Biancalani ile AR-GE’nin merkezine yolculuk

Bir tekstil makinesi geliştirilirken neler yaşanır? Fikirden gerçek bir makineye kadar süreçte nelere dikkat edilir?

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.
Ana Sayfa » Terbiye » Biancalani ile AR-GE’nin merkezine yolculuk

Terbiye teknolojileri üreticisi Biancalani, ünlü İtalyan tekstil kalitesini makine ve teknoloji alanında büyük bir başarıyla temsil ediyor. Firmanın geliştirdiği çözümlerin arkasında ise güçlü bir AR-GE süreci bulunuyor. Bütünü ve detayı aynı netlikte gören bir vizyonla çalışan firma, yenilikçi fikirlere karşı açık bir yapıya sahip. Bu, onlarca yıldır Biancalani’yi ‘mekano-tekstil’ alanında güçlü ve öncü hale getiriyor. Şirketin CEO’su Massimo Biancalani ve AR-GE müdürü Maurizio Toccafondi teknoloji geliştirme ve AR-GE’ye dair bazı ipuçları veriyor.

İnovasyonun karmaşık ve çok yönlü bir süreç olabileceğinin sıklıkla unutulduğunu belirten Massimo Biancalani, sözlerini şöyle sürdürdü; “Biancalani, alternatif tekstil terbiye makineleri üreticisi olarak pozisyon almak için çok özel bir seçim yaptı. Söz konusu girdi, yaratıcı süreçteki kıvılcım, her zaman bir sorudan çıkar; Mekano-tekstil sektöründe eksik olan, ancak gerçekten arzu edilen ve faydalı olan şey nedir?”

AQUARIA farklı bir bakış açısından doğdu

Ar-Ge Müdürü Maurizio Toccafondi yenilikçi açık en yıkama makinesi AQUARIA® konusunda da yaşananın bu olduğunu belirtiyor; “Farklı bir bakış açısı arıyorduk, gelenek ve deneyime dayalı bir şey elbette ama önemsiz değil. Sonuç inanılmazdı: Tek bir makineye altı güç noktası sıkıştırmayı başardık, böylece alternatif bir tekstil avangardı üretebildik. Ve belli ki, bazıları iyi bilinen ve diğerleri de keşfedilecek inanılmaz sonuçlar veriyor”.

Massimo Biancalani araştırma aşamasını ‘delice’ olarak değerlendirilebileceğini, ancak buradaki doğru terimin ‘zamanında’ olduğunu savunuyor. Biancalani; “Çünkü tasarım sürecinin temellerinden bahsediyoruz. Görüşler ve veriler harici ortak çalışanlardan, profesyonellerden, pazar analizinden, istatistiklerden, internetten gelir ve tümü AR-GE departmanı tarafından toplanır. Bu çok yönlü dürtüler tasarım sürecini tetikler. Biancalani’deki teknisyenler doğru ayrıntıları yakalamada çok başarılılar ve şirketin onları işe almasının nedenlerinden biri de budur” dedi.

Daha iyisi için günlük beyin fırtınası

Tasarım sürecinin tamamen katılımcı olduğunu belirten Maurizio Toccafondi, araştırma aşamasının ise yaraması için sürekli bir tartışma olduğunu aktardı. Toccafondi şunları söyledi; “Günlük bir beyin fırtınası yaşanıyor. Her şeyin yalnızca küçük bir parçası olan toplantılarla belirlenmiş resmi zamanlamayı unutmalısınız. Bir toplantıdan sonra, nihai tasarım gerçeğini elinizde tutmuyorsunuz, sadece daha bilgilisiniz ve gerekirse yaklaşımınızı değiştirmeye hazırsınız. Ve çoğu zaman da bu gereklidir. Aksi takdirde bir tasarım aşaması olmazdı”.

Tasarım sürecinin teknolojik risklerin bir seçenek olmasına izin vermemesi gerektiğinin altını çizen Toccafondi, aksi takdirde bunun sonucunda zayıf makinenin oluşacağını belirtti. Toccafondi; “Tasarım ve üretim süreçlerini çok sınırlandırırsanız, sonunda anlamdan yoksun, sözde çığır açan makineler üretmiş olursunuz. Bu çok büyük bir hata. Önce teknolojik içerik gelir. Her başarılı Ar-Ge bunu göz önünde bulundurur” dedi.

Teknik aşama ve yaratıcı sentezleme

Massimo Biancalani teknik aşamayı tasarımın gerçek kısmı olarak nitelendiriyor ve burada bir çeşit yaratıcı sentezlemenin gerçekleştiğini belirtiyor. Biancalani; “Fikirler gelmeye ve tamamen özgür ve sürekli bir görüş alışverişinde paylaşılmaya başlanıyor. Biancalani, farklı yaş, geçmiş ve uzmanlık alanlarından profesyonelleri bir araya getiriyor ve bu yapıcı diyalog AIRO®24, AIRBOX ve AQUARIA® gibi makineleri ortaya çıkardı” şeklinde konuştu.

Maurizio Toccafondi burada geleneksel, ortalama bir tekstil makinesinden bahsetmediklerinin altını çizerek, hedeflere ulaşmaya katkı sağladıkları için gurur duyduklarını dile getiriyor. Toccafondi sözlerine şöyle devam ediyor; “Diyelim ki makineyi geliştirdiniz. Şimdi bir başka ilginç adım daha var: Şirket, müşteri için bir danışman, genellikle onların tek sağlayıcısı ve belli bir tasarım felsefesinin açık bir şekilde güçlü bir destekçisi haline geliyor. Biancalani bu noktada stratejik bir partnerdir. Tekstil terbiye sektöründe lider olan müşteriler yenilikçi bir makineyi test etmeyi seçtiğinde en üst seviyeye ulaşılır”.

Massimo Biancalani (solda) - Maurizio Toccafondi
Massimo Biancalani (solda) – Maurizio Toccafondi

Müşterilerin ihtiyaç ve talepleri detayları şekillendiriyor

Biancalani CEO’su Massimo Biancalani tasarım ve üretim aşamasında müşterilerin talep ve ihtiyaçlarının önemini hatırlatıyor. Bu konuyu şöyle ele alıyor; “Her detayı müşterinin ihtiyaçlarına göre ayarlamak ve ayrıca hangi spesifik makine özelliklerinin olağanüstü sonuçlar verebileceğini bulmak için çalışan teknisyenlerimizle hizmet sağlıyoruz. Sektör liderleri başkalarının yolunu açtığından, işimiz ve yenilikçiliğimiz arasındaki gerçek bağlantı budur. Ve diğerleri bu yolu takip edecek”.

Müşterinin talep ettikleri doğrultusunda her makinenin özelleştirildiğini belirten Ar-Ge Müdürü Maurizio Toccafondi; “Başka bir makine ile aynı olan bir makine geliştirmeye dair hiçbir anım yok” diyerek tavrını net olarak ortaya koyuyor.

Geliştirdikleri her makinenin gerçek bir potansiyele sahip olduğunu savunan Massimo Biancalani sözlerini şöyle bitirdi; “Bu potansiyelin yarısı iyi biliniyor ve yarısı keşfedilecek. Ve şunu da bilin, en önemli keşiflerden bazıları başka bir şey ararken, yani bizim durumumuzda müşteri ile birlikte makine potansiyelini incelerken yapıldı. Biancalani’nin sunduğu tekstil terbiye makinelerinin ve tabi işimizin gerçek sırrı potansiyel çok yönlülüktür.”

Tekstil Terbiye Haberleri

Sürdürülebilir denim için Monforts ve müşterileri hemfikir

Monforts teknolojileri kullanıcıları sürdürülebilirlik konusunda firmayla aynı vizyonu paylaşarak sürdürülebilir kumaş üretiminde önemli ve öncü çalışmalara imza atıyor. Farklı ülkelerden...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied