Dornier Teknik ve 3D Yapılı Tekstil Dokuma Çözümleri

Bantlar, bant kumaşlar ve 3D yapılı tekstiller; Dornier, 12-14 Mart tarihleri arasında Paris’teki JEC World fuarında en gelişmiş yarı mamul elyaf kompozit ürünlerin en verimli şekilde üretimini yapmak için Kompozit Sistemler iş biriminden makineleri ve sistem çözümlerini sunacak.

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Dornier makine
Dornier Teknik ve 3D Yapılı Tekstil Dokuma Çözümleri

Dornier Kompozit Sistemler Başkanı Josef Klingele; “JEC’de kompozit endüstrisi için tüm makine ve sistem çözümlerimizi sunacağız” dedi.  Bantlar, bant kumaşlar ve kompleks 3D kumaşlar için 2014 yılında kurulan Kompozit Sistemleri gamındaki makine ve üretim hatları ile Dornier, küresel olarak iyi bilinen dokuma makineleri ve özel makineler iş ünitelerinden toplanan rakipsiz uzmanlığı kombine ediyor.

Konstanz Gölü kıyısındaki aile şirketi, özellikle karbon, cam ve aramid elyafları gibi yüksek performanslı malzemelerin işlenmesi için çok yönlü Roving dokuma makinesiyle, 40 yılı aşkın süredir dünya genelinde teknik dokumacılar için tercih edilen bir partner oldu. Kompozit Sistemler iş biriminde toplanan tekstil ve plastik işleme konusundaki temel beceriler ile, Dornier gelişen kompozit endüstrisi için güvenilir bir ekipman sağlayıcı partner olarak itibar kazanıyor.

Dornier ile kompleks 3D kumaşlar ve çok katmanlı yapılar

Çok yüksek dinamik yükleme, iyi darbe dayanımı ve üstün hasar toleransı gibi modern kompozit bileşenler üzerine yerleştirilen gereksinimler, sadece katmanlı tekstil takviyeleri ile karşılanamaz. Çözüm çok katmanlı, bütünleşik olarak güçlendirilmiş 3D kumaşlardır. Bunlar ekonomik olarak Dornier’in 3D dokuma makinelerinde üretilebilir. Yenilikçi bir kumaş yönlendirme sistemi ile, kumaşlar 100 milimetre kalınlığa kadar üretilebilir. Bunun için tekstil dokuma deseni ilk önce sanal bir ortamda geliştirilir ve daha sonra dijital olarak dokuma makinesi kontrol cihazına aktarılır.

Güçlendirilmiş kumaşlar için en yeni makine nesli

Josef Klingele; “Üretim teknolojileri sürekli bir evrim ve optimizasyon durumundalar” diyor.  Bugünlerde hem kuru hem de tamamen emprenye edilmiş bantlar, Dornier bant üretim hattında 600 milimetre genişliklere ve dakikada 30 metreye kadar hızlarda üretilebiliyor. Ardından, bitmiş bantlar, yapısal güçlendirme ve tasarım uygulamaları için ideal tekstiller oluşturmak için şerit dokuma makinesinde de işlenir. Klingele; “En yeni makine nesli ile şimdi 285 santimetreye kadar kumaş genişlikleri mümkündür” dedi. Bu, özellikle termoplastik kompozit malzemeleri içeren uygulamalar için üretkenlikte ve daha az atıkta önemli bir artışı temsil ediyor.

Kişiye özel sistemlerle yüksek kaliteli kompozitler

Kompozit endüstrisinin karşılaştığı zorluklar son derece çeşitlidir; yarı mamul ürünlerin üretiminde iki makine aynı değildir. Özel müşterileri gereksinimlerini karşılamak için Dornier, müşterileriyle beraber yarı mamul ürünlerin optimum üretimi için; kompleks makineler ve sistem konseptlerini geliştirdiği ve test ettiği kendi teknoloji merkezini kurdu. Örneğin, burada, termoplastik olarak tamamen emprenye edilmiş bantların; ve bir bant dokuma makinesindeki bant bazlı kumaşların imalatı konusunda bir bant laboratuvar tesisinde denemeler gerçekleştiriliyor. Kompleks çok katmanlı kumaşlar için bir 3D dokuma makinesi; ve düz dokumalar için yüksek performanslı bir dokuma makinesi de testlerin yürütülmesi için kullanılıyor. Klingele sözlerini şöyle bitirdi; “Otomobil, uçak ve makine yapımı için gerekli yüksek kaliteli tekstil güçlendiricileri standart makinelerde üretmek mümkün değildir.”

Tekstil Dokuma Haberleri

Prelle 200 yıllık ipek kumaş geleneğini inovasyonla birleşiyor

Fransa’nın Lyon şehrinin en eski ipek üreticilerinden biri olan, alanında tek aile şirketi Prelle, kralların kumaşı olarak da bilinen...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied