Dijital Baskıda ‘Optimum’ Çözümler Kazandırıyor

Dijital baskının onlarca farklı uygulama alanı için yenilikçi çözümler FESPA Eurasia 2019’da sergilendi. Fuara katılan Optimum Digital Planet sergilediği solvent/ eko solvent, tekstil ve UV baskı teknolojileriyle ziyaretçilerden büyük ilgi görmeyi başardı.

Epson Article Top

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Dijital Baskıda Optimum Çözümler Kazandırıyor - Taner Can Güven
Dijital Baskıda Optimum Çözümler Kazandırıyor – Taner Can Güven

Optimum Digital Planet geliştirdiği solvent/eko solvent, UV ve tekstil baskı makineleri ile yerel ve uluslararası baskı endüstrisinde önemli bir yere sahip. Firma, 5-8 tarihleri arasında düzenlenen FESPA Eurasia 2019 fuarına katılarak, rekabetçi ürünlerini ziyaretçilerle paylaştı. Optimum Digital Planet standında eko solvent baskı makinesi Maxima INNO S, tekstil baskı makinesi Picasso Tex ve UV baskı makinesi NIRVANA Hybrid UV çalışarak performanslarını gösterdi.

Textilegence’ın sorularını yanıtlayan Optimum Digital Planet Uluslararası Satış Müdürü Taner Can Güven, oldukça yoğun ve başarılı bir fuarı geride bıraktıklarını söyledi. Bir önceki fuara kıyasla daha çok ziyaretçiyle görüşme yaptıklarını dile getiren Güven; “Türk baskı endüstrisinin çeşitli segmentlerinden profesyonellerin yanı sıra, çevre ülkelerden gelen yatırımcılarla da görüşme fırsatı yakaladık. 4 gün boyunca yerli ve yabancı ziyaretçilerimizle önemli görüşmeler sağladık. Çözümlerimizin baskı kaliteleri ve üretim güçleri, kurulum ve sonrasında sağladığımız teknik destek hakkında bilgi verdik. Yatırım ve üretim maliyetleri hakkında gerçekçi değerlendirmelerde bulunduk. Fuar sonrasında bu görüşmeleri realize etmek için ajandamızı doldurmuş bulunuyoruz” dedi.

Katıldıkları diğer fuarlarda olduğu gibi, FESPA Eurasia 2019’da da öncelikle teknolojik güçlerini sergilemeye odaklandıklarını belirten Güven, stant konseptlerinin de buna uygun tasarlandığına değindi. 3 farklı uygulama işi için baskı makinesi sergilediklerini hatırlatan Güven; “Solvent, tekstil ve UV baskı makineleri ile yapılabilecek baskı işleri neredeyse sınırsızdır. Bu fuarda deriye baskı için özel bir çözümümüzü de sergiledik. Optimum Digital Planet olarak ürün gamımızı genişletirken, pazarın bugünkü talepleri kadar, yarın ki ihtiyaçlarını da göz önünde tutuyoruz” diye konuştu.

Optimum Digital Planet’in uluslararası pazar deneyimi teknolojik gelişmeyi destekliyor

Dijital baskı teknolojileri alanında tek yerli firma olduklarının altını çizen Taner Can Güven, müşterilerine en ileri teknolojiyi sunduklarını dile getirdi. Güven sözlerine şöyle devam etti; “Optimum Digital Planet olarak çözümlerimiz üç ana başlık altında yer alıyor; solvent/eko solvent, tekstil ve UV baskı. Her segmentteki farklı modellerimizle endüstriyel tip üretim ihtiyacından daha düşük hacimlere kadar bütün baskıcılara hitap ediyoruz. Her sektörün farklı ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Bu nedenle çözümlerimiz bu taleplere ve ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde geliştirildi ve yeni teknolojilerle donatıldı.”

Güven, %100 yerli bir makine üreticisi olarak uluslararası pazarda yer aldıklarının altını çizdi. Uluslararası pazarlarda elde ettikleri tecrübenin AR-GE ve teknoloji geliştirme süreçlerine katkı sağladığını açıklayan Güven şunları belirtti; “Örneğin, Pakistan, Bangladeş, Hindistan gibi tekstilin güçlü olduğu pazarlardaki tecrübelerimizi tekstil baskı makinelerimize yansıttık. Tekstil için farklı modellerimizde farklı baskı hızları tam olarak ihtiyaçlara yanıt veriyor. Ev tekstillerinde endüstriyel modda saatte 200 metrekare hızlara çıkabiliyoruz. Giysilik kumaşların baskı işinde ise saatte 300 ila 400 metrekare üretim hızlarını sunabiliyoruz. Bizi rakiplerimizden farklı kılan nokta sahip olduğumuz ileri teknolojiyi farklı uygulama alanlarına yayarak, müşterilerimize sunabilmemizdir.”

Güven, zengin ve güçlü ürün portföyü ile açıkhava reklamcılığı ve tekstil endüstrilerinin yanı sıra, cam, mobilya ve deri sektörlerine de ulaştıklarını belirtti. FESPA Eurasia fuarında deri baskısı ile ilgili çözümü ilk kez lanse ettiklerini dile getiren Güven; “Deri işlemesi zor bir malzeme ve kendine has farklılıkları var. Optimum Digital Planet olarak, bu konuda çok iddialı bir çözüm geliştirdik. Fuar boyunca numune baskı yaptık ve farkımızı ortaya koyduk. Dijital baskıyı yeni uygulama alanlarına doğru genişletmek için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

2020 pazar hedefi daha güçlü bir pozisyonu gösteriyor

Optimum Digital Planet’in 2020 pazar hedefleri hakkında da bilgi veren Taner Can Güven, Türk baskı endüstrisinin yanı sıra özellikle Avrasya bölgesindeki pazarlarda pozisyonlarını güçlendirmek istediklerini kaydetti. Güven sözlerini şöyle bitirdi; “Gerek üretim kapasitemiz gerekse hedef pazarlara ulaşmadaki gücümüz bizi rakiplerimizden bir adım öteye taşıyor. Yerel pazarları yakından takip ediyoruz. Kesintisiz AR-GE çalışmalarımız bize yeni olanaklar sağlıyor. Fuarlarda ziyaretçilerle yaptığımız görüşmeler beklemekte olan yatırımların 2020 yılında artık ötelenmeyeceğini gösteriyor. Müşterilerimize güvenli bir baskı yatırımı yapmanın fırsatını sunmak için 2020 yılında daha fazla mesai yapacağımızı söyleyebilirim.”

Dijital Baskı Haberleri

Mimaki 100 Serisi’nin yenisi TS100-1600 tekstil baskı makinesi

Geniş format inkjet baskı makineleri, kesim plotterları ve 3D baskı makinelerinin önde gelen markası Mimaki, 2020 yılında başlattığı giriş...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied