57. Dornbirn-GFC, Elyaf Yeniliklerinin Adresi Oldu

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...
Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

57. Dornbirn-GFC, Elyaf Yeniliklerinin Adresi Oldu
57. Dornbirn-GFC, Elyaf Yeniliklerinin Adresi Oldu

Elyaf endüstrisi 57. kez Avusturya Dornbirn’de bir araya geldi. 12-14 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen Dornbirn Küresel Elyaf Kongresi (57. Dornbirn-GFC) yoğun bir katılımla gerçekleşti. ‘Elyaf Yenilikleri ile İletişim Kurmak’ teması ile gerçekleşen etkinlikte akademi ve tekstil sektöründen 100’den fazla sunum, 30 ülkeden gelen 700’den fazla izleyiciyle paylaşıldı. Elyaf endüstrisindeki yenilikleri öğrenmek için gelenlerin %70’i Avrupa, %35’i ise Asya ve ABD’den geldi.

Etkinlikteki sunumların %50’ye yakının sektörden gelmiş olması önemli bir gelişme olarak kabul ediliyor. Sunumlarda izleyicilere soru sorma fırsatı verilmesi ve interaktif ve canlı bir ortam yarattı. Sunumlarda ağırlık Avrupa bölgesinden olmakla birlikte, Japonya, Çin, Tayvan, Hindistan, ABD, Kanada ve Türkiye’den çok ilginç sunumlar gerçekleşti.

Paul Schlack/Wilhelm Albrecht 2018 Ödülü sahiplerini buldu

Dornbirn-GFC’de ayrıca Paul Schlack/Wilhelm Albrecht 2018 Ödülü iki projeye verildi. ITA RWTHA Aachen’den Dr. Alexander Weise’nin ‘tekstil elektrik depolama inşaatı için grafen modifiye multifilamentlerin geliştirilmesi” projesi ile bu ödülü alırken, DIFT/ITF Denkendorf’tan Dr. Christoph Rieger’in ‘yüksek sıcaklıkta stabil meltblown nonwovenlar için bir üretim sisteminin geliştirilmesi ve özellikleri” projesi de bu ödülü elde etti.

Akıllı Tekstiller Sempozyumu ile sinerji

Dornbirn-GFC ile aynı anda düzenlenen bu sempozyum, yaratılan işbirliği ve sinerji ile çok başarılı oldu. Dornbirn-GFC katılımcıları yüksek kaliteli sunumların yapıldığı bu sempozyumu ücretsiz olarak dinleme fırsatı elde etti.

Kongrede gerçekleştirilen 3. Genç Bilim İnsanları Forumu’nda ‘Araştırma ve Geliştirmede Dijital Çağ’ konusu derinlemesine ele alındı. Buraya Microsoft’un katılımının çok önemli olduğunun altı çizildi.

Dornbir-GFC için yeni kongre uygulaması

Kongre katılımcıları ayrıca akıllı bir uygulama ile tanıştılar. Bu uygulama, kongre sırasında iletişim ve haberdar olmayı güçlendirdi. Katılımcılar sunum ve öğretim görevlisi hakkında önceden bilgilendirilme imkanına sahip oldu.  Ayrıca, ağ oluşturma konusu büyük ilgi gördü. Tüm Dornbirn-GFC katılımcıları uygulama ile bağlantılı olacak ve birbirleriyle iletişim kurabilecekler.

Açılış gününde üst düzey sunumlar

Avusturya Federal Şansölyesi Sebastian Kurz, bu yılki kongreyi açmak için etkinliğe bir video aktarımı ile katılarak konuşma yaptı. Ayrıca Microsoft US’den James Holbery ile yapılan ‘Akıllı Tekstiller dünyayı nasıl değiştirecek ve Microsoft sektörden neler bekliyor’ başlıklı röportaj oldukça aydınlatıcıydı. Onun konuşması Akıllı Tekstil Sempozyumu’nun açılış konuşmasıydı.

Dijitalleşme çağında Akıllı Tekstiller, tekstil endüstrisi için muazzam bir potansiyel! Otomotiv endüstrisinin bir uzmanı olan AVL List’ten Prof. Theo Sams, ‘otomotiv endüstrisinin gelecekteki gelişiminde elyaf endüstrisinin önemi ve potansiyelleri’ konusu ile katılımcıları aydınlattı.

Sektördeki önemli firmalar ve kamu kuruluşları tarafından desteklenen ve sponsor olunan Dornbirn-GFC, ayrıca EDANA ile yapılan işbirliği sayesinde katılımcılara yenilikçi bakış açısı sunmada kendisini geliştirdi.

Bir sonraki Dornbirn-GFC için hazırlıklar başladı

11-13 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilecek bir sonraki, 58. Dornbirn-GFC Kongresi şu temel konulara odaklanacak; elyaf yenilikleri, döngüsel ekonomi, elyaf ve tekstil sektöründe dijitalleşme, yüzey modifikasyonları ve katkı maddeleri, ev tekstili, spor giyim, akıllı tekstiller ve nonwoven.

Fuar Haberleri

Intex South Asia Bangladeş sanal fuarı başarıyla gerçekleşti

Intex South Asia - Bangladeş fuarı 22-25 Mart tarihlerinde, Bee2bee.asia adresinde online olarak önemli bir buluşmaya sahne oldu. Bangladeş’in...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied