18.7 C
İstanbul
Salı, Mayıs 21, 2024

SASA’dan yapay zekâ uygulamaları için büyük adım

Türkiye’nin küresel çapta önde gelen polyester üreticilerinden...

Geleceği dokumak: Tekstil makineleri otomasyonunun hikayesi 

220 yıllık tekstil makineleri otomasyonu, sektörün görünümünü...

Türkiye tekstil ihracatında ABD’de ve Orta Doğu’da yükselişte

Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ocak-şubat...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

EDANA: Avrupa nonwoven üretimi pandemi öncesi seviyelere döndü 

Teknik TekstillerEDANA: Avrupa nonwoven üretimi pandemi öncesi seviyelere döndü 

- Haber Sponsoru -

Nonwoven ve ilgili endüstrilerin küresel birliği EDANA, 2022 yılı için Nonwoven Üretim ve Teslimatlarına ilişkin EDANA İstatistik Raporundan üst düzey rakamlara ilişkin genel bir değerlendirme yayınladı. COVID-19 pandemisi nedeniyle 2020 ve 2021’de nonwoven malzemelere olan talepteki olağanüstü artışın (2020-2021’de +%9,3) neden olduğu bir sıçramanın ardından, Batı ve Doğu Avrupa ülkeleri, Türkiye, Belarus, Rusya ve Ukrayna dahil olmak üzere tüm Avrupa’da üretim yeniden rayına oturdu. Rakamlar, COVID-19 döneminden daha düşük olmakla birlikte, salgın öncesi seviyelere geri döndü ve ekonomik kriz, enerji krizi ve Avrupa’daki savaşa rağmen yine istikrarlı bir büyüme eğilimi görülebiliyor. 2022 yılında, 2019 yılı verilerine kıyasla, tüm Avrupa’daki nonwoven üretimi hacim olarak %3,3 artışla 3.017.085 tona ulaşırken, yüzey alanı olarak %9,1 artışla 85,8 milyar metrekare nonwoven üretildi.

EDANA’nın Pazar Analizi ve Ekonomik İşler Direktörü Jacques Prigneaux, bu sonucun farklı üretim süreçlerine göre düzenlenebileceğini belirterek, kuru serim su gücü ile bağlama ve hava yoluyla bağlama gibi bazı süreçlerin 2022’de 2021’dekinden daha yüksek bir üretim kaydettiğini söyledi. Prigneaux: “Kuru serim, ıslak serim ve hava serim teknolojileri de dahil olmak üzere diğer elyaf bazlı malzemelerin üretimi ise üç yıl önceki seviyelerin altında kaldı. Spunmelt nonwoven üretimi 2021’de zirveye ulaştıktan sonra tekrar düştü, ancak 2022 üretimi 2019 seviyesinin %8,1 üzerinde gerçekleşti.”

EDANA: Avrupa nonwoven üretimi pandemi öncesi seviyelere döndü 

2022 yılında en dikkat çekici artış masa örtüleri uygulamalarında gerçekleşti

Rapora göre, nihai kullanım açısından bakıldığında da benzer sonuçlara ulaşıldı. Hijyen, medikal, bina inşaatı, filtrasyon, elektronik malzemeler ve tek kullanımlık mendil gibi nonwoven pazar segmentleri, 2021 seviyelerine kıyasla neredeyse yatay düzeyde seyretti veya önemli ölçüde düşüş gösterdi. Ancak yine de 2019’da gözlemlenen rakamların oldukça üzerinde seyretti. Nonwoven satışlarının hala 2019 seviyelerinin altında olduğu diğer dayanıklı tüketim malları uygulamalarında ise otomotiv iç mekanları (-%27,8), tarım (-%13,1) ve inşaat mühendisliği (-%4,6) olmak üzere bazı istisnalar vardı. 2022 yılında en dikkat çekici artış, hem 2019 hem de 2021 seviyelerini aşan masa örtüleri uygulamalarında yaşandı.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler