Ana Sayfa » Eğirme » Daha İyi Pamuk Alımında Rekor Seviyelere Ulaşıldı

Daha İyi Pamuk Alımında Rekor Seviyelere Ulaşıldı

2018’de, Better Cotton Initiative (BCI – Daha İyi Pamuk Girişimi) tarihi bir alım seviyesi yaşadı. 93 Perakendeci ve Marka üyesi bir milyondan fazla metrik ton Daha İyi Pamuk (Better Cotton) alımı gerçekleştirdi, bu yaklaşık 1,5 milyar çift kot üretecek pamuk anlamına geliyor.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Daha İyi Pamuk tutan el
Daha İyi Pamuk Alımında Rekor Seviyelere Ulaşıldı

Daha İyi Pamuk (Better Cotton) alımı, bir önceki yıla göre %45 arttı ve 2018 yılının sonunda, perakendeci ve marka üyelerinin küresel pamuk tüketimlerinin %4’ünü Better Cotton alımı oluşturdu. Better Cotton’u sürdürülebilir satın alma stratejilerine entegre ederek ve her geçen yıl artan tedarik taahhütlerine bağlı olarak, BCI’nın perakendeci ve marka üyeleri dünya çapında daha sürdürülebilir pamuk üretimi için talebi arttırıyor.

Şimdi, Better Cotton’un ana akımını hızlandırmaya devam etmek ve BCI’nın 2020 hedeflerine (5 milyon pamuk üreticisi çiftçiye ulaşmak ve yetiştirmek, dünyadaki tüm pamuk üretiminin %30’unu Better Cotton’dan oluşturmak) ulaşmak için, BCI, bir sonraki sürdürülebilirlik liderleri arasına katılmayı ve arz-talep arasındaki boşluğu kapatmaya ihtiyaç duyuyor.  2017-18 pamuk sezonunda, Better Cotton’un küresel pamuk üretiminin %197unu oluşturduğu tahmin ediliyor.

BCI’nin kurucu üyesi H&M Group, Better Cotton’un büyümesinde önemli bir rol oynadı. 2018 yılında bu perakendeci, üçüncü kez, en yüksek hacimli Better Cotton tedariğini yaptı. H&M Group Sürdürülebilir İş, Malzemeler ve Yenilik Uzmanı Mattias Bodin; “Pamuk, H&M Group’un en önemli malzemelerinden birisidir. BCI, 2020 yılına kadar sadece sürdürülebilir kaynaklı pamuğu kullanma hedefimizde kilit bir rol oynuyor” dedi.

Daha iyi pamuk ile daha kısa sürede kaynak

İddialı ve sürdürülebilir tedarik hedefleri olan bir başka kurucu üye adidas’tır. 2018 yılında, Adidas %100 daha fazla sürdürülebilir pamuk tedarik etti. Adidas şirketinde Satın Alma ve Sürdürülebilirlik Kıdemli Müdürü Ebru Gençoğlu şunları söyledi; “BCI ve Adidas, bu tutkulu hedefe ulaşmak için en başından beri birlikte çalıştı. BCI, doğru yerlerde doğru miktarda tedarik sağlamak için tedarik zinciri boyunca aktörleri görevlendirmiştir. Bu, tedarikçilerimize Daha İyi Pamuk (Better Cotton) tedariğinde yardımcı oldu, bu da kısa sürede kaynak bulmamızı sağladı.

BCI’nin talep odaklı finansman modeli, Better Cotton’un perakendeci ve marka tedariki, doğrudan daha sürdürülebilir uygulamalar konusunda, pamuk çiftçilerinin eğitimine yapılan yatırımın artmasına neden oluyor. Örneğin, 2017-18 pamuk sezonunda, BCI Perakendeci ve Marka Üyeleri, kamu bağışçıları IDH (Sürdürülebilir Ticaret Girişimi) 6,4 milyon Euro’dan fazla katkı sağladı. Çin, Hindistan, Mozambik, Pakistan, Tacikistan, Türkiye ve Senegal’den 1 milyondan fazla çiftçinin destek ve eğitim alması sağlandı.

ALDI South Group, 2019 ve sonrasında Better Cotton alımını artırmaya yardımcı olacak yeni BCI üyesidir. ALDI Sotuh Group CRI Direktörü Katharina Wortman; “ALDI, gelişmiş tarım şartlarını sağlamak ve çevresel etkileri azaltmak amacıyla sürdürülebilir pamuk standartlarını destekliyor. ALDI, 2017’nin sonunda BCI’ye katıldı ve BCI’nin sorumlu pamuk tedariğine olan yaklaşımımızda önemli bir rol oynayacağını öngörüyoruz. BCI tarafından kullanılan kütle denge sistemi, tedarik zinciri ortaklarımızın Daha İyi Pamuk’u (Better Cotton) daha kolay temin etmelerini sağlıyor” dedi.

Better Cotton’un hızla alımı nasıl ölçekleneceğini gösteren başka bir üye ise Gap Inc.’dir. Bu perakendeci 2016 yılında BCI’ye katıldı ve şu anda toplam Daha İyi Pamuk satın alma hacimlerine göre, en büyük5 BCI Perakendeci ve Marka üyeleri arasındadır. Gap Inc. Sürdürülebilir Satın Alma Stratejisi Direktörü Agata Smeets şunları söyledi; “Daha İyi Pamuk tedariği, Gap Inc.’in sürdürülebilirlik stratejisinin önemli bir parçasıdır. Daha İyi Pamuk’un tedariğini nispeten kısa bir süre içinde hızlandırmak için, ölçeğimizi marka portföyümüzden yükseltmeyi başardık.”

Daha İyi Pamuk, uluslararası pamuk ticaretinin ayrılmaz bir parçası haline geldi

Çiftçi eğitimine ve kapasite geliştirmeye yapılan yatırımın artmasının yanı sıra, Daha İyi Pamuk’un alımı, pazara açık bir sinyal gönderiyor ve tedarik zinciri boyunca bir etki yaratıyor. Pamuk tüccarları, daha sürdürülebilir bir şekilde üretilen pamuk için artan talebi görüyor ancak daha yapılacak çok şey olduğuna inanıyor. Paul Reinhart AG’nin Pamuk Ticaret Yetkilisi Marco Baenninger; “Daha İyi Pamuk, uluslararası pamuk ticaretinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Perakendecilerden alımların son birkaç yılda güçlü bir şekilde arttığını görmek sevindirici. Ancak, hala yapılacak çok şey var. Bazı kuruluşlar hala şüpheci, ancak, uzun vadede daha sürdürülebilir seçenekleri göz ardı ederlerse, Pazar payını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Bu, BCI ve diğer sürdürülebilir pamuk girişimlerinin ve sürdürülebilir şekilde üretilen pamuğun geliştirilmesindeki standartların başarısı hakkında çok şey söylüyor” diye konuştu.

Pamuk üretimini dünya çapında dönüştürmek, tüm pamuk tedarik zincirinde bağlılık ve işbirliği gerektiriyor. 2018’deki en yüksek hacimli Daha İyi Pamuk’u tedarik eden perakendeciler ve markalar, pamuk tüccarları ve iplikçiler, Haziran ayında Şanghay’daki 2019 Küresel Pamuk Sürdürülebilirlik Konferansı’nda başlatılacak Daha İyi Pamuk Liderler Sıralamasında açıklanacak.

Tekstil Eğirme Haberleri

Durak Tekstil Aramid İplikleri Yüksek Isıya Karşı Başarılı Performans Gösteriyor

Durak Tekstil geç tutuşur özellikteki aramid dikiş ipliği çeşitleriyle artan talebe yanıt veriyor. Yüksek performanslı Durak Fire Safe P-Aramid®...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied