29 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 24, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Büyüyen UV Baskı Pazarında swissQprint Çözümleri Kazandırıyor

BaskıBüyüyen UV Baskı Pazarında swissQprint Çözümleri Kazandırıyor

- Haber Sponsoru -

UV baskı pazarında yenilikçi tavrı ile swissQprint öne çıkıyor
UV baskı pazarında yenilikçi tavrı ile swissQprint öne çıkıyor

Mali, teknik ve çevresel avantajlarıyla kullanımı her geçen gün artan UV baskı çözümleri, Türk baskı endüstrisinde gücünü arttırıyor. Pigment Reklam bu pazarda swissQprint’in yenilikçi teknolojileriyle komple çözüm sağlıyor.

Dijital baskıda niş bir alanı oluşturan UV baskı sunduğu avantajlarla hızla gelişmeye devam ediyor. 2008 yılında 3.9 milyon Dolar değerindeki bu küresel pazar, 2012 yılında 6.7 milyar dolara ulaştı. UV baskı pazarının 2018 yılında 15.9 milyar dolar değerine ulaşması bekleniyor. UV baskılı ürün pazarının hızla büyümesinde müşteri taleplerindeki çeşitlilik büyük rol oynuyor.

Her alanda başarılı uygulamalar gerçekleştirebilen UV baskı, yüksek baskı kalitesi ve uzun dayanım ömrü ile özellikle dış mekan uygulamaları için ideal olarak kabul ediliyor. Bu nedenle birçok görsel iletişim uzmanı UV baskı çözümlerini tercih ediyor. Hem dünyada hem de Türkiye’de hızla gelişen tabela (signage) endüstrisi UV baskı için oldukça büyük bir potansiyele sahip.

En inceden 40cm kalınlıktaki sert ve esnek malzemelere baskı yapabilme gücüne sahip UV baskı teknolojileri; kağıt ve kartonun yanı sıra PVC, seramik, cam, ahşap, deri, suni deri, girintili yüzeyli malzeme, alüminyum, tahta branda, flok blok gibi çok çeşitli malzemelerde üstün çözüm sağlıyor.

Rakiplerinden Daha Uzun Ömürlü ve Toplam Maliyeti Daha Düşük

UV mürekkeplerin etiket fiyatı su ve solvent bazlı mürekkeplere kıyasla biraz yüksek olsa bile kullanım ve uzun ömürlülük avantajlarıyla toplam maliyette fark yaratıyor. 5 yıla kadar güneş ışınlarından etkilenmeden ve solmadan kalabilen UV baskı, ayrıca suya da diğer mürekkeplere nazaran daha fazla dayanıyor.  Üstelik UV mürekkepler solventler gibi medyanın içine nüfuz etmeyip yüzeyi kapladığı için tüketim maliyeti daha az oluyor. Toplam baskı maliyeti açısından bakıldığında dayanıklılığı, hızlı kuruması (cure) ve ek koruyucu proseslere ihtiyaç duymaması ile, solvent bazlı baskıdan daha düşük maliyete ulaşılmış oluyor. Böylece etiket fiyatının çok ötesinde bir performans elde ediliyor.

Serkan Çağlıyan

Serkan Çağlıyan: UV Baskı Hem Alırken Hem Kullanırken Avantajlı

Küresel pazara paralel olarak Türkiye pazarında da UV baskı çözümlerine talepte artış yaşanıyor. Bu alanda birçok firma rekabet halinde bulunuyor. Türk baskı sektörüne swissQprint’in yeni nesil UV baskı sistemlerini sunduklarını dile getiren Pigment Reklam firma sahibi Serkan Çağlıyan, bu çözümlerin teknik, ekonomik ve çevresel avantajlarıyla öne çıktığını ifade etti. Çağlıyan; “UV baskı gerek fotogerçekçi baskı kalitesi gerekse baskı maliyeti ile kendini ispatlamış bir teknolojidir. Bunun getirdiği ekonomik avantajların yanı sıra daha çevreye duyarlı bir baskıdır. Solventlerde gördüğümüz uçucu organik bileşenleri (VOC) kullanmadığı için hem insan sağlığı hem de çevre için büyük bir katkı sunuyor” dedi.

Üstün İsviçre mühendisliğinin bir ürünü olarak swissQprint’in kısa sürede Türk pazarında tanınan bir markaya dönüştüğünü dile getiren Çağlıyan, yeni nesil Oryx 2, Impala 2 ve Nyala 2 UV baskı modellerinin geniş bir müşteri çeşitliliğinde talep gördüğünü açıkladı; “UV baskı uygulamalarımız grafik ve dijital baskının yer aldığı her alanda kullanılabiliyor. Açık hava reklamcılığı, dış ve iç mekan uygulamaları gibi uzun ömürlü olması istenen işlerde olduğu gibi kısa süreli kullanılacak, tek kullanımlık etkinlik (event) malzemelerinin baskısı için de ideal bir partneriz. Gerek seri baskı gerekse numune ve düşük volümlü baskı için swissQprint modelleri gerekli teknik donanıma ve maliyet düşürücü özelliklere sahiptir”

SwissQprint UV Baskıya Sürekli Yenilik Getiriyor

swissQprint’in her yıl yeni bir teknolojik gelişmeyi pazarla buluşturduğunun altını çizen Serkan Çağlıyan, geçen yıl UV baskıda 3d efekti elde etmeyi sağlayan Droptix uygulamasının sunulduğunu, bu yıl ise verimliliği ve hızı arttıran Robotik kolun tanıtıldığını belirtti. Çağlıyan; “Standart bir UV baskı makinası sunmanın ötesinde müşterilerimize katma değer yaratacak yeniliklerle çözümlerimizi modüler olarak geliştiriyoruz. Yenilikçi lens çözümümüz Droptix uygulamamız 3d efektli baskıyı sadece numune uygulamalarından çıkarıp birebir boyutlardaki gerçek baskılara taşıyor. Aynı şekilde bu yıl FESPA Digital’de tanıtılan robot ise flatbed yazıcılarda medyanın yüklenmesi veya baskı sonrasında medyanın alınması için kullanılıyor. Robotik kol swissQprint’in yeni nesil makinalarında baskı hızını ve verimliliğini en üst seviyeye çıkarırken, insan kaynaklı hataları minimize ediyor.” diye konuştu.

swissQprint’in amiral modeli Nyala 2 kısa sürede endüstriyel amaçlı baskıların vazgeçilmezi oldu. 3.2x2metre baskı alanına ve saatte 206 metrekare baskı hızına sahip olan model, 9 pikolitre damlacık boyutu ile baskı kalitesinde sınırları zorluyor. 2160dpi baskı çözünürlüğü sağlayan Nyala 2 roll to roll veya flatbed olarak kullanılabiliyor.

Orta segment için geliştirilen Impala 2 ise 2.5×2 metre baskı alanı ile saatte 180 metrekare baskı gerçekleştiriyor. Yeni geliştirilen robotik kol ile mükemmel bir uyumluluk gösteren Impala 2, hem roll to roll hem de flatbed seçeneklerine sahip. swissQprint’in giriş seviyesi için sunduğu Oryx 2 modeli, 2.5×2.0 baskı alanı ile saatte 40 metrekare baskı gerçekleştirebiliyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler