E³, Sıfır Telef Demektir

Textilegence Mart – Nisan 2021 sayısı yayınlandı

Zorlu dönemler belki de en iyi fırsatlar için en uygun zamandır. Textilegence Mart Nisan 2021 sayısında bütün hızıyla süren...

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Enerji, hammadde, işgücü – her bir kaynak paraya mal olur, kıttır ve bu nedenle tasarruflu ve verimli kullanılması zorunludur. Kaynak tüketiminin azaltılması isteği her alanda düşünce şekillerinin değişmesine yol açtı. Sürdürülebilir olması gereken bir özelliktir ve tekstil endüstrisinin de yeni hedefi budur: Sıfır Telef (Zero Waste). Saurer, E³ stratejisiyle bu yönde yıllardır kararlılıkla ilerliyor.

Sarım sürecinde sıfır telef (zero waste) – Autoconer 6 bu talebi diğer hiçbir otomatik sarım makinesinin yapamayacağı düzeyde gerçekleştiriyor. Önceki modelinden %20’ye kadar daha az enerji tüketiyor, iplik telefini azaltıyor ve basınçlı havadan tasarruf sağlıyor. Autoconer 6, Autoconer 338 ile başlayan, kaynak tüketimini her yeni modeliyle tutarlı bir şekilde azaltan bir geliştirme felsefesinin sonucudur.

Schlafhorst, E³ ile, tasarruf sağlanabilecek potansiyellerden kararlı bir şekilde yararlanıyor. Sıfır telef hedefine giden yoldaki başlıca faktörler şunlardır: İplik telefi, enerji tüketimi, basınçlı hava tüketimi ve personel kullanımı. Saurer’in E³ geliştirme felsefesi bunların ötesinde, takip eden işlemlerde de kaynaklardan tasarruf sağlamayı hedefliyor.

Sıfır iplik telefi

Bobin sarımındaki ara zamanlar telefe neden olmaktadır, bu da son derece can sıkıcıdır, çünkü bu telef değerli ipliği içerir. Bu nedenle Schlafhorst, güvenli iplik ucu yakalama, gerilimden kaynaklanan iplik kopuşunun önlenmesi ve yalnızca gerçekten gerekli temizleme kesitlerine odaklanan ekonomik iplik temizleme ile ara zamanların sayısını azalttı. Autoconer 6’da iplik ucu yakalama işleminin iyileştirilmesi için emiş borusu optimize edildi. Autotense FX’in yanı sıra, her Autoconer’da, standart makine versiyonunda iplik kopuşlarının önlenmesi için TensionControl sisteme sahiptir. Birbirinden ayrılan üst ve alt iplik ucu arama işlemi ve SmartCycle inovasyonu döngüsel süreçleri çok daha akıllı ve bununla beraber daha tasarruflu hale getirdi. Çalışma döngüsü üst iplik sensörüyle, Autoconer 338’den beri en kısa çalışma süresinde daha hassas iplik algılamasıyla yürütülüyor. Sensör minimum düzeydeki emiş uzunluklarıyla %40’a kadar daha az üst iplik telefi oluşmasını sağlıyor. Piyasaya sunulduğundan bu yana geçen yaklaşık 20 yıl içinde, toplamda tonlarca iplik telefinden tasarruf sağladı.

İplik telefini önlemedeki ikinci yaklaşım noktası ise, daima daha hassas uzunluk ölçümleridir. Ecopack FX ile uzunluk sapmasının önemli ölçüde ±%0,5’ten daha az olmasını garanti eder. Bobine emniyet uzunluklarının sarılmasına gerek kalmaz. Bu sayede takip eden işlemlerde artık (kalıntı) bobinler ortaya çıkmaz.

Bobin sarımındaki artık kopslar, son metreye kadar gerilimden kaynaklanan kopuşları önleyen iplik çekme kuvveti kontrolü Autotense FX sayesinde önlenir, iplik en son metreye kadar verimli bir şekilde sağılır.

Sıfır telef konsepti, yüksek nitelikli iplik artıklarının yeniden değerlendirilmesi olanağı olmasaydı mükemmel olamazdı; bu nedenle iplik artıkları Autoconer’da tozdan ayrı olarak toplanabilmektedir.

Schlafhorst daima tekstil süreç zincirinin tamamını göz önünde tutar ve böylece takip eden işlemlerdeki telefi de önlemeyi başarır. Autoconer, sahip olduğu FX teknolojileriyle, özellikle de PreciFX ile, takip eden işleme süreçlerine en iyi şekilde hazırlanmış olan bobinler üretebilir. Bu, örneğin boyamadaki gibi her zaman iplik kaybına neden olan bobin aktarma süreçlerini gereksiz kılar.

Sıfır enerji israfı

Enerji tüketiminde en büyük tasarruf potansiyelini tahrik sistemi sunuyor. Schlafhorst yıllardır en modern motor ve tahrik teknolojilerinin kullanımı konusunda öncüdür ve böylece Autoconer’ın verimliliğini sürekli olarak arttırdı. Bu konudaki dönüm noktaları Autoconer 338’deki doğrudan tambur tahriki ve Autoconer 5’te tekli tahriklerin uygulamaya konması oldu. Yeni Autoconer 6’da Eco-Drum-Drive sistemi, düşük sürtünmeli, enerji tasarruflu rulmanlar ve IE-3 standardına uygun motorlar en yüksek performans verimini sağlar.

Bir sarım makinesinin enerji yönetiminde diğer bir önemli faktör de vakum üretimidir. İlk başta, Autoconer 338’de sensörlü kontrol enerji tüketimini azaltmıştı. Autoconer 6 SmartCycle, SmartJet ve akıllı Power on Demand prensibi sayesinde diğer otomatik sarım makinelerinden belirgin olarak çok daha düşük bir vakumla ve en yüksek proses kararlılığıyla çalışır.

Sürekli kısaltılan çevrim zamanları Autoconer’da nesilden nesile enerji tüketimini düşürdü.

Ancak en verimlisi, proses adımlarını tamamen ortadan kaldırmak suretiyle hiç enerji tüketilmemesi oldu. PreciFX ve onun sayesinde mümkün olan proses optimizasyonlu bobin tasarımı sayesinde örneğin boyama sürecindeki kenar düzeltme ve sert bobinlerden boyama bobinlerine ve tersi yönde bobin aktarma işlemleri ortadan kalkar. Üstelik optimum yapıdaki bobinlerle enerji yoğun boyama sürecinin kendisi bile nihayet, optimize edilmiş çözelti oranı ve boyama aparatlarının kapasitesinin maksimum düzeyde kullanılması sayesinde daha verimli olur.

Sıfır basınçlı hava israfı

Basınçlı hava genel olarak makinenin temizlenmesinde kullanılıyor Her bölgenin erişilebilir olduğu yeni açık tasarımıyla Schlafhorst, temizlik külfetini belirgin bir şekilde azalttı. Kopsta toz alma işlemi Autoconer’da işlev özellikleri bakımından son derece enerji tasarruflu bir şekilde tasarlandı. Modern kontrol teknolojisi daha başka tasarruflar da sağladı. Yeni MultiJet, sarım ünitesi temizliğinde üfleme darbelerinin frekansını ve gücünü kirlenme derecesine bağlı olarak ayarlar. Bu pratikte, yapılan ayar durumuna göre %10-15 kadar basınçlı hava tasarrufu sağlar.

Splays sistemi de, çok basınçlı hava tüketmesi nedeniyle olabildiğince optimal ayarlanmalı. Schlafhorst bunu çok esnek bir sistemle desteklemektedir, ancak splays bağlantısının kalitesi her zaman basınçlı hava tasarrufunun önünde olmalıdır.

Üstelik Autoconer 6, takip eden işlemlerde de basınçlı hava tasarrufuna yardım eder. Autoconer bobinlerinin sağılma davranışının optimize edilmiş olması sayesinde AirJet dokuma tezgahlarının basınçlı hava tüketimi örnek pratik uygulamada yaklaşık %3 oranında azaltılabilmiştir.

Sıfır Telef fikrinin personel tarafından benimsenmesi

Ancak sıfır telef (Zero Waste) yalnızca teknik araçlarla elde edilemez. Personelin de sıfır telef fikri konusunda duyarlılık kazanması gerekir, çünkü kaynak tüketimi üzerinde pek çok ayarlanabilir üretim parametresinin etkisi vardır. Autoconer 6’nın yeni Energy Monitoring sistemi personeli verimli kullanım konusunda destekler. Enerji ve basınçlı hava tüketimini çalışma sırasında online ölçer ve gösterir. Verilen bu doğrudan geribildirim, personelin tüketimleri isabetli şekilde optimize etmesine yardımcı olur.

Sıfır telef – sürdürülebilirlik ve verimlilik

Sıfır telef – Autoconer 6, bu hedefe bir adım daha yaklaşmak için pek çok teknik çözüm getirir. Üstelik Schlafhorst bu konu üzerinde yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor, çünkü kaynak tüketiminin farklı yönleri satın alma için belirleyici faktörlerdir ve makinelerin gündelik kullanımı için muazzam bir öneme sahip.

Tekstil Eğirme Haberleri

SASA 330 milyon dolarlık yeni elyaf yatırımına başladı

Türkiye’nin önde gelen elyaf üreticilerinden Adana merkezli SASA Polyester, Saflaştırılmış Tereftalik Asit (PTA) ve elyaf yatırımlarına devam ediyor. 2019...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied