Clariant , ColorForward® Interiors 2018’i Yayımladı

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Clariant , ColorForward® Interiors 2018'i Yayımladı
Clariant , ColorForward® Interiors 2018’i Yayımladı

Clariant ’ın tekstil ve iplikler pazarına yönelik yeni renk trendleri, tüketicilerin yoğun duygularının renk dokunuşlarına yansımasını, halı numuneleri, ponponlar ve iplik sargı kartlarından oluşan bir sunum setiyle gözler önüne seriyor.

Özel Kimyasallar alanında bir dünya lideri olan Clariant, iplik ve tekstil sektörü için yıllık trend ve renk rehberinin beşincisi olan ColorForward® Interiors 2018’i yayınladığını duyurdu.

Her yıl, Clariant ColorWorks® tasarım ve teknoloji merkezlerinden gelen uzmanların oluşturduğu uluslararası bir ekip, küresel düzeyde toplumsal tutum ve yaklaşımların durumuna bakıp önümüzdeki birkaç yıl içinde tüketicilerle duygusal düzeyde bağlantı kurması beklenen renkleri belirliyor. 2018 baskısında belirlenen dört trendin hepsi, alışılagelmiş dünyada tüm toplumları etkisi altına alan üzüntü, korku ve güvensizliği yansıtıyor. Bu melankonik ruh hali, tüm renklerin tonlarının kararması ve biraz grileşmesi ya da sönükleşmesi aracılığıyla görülüyor. Bununla birlikte, yine de, insanların bir fark yaratacağı ve zaman içinde koşulların daha iyi hale geleceğine dair temkinli bir iyimserlik, tüm olumsuzluklara karşı dayanma azmi, çözüm arayışı ve kararlılık hissi mevcut; bu nedenle renklerin birçoğu da sıcak, organik ve umutlu.

ColorForward Interiors 2018 ürün tanıtım kiti, polipropilen (PP) ve poliamid (PA) ipliklerden yapılmış ponponlar ve üzerinde polyester ip numuneleri sarılı “sargı kartları” şeklinde sunulan yirmi trend rengi içeriyor.

2018 baskısında en yeni ürünlerden biri ise, İtalya’nın Bergamo şehrinde faaliyet gösteren Radici Group Performance Yarn işletmesiyle ortaklaşa geliştirilen halı örnekleri. Naylon, polyester ve polipropilen iplikler de dahil olmak üzere sentetik iplik üretiminde büyük bir üretici olan Radici, son teknoloji ürünü, halı numunelerini dakikalar içerisinde üretebilecek bir prototiplendirme (ön örnek yapımı) makinesine sahip. Bu makine, çeşitli renk kombinasyonlarını denemek ve prototipleri ColorForward Interiors tanıtım kitine göre üretmek için ideal. Clariant ColorWorks Endüstriyel Tasarımcısı Alessandro Pozzati, “Bir ilk olarak, 2018 renklerinin bazılarının bitmiş halde tam olarak nasıl göründüğünü insanlara gösterebiliyoruz. Kumaş ve halı tasarımcıları her zaman bir renk kombinasyonu kullanır ve dolayısıyla bu örnekler renk dünyasıyla iplik dünyası arasında bir köprü oluşturuyor. Böylece, ColorWorks uzmanlarının müşterinin tasarım ekibiyle daha doğrudan bağlantı kurmaları sağlanıyor.” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Radici Group daha önce ColorForward hakkında bilgi sahibi olmasına rağmen, bu proje Pazarlama ve Uygulama Geliştirme Direktörü Arturo Andreoni’yi Clariant renk trendi aracının arkasında yatan yaratıcı sürecin daha da içine çekti. Geçen yıl, ColorForward Interiors 2017 hakkında bir sunum gören Arturo Andorini, “Duyguları yakalamak, toplumların mega trendlerini takip etmek ve bu trendleri doğru renkler sayesinde yeni ürünlere çevirmek isteyen tasarımcılar için bunun her zaman ilginç ve kullanışlı bir araç olduğunu düşünüyorum” dedi. Andorini ayrıca, “Bu yıl, ColorForward ekibi ile yakın bir çalışma yaptık; renk seçiminden masterbatch üretimine ve nihayetinde son ürün olan halı üretimine kadar süreci birlikte takip ederek keyifli zaman geçirdik. Tedarikçi ile müşteri ilişkisini alışılagelenden farklı bir yere taşımak ve böylesine saygın insanlarla birlikte çalışmak harika bir deneyim oldu” diyerek düşüncelerini paylaştı.

ColorForward 2018 trend ve renk kapsamında yer alan unsurlar ise şöyle;

Newmorrow

Newmorrow trend teması, tüketiciler arasında bir tür yin-yang felsefesi havası yansıtıyor. İnsanlar, “sistemin” çürüdüğüne ve dayanılmaz hale gelen ekonomik ve sosyal koşulları değiştiremeyeceklerine inanıyorlar; diğer yandan ise, değişimin hala mümkün olduğuna ancak bu değişimin, devlet tarafından değil, bireylerin ve küçük grupların çaba ve gayretleriyle mümkün olabileceğine ilişkin bir kanı var. Bu değişimin kademeli şekilde gerçekleşeceği anlaşılıyor ve bundan dolayı, “katedral düşünme tarzı”na ihtiyaç duyuluyor. Avrupa’da ortaçağ kiliselerinin inşa edilmesinin uzun yıllar alması ve hatırı sayılır emekler verilmesi gibi, çürümüş bir sistemin değiştirilmesi ve iyileştirilmesi, nihai hedefin eninde sonunda başarılabileceğine ilişkin özverili bir kararlılık, uzun vadeli bir vizyon ve inanç gerektiriyor.

Bu nedenle, Newmorrow renk paletinde ‘Primordial Soup’ denilen kahverengimsi bir yeşilin olması şaşırtıcı değil. Atık su ve ölümü akla getiren ve bazı insanların “dünyanın en çirkin rengi” olduğunu düşündüğü bu renk aynı zamanda hayatı yaratan yeşil ve zengin bir biyolojik yapışkan maddeyi de hatırlatıyor.

LongitudeLatitudeAttitude

Geleneksel yaşam tarzından memnuniyetsizlik LongitudeLatitudeAttitude trend temasının da arkasında yatıyor. Bu temaya göre, giderek artan sayıda kişi sabit adreslerinin olmasını istemiyor. Bunlar “yeni tip göçebeler”. Çoğu sanatçılar, müzisyenler veya yaratıcı girişimcilerden oluşan bu kişilerin ortak noktaları; sadelikten yana olmaları, gezgin bir yaşam tarzını benimsemeleri ve taşıyabilecekleri kadar eşya bulundurmaları. Bu Yeni Dünya vatandaşları; sürekli hareket halinde bir yaşam tutkusunu kucaklayan ve farklı etnik köken ve ilgi alanlarını kaynaştıran bir hayat tarzının esnekliğine değer veriyor.

LongitudeLatitudeAttitude renkleri, bohem renkler. Göçebelik denilen morumsu küpeçiçeği; Kaleido kabilesi adlı sıcak, turuncuya çalan sarı ve başka şekilde bulutsuz gökyüzünde; jet uçaklarının arkasında bıraktığı iz sonrası Cirrus aviaticus denilen gri mavi temaları bu yelpazede yer alıyor.

Through the mirror

Hayatlarının bir noktasında, birçok tüketici, sıradan ve popüler hayat tarzının yarattığı rahatsız edici boşlukta hissetmeye başladı. İçsel benleriyle olan iletişim ve bağı kaybettiklerine veya belki de; tüm yaşamları boyunca ihtiyatlı davrandıkları için bu içsel beni gerçekten hiç düşünmediklerine; ve dikkate almadıklarına dair bir hisse kapılıyorlar. Through the Mirror adlı trend teması; modern bir dünyada sürüklenmenin usanç verici duygusunu aynı zamanda da; ruhsal yeniden uyanışın mümkün olduğunun bilincini yakalamaya çalışıyor.

Bir yoga uygulaması olan “trataka”, Through the Mirror renk paletinde inci turuncu renge ilham veriyor. Sanskritçe olan bu ifade görsel algıyı iptal edip dış dünyadan kendini çekerek, zihnin içine doğru odaklanmak amacıyla; sabit bir noktaya durmadan bakmak anlamına geliyor.

Nerdylicious

Yukarıda belirtilen diğer trendleri saran kasvetten farklı olarak, önümüze; garip, aşırı derecede entelektüel uyumsuzlar; yani “çalışkanlar” grubu olarak bilinen basmakalıp insanlar grubunun kabul edilme hikayesi geliyor. Nerdylicious trend teması, çok zeki kişilerin; yeni fikirlerin ve karmaşık bulmacaların bulunması için; sürekli merak ve tutkuyla çalışan kompleks bir evrenin mucitleri olarak kabul gördüklerini düşünüyor.

Nerdylicious renkleri; diğer trend gruplarındaki çoğu renk gibi yumuşak ve sönük olmasına rağmen; 2018 renk paletindeki en parlak ve en iyimser renkler. Örneğin, Lightning Boot, bir kumanda panelindeki LED ışıkları hatırlatan şeffaf turuncu sarıya yakın bir renk iken; tüm zamanların zekası Albert Einstein’a ithafen ismi konulan Alberting out, hafif kirli bir optik beyaz.

ColorForward ile ilgili daha fazla bilgi için, websitesini ziyaret edebilirsiniz. Clariant, dört ColorWorks lokasyonunda ve seçilen konferanslarda ve müşteri sitelerinde seminerler de veriyor.

Yardımcı Materyaller

Pandemi Lupamat Kompresör’ü durduramadı

Basınçlı hava çözümleriyle kompresör sektörünün önde gelen üreticilerinden Lupamat Kompresör, kurumsal yapısının verdiği güçle Covid-19 pandemisi karşısında hızlı ve...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied