Clariant ’tan Sürdürülebilir Gelecek için EcoTain® Etiketi

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Clariant, daha sürdürülebilir ürünler üretme trendine odaklanarak EcoTain® etiketli ürünleriyle farklı endüstrilerde faaliyet gösteren müşterileri için katma değer yaratıyor.

Ürünlerinin sürdürülebilirlik performansını sistematik olarak geliştiren şirket, EcoTain® etiketine sahip olacak ürünleri PVP (Portfolio Value Programme: Portföy Değerlendirme Programı) çatısı altında tüm paydaşlarıyla  değerlendiriyor, sürdürülebilirlik trendlerini belirliyor.

EcoTain® etiketi, çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla  sürdürülebilirlikte sınıfının en iyi performansını gösteren Clariant ürünlerini öne çıkarıyor.

Özel kimyasallarda dünya lideri Clariant, ürünlerinin çevresel ve sosyal performansını artırmayı hedeflerken, müşterilerinin sürdürülebilirlikte yeni trendlerden yararlanmasını sağlayarak rekabette avantaj sağlıyor. 

Clariant’ın Kurumsal Sürdürülebilirlik Birimi Türkiye/Ortadoğu ve Afrika Başkanı Fatih Tantekin, “Sürdürülebilirlik Clariant’ın her zaman başlıca odak noktası oldu. Türkiye’deki üretim tesislerimizde çevresel ve sosyal faktörleri korumak için küresel ölçekli çözümler sunuyoruz. İş güvenliğine öncelik vererek, enerji verimliliğini artırmak için kapsamlı enerji yönetim araçlarından yararlanıyoruz. Önemli adımlarımızın sonucu olarak ise; enerji maliyetlerimizi ve karbon ayak izimiz azaltıyoruz. Bu durum, tüm paydaşlarımızla birlikte sağlıklı bir gezegene katkıda bulunmamızı sağlıyor” dedi.

Nüfusun hızlı artışı, su kıtlığı, değişen iklim koşulları ve kaynak yetmezliği gibi başlıca ekolojik  güçlükler tüm canlıları daha fazla etkiliyor.  Uzun süreli ekonomik büyüme, toplumsal ihtiyaçların artmasını tetikliyor. Toplumsal ihtiyaçların sürdürülebilir olarak  karşılanması kaynakların gelecek kuşaklara aktarılması için büyük önem kazanıyor. Bu nedenle, Clariant, inovasyon ve performanstan taviz vermeden sürdürülebilir ürünler üretme konusuna odaklanarak tüm paydaşları için değer yaratıyor.

Clariant sürdürülebilirliği tüm boyutlarıyla analiz ediyor

2012 yılından bu yana Clariant sürdürülebilirlik odaklı PVP (Portfolio Value Programme: Portföy Değerlendirme Programı) kapsamında, Birleşmiş Milletler Çevre Programı ve uluslararası üne sahip Wuppertal Enstitüsü tarafından kurulan Sürdürülebilir Tüketim ve Üretim Merkezi ile çevresel ihtiyaçların belirlenmesi alanlarında işbirliği yapıyor. Programı, çevre uzmanları, yasa koyucular, ticaret kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları ve sendikalar dahil, tüm paydaşların tavsiye ve görüşlerini dikkate alarak hazırlanıyor.

Program kapsamında sürdürülebilirlik alanında 36 kriter oluşturan Clariant, kriterleri ürün portföyünün sürdürülebilirlik performansını belirlemek amacıyla kullanılıyor. Bu kriterler, ürünlerin yaşam döngüsüne odaklanmanın yanı sıra; çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarıyla da sürdürülebilirlik performansını değerlendiriyor. Değerlendirmelerin sonucu olarak, EcoTain® etiketi Clariant ürünlerinin sürdürülebilirlikte mükemmelliğini belirliyor.

EcoTain® etiketli ürünler kimya sektöründe Clariant’ın sürdürülebilirlik alanındaki çevresel çabalarını doğruluyor 

EcoTain® etiketi, bir veya birkaç sürdürülebilirlik kriterinde sınıfının en iyi performansını yakalayan Clariant ürünlerini belirliyor. Bu ürünlerin sürdürülebilirlik performansı piyasa standartlarının üzerine çıkıyor. Programa bağlı olarak, ürünleri sıkı kriterlerle değerlendiren Clariant, müşterilerinin geniş çaplı endüstrilerine katma değer yaratıyor.

Clariant’ın tüm işletme birimlerinde EcoTain® etiketi verilen 135’ten fazla ürün bulunuyor. EcoTain® ürünleri, atık üretimini azaltması, geri dönüşüm imkanını artırması ve daha etkin süreçlerle yüksek verimlilik sağlaması gibi yararlarıyla için ekonomik olarak da sektör şirketleri için cazip avantajlar  yaratıyor. Bu avantajlar, formülasyon özelliklerinden taviz vermeden, müşterilerin arzu edilen formülasyon maliyet hedefini yakalamalarına yardımcı oluyor. Clariant’ın Ar-Ge çalışmaları, düşük insan toksisitesi, yüksek düzeyde biyo-çözünürlük ve düşük ekotoksisiteyle düşük çevresel etkisi ve yenilenebilir kaynakların kullanımıyla yeni ürünlere odaklanıyor. EcoTain®, sürdürülebilir ham maddeye dayalı olarak ürün geliştirme gerekliliğinin yanı sıra, Clariant’ın müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik devam eden ürün portföy ve hizmetleriyle sürdürülebilirliğin stratejik önemini yönetim felsefesinde ön plana çıkarıyor.

Yardımcı Materyaller

Pandemi Lupamat Kompresör’ü durduramadı

Basınçlı hava çözümleriyle kompresör sektörünün önde gelen üreticilerinden Lupamat Kompresör, kurumsal yapısının verdiği güçle Covid-19 pandemisi karşısında hızlı ve...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied