratan ve başta sürdürülebilirlik olmak üzere, kendi değerleri ile örtüşen markalara daha fazla yöneliyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler