BTC’den Sürdürülebilirlik İçin ‘Susuz Tekstil’ Teknolojileri

Terbiye hazırlık ve baskı hazırlık için sunduğu teknolojik çözümlerle su, kimyasal ve enerji kullanımını aşağılara çeken BTC Bilgi Teknolojileri, sürdürülebilirlik misyonunu gerçek bir hedefe dönüştürüyor.

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

BTC’den Sürdürülebilirlik İçin ‘Susuz Tekstil’ Teknolojileri
BTC’den Sürdürülebilirlik İçin ‘Susuz Tekstil’ Teknolojileri

BTC’den sürdürülebilirlik İçin ‘Susuz Tekstil’ teknolojileri. Gerek yarattığı katma değerle gerekse istihdam kapasitesi ile tekstil, küresel ekonominin en önemli iş kolları arasında önemini koruyor. Tekstil aynı zamanda çevre üzerinde en fazla baskı yapan iş alanı olarak kabul ediliyor. Üretim sürecinde kullanılan su, kimyasallar ve enerji miktarının yanı sıra, üretim sonrasında bu kaynakların çevreye zarar veren içeriklerle tekrar salınması temel tartışma konularını oluşturuyor. Bu nedenle, sürdürülebilirlik ve doğaya saygılı bir üretim konusu, birçok endüstriden önce tekstil sektöründe kendini gösterdi ve ilk çözümlerini sunmaya başladı.

Türkiye’nin önde gelen tekstil teknolojileri tedarik firması BTC Bilgi Teknolojileri, çevreye saygılı, sürdürülebilir tekstil üretim sürecine dönük, Endüstri 4.0 uyumlu, öncü çözümlerle pazara sesleniyor. BTC, ‘Susuz Teknoloji’ olarak tanımladığı yenilikçi çözümlerle sürdürülebilir endüstriyel prosesleri mümkün kılıyor. Bu çözümler ile boya ve baskı öncesi kumaş ön hazırlığında kullanılan su miktarında %90’a tasarruf sağlanıyor.

‘Susuz Tekstil’ teknolojileri: tekstil üretiminde tasarruf su ile başlıyor

Türkiye’nin biyolojik kapasitesiyle tekstil üretiminin ekolojik ayak izini dengelemek için çözümler sunduklarını söyleyen BTC Bilgi Teknolojileri firma sahibi Nurten Ergün, 3 yıldır Horizon 2020 çerçevesinde ‘Susuz Tekstile Doğru’ sloganıyla çalışmalar yürüttüklerini açıkladı. Ergün sözlerini şöyle sürdürdü; “Tekstil terbiye ve baskı işleminde su, kimyasal ve enerji kullanım oranları oldukça aşağıları çeken çözümlerle ürün portföyümüzü genişlettik. Örneğin pamuklu, polyester, polyamid, yün, ipek, denim kumaş terbiyesinde susuz ön işlemler konusunda Grinp firması tarafından geliştirilen ve üretilen Plazma Teknolojisi öncüdür. Ayrıca, yine Grinp firması tarafından üretilen Pair Plazma teknolojisi ile baca filtrelemeye gerek kalmaz, VOC ve kötü kokular oluşmaz.”

Tekstil üretim sürecinde suyun en fazla elyaf temizliğinde ve terbiye ön-işleminde kullanıldığına dikkati çeken Ergün; BTC olarak sürdürülebilirliği baskı sürecine de taşıdıklarını dile getirdi. Ergün sözlerini şöyle sürdürdü; “SWIFTJET markamız ile reaktif ve pigment dijital baskıda susuz kumaş ön işlemi sağlıyoruz. Böylece bir yılda 65 tondan fazla su, 700 bin kWh’tan fazla enerji ve 7 tondan fazla kimyasaldan tasarruf sağlanıyor. SKYJET ile aynı anda bir kumaşın her iki yüzüne baskı gerçekleştirebiliyoruz. KERAJET-KERATEX ise modüler baskı kafası ve sirkülasyon kapasitesiyle kafa tıkanmalarına ve komple kafa değiştirmeye son veriyor.”

Sektörde sürdürülebilirlik anlamında bir farkındalık yarattıklarını dile getiren Nurten Ergün, 14 Kasım 2019’da Susuz Tekstil Konferansı düzenleyecekleri bilgisini verdi.

Tekstil Terbiye Haberleri

Brückner başarı dalgasında kazananı açıkladı

Terbiye ve kaplama teknolojileri uzmanı Brückner, 15-30 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenen tekstil endüstrisinin ilk büyük sanal fuarı Innovate...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied