15.5 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

SASA’dan yapay zekâ uygulamaları için büyük adım

Türkiye’nin küresel çapta önde gelen polyester üreticilerinden...

Geleceği dokumak: Tekstil makineleri otomasyonunun hikayesi 

220 yıllık tekstil makineleri otomasyonu, sektörün görünümünü...

Türkiye tekstil ihracatında ABD’de ve Orta Doğu’da yükselişte

Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ocak-şubat...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Suni Deri Baskı Alanında Optimum Digital Planet Çözümü

AdvertorialSuni Deri Baskı Alanında Optimum Digital Planet Çözümü

- Haber Sponsoru -

Suni Deri Baskı Alanında Optimum Digital Planet Çözümü
Suni Deri Baskı Alanında Optimum Digital Planet Çözümü

Dijital baskı endüstrisinde çeyrek asırlık bir deneyime sahip olan Optimum Digital Planet, yenilikçi ürün portföyüne suni deri baskı çözümünü de ekledi. Geniş formatlı dijital baskı makineleri ile reklam, tekstil, cam ve mobilya endüstrilerine çözümler sunan Optimum Digital Planet, geliştirdiği çözüm teknolojisi ile suni deri üzerine yüksek kaliteli dijital baskıyı mümkün kılıyor. Yoğun bir AR-GE çalışması ile geliştirilen baskı makinelerinde kullanılabilen Optimum Digital Deri Boyası, kullanıcılarına dijital baskıyla kişiselleştirilmiş deri eşyalar (saraciye) üretme gücü veriyor.

Optimum Digital Planet Firma Sahibi Taner Güven deri kullanımının insanlık tarihi kadar eski olduğunu hatırlattı. Güven şunları söyledi; “Henüz dokuma ve örme tekstillerin keşfedilmediği tarih öncesi çağlarda bile insanlar deri eşyaları giyinmek, yiyecek ve içeceklerini saklamak, eşya taşımak ve daha birçok amaçla kullanmaktaydılar. Deri, yüzyıllar boyunca en önemli ticaret malzemesi olarak önemini korudu. Küresel pazarda koyun ve sığır başta olmak üzere 10 çeşit doğal deri varken, sentetik deri çeşitliliği ise yüzlercedir. Sentetik Deri bu pazarın hakimi konumunda olduğundan talepler oldukça fazla. Bir tesiste bile neredeyse 500 civarında farklı sentetik deri üretilebiliyor. Bu muazzam çeşitlilik ve üretim gücü, bizi bu pazar için bir dijital çözüm sunmaya teşvik etti.”

Dijital deri baskı, kişiselleştirilmiş üretim için rakipsiz

Başta giyim, çanta ve ayakkabı olmak üzere birçok deri eşya günlük hayatımızın her noktasında kullanılıyor. Bununla birlikte, nihai kullanıcılar konvansiyonel olarak üretilmiş tek tip deri ürünler yerine, kendilerini yansıtan kişiselleştirilmiş ürünleri talep ediyor.

Bu konuya değinen Taner Güven; “Modayı yönlendirenler, modayı yaratanlar bireyin özgünlüğünü yansıtacak şekilde farklı tasarımları, detayları, ürünlerine ve koleksiyonlarına yansıtmak istiyor. Ancak bu kişiselleştirmeyi derinin işlenmesinde uygulanan kimyasallardan kaynaklanan zorluklar kısıtlıyordu. Ne yazık ki, baskı ile istenilen sonuçların alınmasında bugüne kadar başarılı olunamadı. Optimum Digital Planet olarak geliştirdiğimiz deri çözümümüzle tüm zorlukları aştık ve başarılı olduk” dedi.

Optimum Digital’den suni deri baskı için deri kimyasallarıyla uyumlu boya

Optimum Digital Planet’in pazara sunduğu deri boyası derinin üretiminde kullanılan kimyasallardan ve yapıştırıcılardan etkilenmiyor. Böylece dijital baskı boyası deri yüzeyine üstün bir şekilde tutunuyor ve yüzeyi kaplıyor. Taner Güven, geliştirdikleri boyanın bu kimyasallarla uyumlu olduğunu ve birbirini itmediğini açıkladı. Güven; “Yurtdışındaki partnerimizle eko solvent tabanlı deri boyamızı geliştirirken, deri üretiminde kullanılan kimyasallar konusunda ciddi çalışmalar yaptık. Boyamızın belli bir süre kimyasalları baskılamasını değil, onlarla uyumlu bir şekilde yüzeyde katman oluşturmasını hedefledik. Bu sayede boya yüzeye %100 tutunuyor, dökülüp elinize gelmiyor” dedi.

Optimum deri boyası uzun ömürlüdür

Optimum Digital’in deri boyasının ikinci avantajı ise kullanıma bağlı olarak belli bir süre sonra yüzeyden sökülmemesi veya bozulmamasıdır. Taner Güven, şunları anlattı; “Kullanıma bağlı olarak deri üzerindeki baskının bozulması ve sökülmemesi lazım. Bu konuda temel nokta ter haslığıdır. Örneğin çantalarda eldeki terlemeye bağlı olarak boya ve baskıda bozulma genel olarak çok hızlı görülür. Terin deriye, kimyasallara ve baskıya yaptığı etkileri yakından inceledik. Yaptırdığımız testlerde elde ettiğimiz sonuçlar neler yapmamız gerektiğini gösterdi. Sonuçta yaptırdığımız analizler Optimum Digital’in deri boyasının uzun ömürlü olduğunu, terden ve üretimde kullanılan kimyasallardan etkilenmediğini ortaya koyuyor. Ürün satın alındıktan sonra kullanıma bağlı olarak bir hafta, bir ay veya bir yıl sonra dijital baskı bozulmaz. Boyamız deri ürünün ömrü kadar baskı ömrü sunabilecek güçte bir çözümdür.”

Deri baskı boyasının bir diğer önemli özelliği çevreci ve insan sağlığı için zararsız olmasıdır. Güven; “İnsan cildi ile direkt temas eden ürünlere baskı yaptığımız için boyalarımız en önemli sağlık kriterleri karşılıyor. Bu boyamız cilde temas veya solumadan kaynaklı hiçbir zarar vermemektedir. Ayrıca ağır metal içermiyor. Sahip olduğumuz sertifikalar ile üreticiler güvenle deri boyamızı kullanabiliyor ve ürünlerini satabiliyor.”

Suni deri baskı için gerçek üretim gücü

Optimum Digital Planet’in gelişmesine öncülük ettiği deri boyası sağlıklı ve kullanıma uygun bir boyadır. Firmanın Maxima Inno S ve Nirvana Hybrid baskı makinelerinde gerçekleştirilen baskı sonuçları hedeflere ulaşıldığını gösteriyor. Taner Güven sektördeki pek çok deri üreticisi ile yaptıkları numune baskıların bu üreticileri memnun bıraktığını açıkladı. Güven, küresel pazarın önde gelen perakende ve moda devlerinin deri ürünlerindeki baskılarında da bu boyalarının kullanıldığı bilgisini paylaştı.

Güven; “Konu çok düşük adetlerde baskı yapabilmek değil, bu boya ile gerçek bir üretim adetinin ve hızının elde edilebilmesidir. Firmaların kalite beklentileri ile orantılı olarak, birçok firmada saatte 60 ila 140 metrekare baskı gerçekleştirebiliyoruz. Yani mesai saatleri içinde günlük olarak bin metrekarelik bir dijital deri baskısından söz ediyoruz. Bir günde 3 vardiya gerçekleşirse bu 3 bin metrekare gibi oldukça yüksek üretkenlik demektir” diye konuştu.

Deri sektörünü büyütecek bir inovasyon

Optimum Digital Planet’in geliştirdiği deri baskı boyası sadece nihai kullanıcıların taleplerine yanıt vermiyor. Aynı zamanda, ara malı üreticisi konumundaki deri sektörünün büyümesine katkı sağlayabilir. Taner Güven deri üreticilerinin dijital baskılı, tasarımlı ve kişiselleştirilmiş datalara sahip derilerin satış sürecinde dericilere daha fazla katma değer sunacağını savundu. Güven sözlerini şöyle bitirdi; “Günümüzde ham malzeme yerine tasarımlı ürün satmanın daha karlı olduğu ortadadır. Deri sektörünün daha rekabetçi ve karlı olabilmesi için deri baskı çözümlerimizle biz hazırız. Şu anda Türkiye’nin önde gelen deri ve deri eşya üreticileriyle (saraciye) çalışmalarımız başlamış bulunuyor.”

“Optimum makineleri seri üretimde”

Optimum Digital Planet geliştirdiği dijital baskı makine teknolojilerini gelen yoğun talep doğrultusunda seri üretime geçirdi. Solvent/ eko solvent, UV ve tekstil segmentlerinde üretilen Optimum Digital Planet baskı makineleri, baskı profesyonellerine sağladığı verimlilik, yüksek kalite ve uzun ömürlü hizmet avantajlarıyla her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşıyor. Baskı endüstrisinde gelişen teknolojileri ve talepleri yakından takip eden firma, yoğun ve sürekli AR-GE çalışmaları ile üretim faaliyetlerini arttırmayı sürdürüyor. Optimum Digital Planet artan makine üretiminin yanı sıra, müşterilerine hızlı ve kapsamlı teknik destek vermek için satış sonrası hizmetlerini de geliştirmeyi sürdürüyor. Firma satış ve satış sonrası hizmetleriyle dünya çapında 28’den fazla ülkede yer alıyor.

Suni deri baskı nedir?

Her zaman çok değerli bir hammadde olan deri, birçok moda ve dekorasyon parçasının üretiminde kullanılmaktadır ve desen, sanat eseri, metin veya logolar ile özelleştirildiğinde daha da değerlidir.

Deri üzerine başarılı bir şekilde baskının iki yolu, serigrafi veya dijital baskıdır. Geleneksel serigrafi yöntemi oldukça maliyetli ve zorludur. Buna karşın gelişen dijital baskı hızlı üretim ve sonsuz sayıda desen fırsatı sunar. Deri için geliştirilen özel boyalar, deri üzerinde yüksek kaliteli desenlerin uygulanmasına olanak sağlar.

Deri üzerinde başarılı bir sonuç elde etmek için, boyanın derinin dokusu ile uyumlu olması ve derinin bir parçası haline gelmesi gerekir. Deriye başarıyla tutunan boyanın uzun ömürlü ve bozulmadan kalması bir sonraki kriteri oluşturur.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler