Dyneema® Carbon : Hafif Ağırlıkta Performans için Mükemmel

Textilegence Mart – Nisan 2021 sayısı yayınlandı

Zorlu dönemler belki de en iyi fırsatlar için en uygun zamandır. Textilegence Mart Nisan 2021 sayısında bütün hızıyla süren...

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Dyneema® Carbon hibrid kompozit, karbon evriminde bir sıçramayı temsil ediyor. Dünyanın en güçlü elyafı, ağırlık, darbe dayanımı, yumuşaklık ve titreşim yalıtımı açısından önemli ölçüde saf karbon kompozit performansını güçlendirdi.  Kırılmaz bir dünya inşasına katılın.

Dyneema® Carbon hibrid kompozitinin hafif perpormans gücü, 19-26 Ekim tarihleri arasında plastik ve kauçuk fuarı K 2016 fuarında sunulacak. Devam eden projeler Dyneema® Carbon’un spor ve otomotiv motor sporları ürünlerinde performansı nasıl geliştirdiğini vurgulayacak, bu alanlarda hali hazırda saf karbon kompozitleri ağırlıkla kullanıyor. Azaltılmış titreşim yoluyla daha iyi hissettiren bir hokey sopasını veya çarpışma halinde paramparça olmayan bir ralli yarış arabası bileşenini hayal edin. Ve, bunlar sadece yeni bir başlangıç.

DSM Dyneema bilim insanı ve Delft Teknoloji Üniversitesi’nde part time profesör olarak yer alan Roel Marissen; “Saf karbonun popülerliğini açıklamak kolay. Bu güçlü, sert, hafif ve kalıplaması kolaydır. Fakat  işleme etkileri o kadar iyi değil” diyor. Karbon kırıldığında kıymıklar yaralanmalara neden olabiliyor.  Karbon ile Dyneema®’nın birleşmesiyle onun parçalanma riski ortadan kalkarken, enerji emilimi %100’e varan oranda arttırabiliyor. Dyneema® Carbon hibrid kompozitler aynı zamanda daha hafif, saf karbona göre daha az kırılgan ve daha fazla titreşim emer özelliklerdedir.

Çelikten 15 kat daha güçlü olmasına karşın su üzerinde yüzen Dyneema® elyafı uzun süredir demirleme platformlarında,  yelkenli gemilerde ve insan bağ tamirlerinde kullanılıyor. Bir kumaş bileşeni olarak, dağcılıktan motorsiklet giyimine yüksek performanslı spor giyim ve atletik spor giyimde popüler hale geliyor. Şimdi bir hibrid kompozitin parçası olarak,  Dyneema® kendi hafif gücünü halen saf karbon kompozit kullanan ürünlere getiriyor. Bunlar golf sopasından yarış bisikletine ve direksiyonlara kadar her şeyi kapsıyor. Bunun olanakları sınırsızdır.

19-26 Ekim tarihleri arasında Almanya Düsseldorf’daki K 2016 fuarında DSM standını Salon 6 Stan B11’de ziyaret edebilir ve Dyneema® uzmanları ile buluşabilirsiniz.

Teknik Tekstiller Haberleri

TUSAŞ havacılık endüstrisi için yeni kompozit tesisini açtı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin (TUSAŞ) Ankara Kahramankazan’daki yerleşkesinde açtığı yeni kompozit tesis sahip olduğu son teknolojiyle, Türk...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied