Ana Sayfa » Güncel » Coronavirüs giyim tedarik zincirinde kaos yaratıyor

Coronavirüs giyim tedarik zincirinde kaos yaratıyor

Küresel giyim tedarik zinciri coronavirüs salgını nedeniyle büyük bir kaosla mücadele ediyor.

Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Coronavirüs giyim tedarik zincirinde kaos yaratıyor. Coronavirüs salgının (Covid-19) ekonomiler ve piyasalar üzerine etkileri rakamlar ve verilerle ortaya çıkmaya başladı. Salgın nedeniyle ithalat ve ihracat rakamları düşerken, birçok üründe ihracat kısıtlaması getirildi. Veri şirketi GlobalData yaptığı bir açıklama ile salgının etkilerinin perakendecilere ve üreticileri ulaşmasıyla birlikte, tüm giyim tedarik zincirinde hızla çözülmeye yol açtığını vurguladı. Çin’den gelen giysi teslimatlarında yaşanan bozulmalara ilişkin ilk endişelerden itibaren, pandemi şimdi tüm tedarik zinciri boyunca kaosa neden oluyor.

Karantinaya alınan işçiler, seyahat kısıtlamaları ve iplikler, kumaşlar, süslemeler, paketleme ve etiketler – çoğu Çin’den gelen – hammadde tedarikindeki kesintiler dünyadaki üreticilere zarar veriyor.

Aynı zamanda, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki perakendeciler, ülkelerdeki kısıtlamalar alışveriş yapanların geliş sıklığını azalttığı ve virüs yayılımını yavaşlatmaya çalışmak için mağazalar kapatıldığı için, ödemeleri azaltıyor, kesiyor veya erteliyor. İngiltere’nin en büyük giyim perakendecilerinden ikisi olan Primark ve Marks & Spencer, satılmayan envanterle mücadele ediyor ve son birkaç gün içinde büyük sipariş kesintileri ve iptallerle sektörü sarstılar.

Coronavirüs giyim tedarik zincirinde kaos yaratıyor, en çok düşük gelirli çalışanlar etkileniyor

GlobalData Konfeksiyon Analisti Leonie Barrie coronavirüs salgınından en çok gelişmekte olan ülkelerdeki işçilerin etkilendiğini şöyle anlatıyor; “Etki, düşük ücretler ve kötü iş yasaları ve korumaları nedeniyle zaten en savunmasız olan işçiler için fabrika kapanışlarında ve iş kayıplarında görülüyor. Özellikle, Kamboçya, Bangladeş, Myanmar ve Vietnam gibi ülkelerle sert bir etki görüldü.”

Benzeri görülmemiş bir durum yaşandığını savunan Barrie, iyileşme başlamadan önce bu durumun daha da kötüleşebileceğini belirtiyor. Barrie; “Likidite ve nakit akışı, şu anda giyim tedarik zincirinde önemli sorunlardır. Yine de, fabrikalar krizin sonuna kadar hayatta kalacak fonlara sahip değilse; daha da ciddi bir bozulma ve milyonlarca daha fazla iş kaybı olasılığı vardır” dedi.

Şu anda meçhul bir alanda bulunulduğunu söyleyen Barrie, bu nedenle markaların izleyebileceği en iyi uygulama kümelerinin olmadığına dikkati çekiyor. Barrie; “Bu yüzden, kendi zorluklarına bakarken, tedarik zincirlerinde sorumlu satın alma uygulamalarını sürdürmeye devam etmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

Coronavirüs giyim tedarik zincirinde kaos yaratıyor
Coronavirüs giyim tedarik zincirinde kaos yaratıyor

H&M ve Inditex tedarik ağlarını yeniden odakladı

H&M Group ve Zara’nın sahibi Inditex gibi bazı firmalar, tedarik ağlarını yeniden odaklayarak ve hastaneler ve sağlık çalışanları için çok ihtiyaç duyulan tıbbi yüz maskeleri ve diğer kişisel koruyucu ekipmanların (PPE) üretimi konusunda uzmanlık sağlayarak zorluğun üstesinden geliyor.

Leonie Barrie birçok giyim markası ve perakendecinin bu zor zamanlarda hayatta kalma mücadelesine odaklandığını ifade etti. Barrie sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu firmalar aynı zamanda kıyafetlerini üreten fabrikalar ve işçiler üzerindeki mali baskıya da dikkat etmeliler. İşbirlikleri ve stratejik ortaklıklar son yıllarda sektör genelinde birleşmeye çağrı yapıyor ve şimdi buna her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuluyor.”

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied