Hesabım

Ana Sayfa » Güncel » Bursa tekstil işletmelerini daha yeşil hale getiriyor

Bursa tekstil işletmelerini daha yeşil hale getiriyor

31 Mayıs’tan itibaren Bursa tekstil işletmelerinde bacadan yağ buharı atımı için sınır değer 15 mg/m3 olarak uygulanacak.

Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Bursa İl Mahalli Çevre Kurulu’nun 2021 Kasım ayı toplantısında alınan kararlar kapsamında, 31.05.2022 tarihinden itibaren Bursa tekstil sektöründe yeni düzenlemeler uygulanmaya başlanıyor. Bu doğrultuda filtresi kurulu tesisler için 31 Mayıs’a kadar bacadan yağ buharı atımı için 50 mg/m3 olarak belirlenen sınır değeri bu tarihten itibaren 15 mg/m3 olarak uygulanacak.

Tekstil sektöründe faaliyet gösteren (pamuklu, polyester, viskon, v.b. tüm iplik ve kumaş türleri) ve ısı yayarak emisyon çıkışı sağlayan tüm makine (ram, ramöz, baskı, fikse, apre, gaze, vb.) bacalarından havaya atılan yağ buharı kirletici emisyonlarının kapasitesine göre planlanarak monte edilmiş filtrelerden geçirilmesi zorunlu hale getirildi. Filtre verimi için ayrı bir raporlamaya gerek kalmaksızın, bacadan atık yağ buharı amaçlı yapılan emisyon ölçüm raporlarının İl Müdürlüğünce incelenerek uygun olanların onaylanacağı belirtildi.

Bursa tekstil işletmelerini daha yeşil hale getiriyor

Bursa tekstil sektörü Haziran 2024’e kadar alternatif temiz yakıta geçecek

Ayrıca 06.09.2019 tarih ve 90 nolu İMÇK kararının 1. Maddesinin (b) bendinde yapılan düzenleme kapsamında,

sanayiye yönelik olarak; Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer (Kayapa -Görükle –Çevre Yoluna bağlantı yolu ve kuzey dik eksenin, Batı yönü hariç ), Kestel, Gürsu ve İnegöl İlçelerindeki doğalgaz hattının geçtiği yerlerde katı (kömür, odun, talaş, prina vb.) ve sıvı yakıtla çalışan yeni yakma tesisi kurulmasına izin verilmeyeceği belirtildi. Bu ilçelerde, akışkan yataklı kazanlarda doğalgaz, güneş, jeotermal, ısı pompaları, yenilenebilir enerji kaynakları gibi alternatif temiz yakıta geçişin 01.06.2024 tarihine kadar tamamlanmasının uygun olduğuna karar verildi.

1980’li yıllarda başlatılan teşvik uygulamaları ile birlikte Bursa tekstil sektöründe yatırımlarda canlanma görülürken, 1986 yılında başlatılan makinelerin ithalatının serbest bırakılması ise ciddi bir sektörel büyümeye sebep olarak kentte tekstil üretim ve ihracatınında büyük bir patlama yarattı. Günümüzde Bursa’da tekstil sektörü, otomotiv ile birlikte kentin ekonomisinde en fazla ağırlığa sahip olan iki sektörden biri olarak yer alıyor. Bursa’da toplam 18 adet organize sanayi bölgesi ye alırken, ayrıca 1 adet serbest bölge içinde faaliyet gösteren yaklaşık 4100 tekstil ve hazır giyim firması bulunuyor.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Güncel Haberler

Tekstil ihracatı beklendiği gibi artış kaydetti

2022 ocak-nisan döneminde tekstil ve ham maddeleri ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %12,4’lük artışla 4.6 milyar dolar değerine...

Aksa Akrilik 2022’ye cirosunu 3 kat artırarak başladı

Akrilik elyaf üretiminde dünyanın lider markaları arasında yer alan Aksa Akrilik 2022’nin birinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. 2021...

Keten Anadolu topraklarında tekrar yeşeriyor

İzmir’de tarımsal araştırma geliştirme yapan Döngü Kooperatifi ile Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen proje kapsamında, susuzluğa dayanıklı olarak...

Özbek pamuğu zorla çalıştırma ve çocuk işçilikten ‘temizlendi’

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) yeni Üçüncü Taraf İzleme Raporuna göre, Özbek pamuğu 2021 üretim döngüsü boyunca sistematik zorla çalıştırmayı...