Ana Sayfa » Terbiye » Brückner Tekstil Terbiyesinde Endüstri 4.0 Çözümlerini Sundu

Brückner Tekstil Terbiyesinde Endüstri 4.0 Çözümlerini Sundu

Brückner sunduğu yeni nesil Endüstri 4.0 ve dijitalleşme olanaklarına sahip boyama ve terbiye çözümleriyle ITMA 2019’da verimlilik ve sürdürülebilirlik taleplerini karşıladı.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Brückner Tekstil Terbiyesinde Endüstri 4.0 Çözümlerini Sundu
Brückner Tekstil Terbiyesinde Endüstri 4.0 Çözümlerini Sundu

Brückner tekstil terbiyesinde Endüstri 4.0 çözümlerini sundu. ITMA 2019 Barselona fuarında tekstil terbiyesiyle yakından ilgilenenlerin uğrak noktalarından birisi de Salon 2’deki Brückner standı oldu. Terbiye, boyama, kurutma ve kaplama teknolojileri uzmanı Brückner daha fazla verimlilik ve kaynak koruması sağlayan dijital ve otomasyon çözümlerini fuar boyunca sergiledi. ITMA ziyaretçileri Alman makine üreticisinin Endüstri 4.0 çalışmalarını ve tekstil üretimine getirdiği yenilikleri birebir gözlemleme şansı yakaladı.

Textilegence’a özel bir röportaj veren Brückner CEO’su Regina Brückner, öncelikle tekstil makinaları alanında rakiplerinden daha az enerji kullanan, daha yüksek bir üretkenliğe sahip makineler üretmeye odaklandıklarını söyledi. Brückner; “Bunun yanı sıra, geliştirdiğimiz dijital sistemler müşterilerimizin verimliliklerini ve rekabetçiliklerini arttırmaya yardımcı oluyor. Sunduğumuz son dijital sistemleri kullanarak, evden veya ofisten tüm makine ve proses bilgilerini içeren bir yönetim panosuna sahip olabiliyorlar. Uzaktan makine ayarlarını ve çalışma düzeylerini kontrol edebiliyorlar” dedi.

Yeni sistemde bir bakım arayüzüne sahip olduklarını hatırlatan Brückner, bu sayede duraklamaların nedeninin ve nasıl düzeltilebileceğini görebildiklerini aktardı. Brückner şunları söyledi; “Simülasyon aracımızla mevcut reçeteler optimize edilebiliyor. Böylece makineler tam kapasite kullanılmadığında mümkün olan en iyi ayar elde edilebiliyor. Böylece enerji, kimyasal ve su kullanımı en az seviyelere çekilebilir, üretkenlik arttırılabilir.”

Brückner ayrıca kimyasal reçeteleri optimize etmeye yardımcı olan bir simülasyon aracını ve servisler için bir bakım uygulamasını da ITMA ziyaretçilerine sundu. Firma yakında açacağı sanal bir platform ile, arttırılmış gerçeklik dahil olmak üzere dijital teknolojilerle müşterilerine eğitim ve teknik destek hizmetleri verecek.

Brückner tekstil terbiyesinde Endüstri 4.0 çözümlerini sundu: denim terbiyesi özel ilgiyi hak ediyor

Brückner’in standında otomasyona ve dijitalleşmeye dönük yeniliklerin yanı sıra, zengin bir ürün gamını kapsayan uzmanlık alanındaki geliştirmeler de sunuldu. Bu yeniliklerin odağında ise denim boyaması ve terbiyesi yer aldı.

Denimin belki de olması gerektiği gibi bilinmediğini vurgulayan Regina Brückner, bu konuda çok uzun bir referans listesine sahip olduklarını belirtti. Geleneksel anlamda denim terbiyesinde çok fazla enerji kullanıldığını dile getiren Brückner, bu sektöre girenlere verimli bir üretim sürecinin nasıl olması gerektiği hakkında bilgi verdiklerini aktardı. Brückner; “Denim için sadece tek bir makine değil, birçok bileşene sahip komple bir terbiye hattımız bulunuyor. Denim konusunda önemli yatırımlar yaptık. Pigment boyama, sentetik reçine terbiyesi ve kaplama için entegre terbiye sistemlerimiz daha da geliştirildi. ITMA fuarında ziyaretçilerimiz Brückner sanfor serisinden POWER-SHRINK’i hem yakından incelediler hem de uzmanlarımızdan çalışma prensibi ve avantajları hakkında bilgi aldı” dedi.

Regina Brückner, kesintisiz boyama konusunda yeni konseptler geliştirdiklerine değinerek, POWER-INFRATHERM IR kurutucunun 5 saniyeden daha az bir sürede ısındığını ve soğuduğunu ifade etti. Brückner, POWER-COLORTHERM Hotflue’nun ise kumaşın tüm kamaralar boyunca eşit bir şekilde renk dağılması olmadan kurumasını sağladığını anlattı.

Fuarda ram çözümlerini küçültülmüş modellerle göstermeyi tercih eden Brückner, yeni POWER-FRAME VNE ile çok katmanlı ramı ile dokuma ve örme kumaşların yanı sıra, teknik tekstillerin de yüksek kalite ile işlenebildiğini vurguladı. Makinenin giriş ve çıkışı aynı yönde olduğu için bu makineyi sadece tek bir personel çalıştırabiliyor. Bu tip bir makine özellikle yün ve karışımlarının terbiyesinde kullanılmaktadır.

ITMA fuarında Asya pazarlarından ziyaretçiler yoğunluktaydı

ITMA 2019 Barselona fuarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Regina Brückner, stantlarına Asya pazarlarından gelen ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği bilgisini paylaştı. Brückner sözlerini şöyle sürdürdü;

“Özellikle Bangladeş, Hindistan, Pakistan, Özbekistan, Sri Lanka, ABD, Türkiye, Mısır, Meksika, Brezilya ve İran’dan gelen birçok müşterimizle buluştuk. Hem ziyaretçi sayısı hem de yapılan başarılı görüşmeler, ITMA’nın sahip olunabilecek en başarılı uluslararası fuar olduğunu gösterdi.”

Türkiye’de döviz kurundaki oynama pazarı etkiledi

Brückner için Türkiye’nin uzun süredir önemli pazarlar arasında yer aldığını dile getiren Regina Brückner, Türkiye’de yaşanan döviz dalgalanması ve yükselişinin kendilerini etkilediğini, Türk müşterilerin Avrupa menşeili makineler satın almasını zorlaştırdığını kaydetti. Brückner; “Buna karşın halen Avrupalı makinecileri tercih etmeye devam ediyorlar. Yakın bir dönemde pazarın daha iyi konuma geleceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Türk müşterilerin makine satın alımlarını kolaylaştırmak için finansman sürecine destek olduklarını açıklayan Brückner; ödeme takvimini müşteriden müşteriye fark gösterecek şekilde uzattıkları bilgisini verdi. “Odak noktamız, müşterilerimize dünyanın en iyi teknolojisini sunmaktır” diyen Brückner; Alman mühendislik ürünü çözümlerini dünya çapında sunmaktan dolayı mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied