Ana Sayfa » Güncel » Ekim ayında tekstil ihracatı 1,2 milyar dolar değerini yakaladı

Ekim ayında tekstil ihracatı 1,2 milyar dolar değerini yakaladı

Tekstil ihracatı kapsamında en fazla ihraç edilen ürün grubu bazında iplik %37,4 artışla ekim ayında da liderliği sürdürdü.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) hazırladığı ‘2021 Yılı Ekim Ayı İhracatı Performans Raporu’na göre Türkiye’nin tekstil ihracatı rakamları, 2021 yılının ekim ayında %14,1 oranında artışla 1,2 milyar dolar değerinde ulaştı; 2021 yılı eylül ayına göre ise %3,2 oranında düşüş kaydetti. 2021 yılı ekim ayında Türkiye genel ihracatı %20,2 oranında artarak 20,8 milyar dolar değerinde gerçekleşirken, aynı dönem tekstil ve hammaddeleri sektörü ihracatı, Türkiye genel ihracatı içerisinde %5,6 pay oranına sahip oldu. Bu dönemde sanayi ürünleri ihracatı ise %18,8 oranında artarak yaklaşık 15,8 milyar dolar değerine ulaştı.

Yılın ilk 10 ayında yapılan toplam tekstil ve hammaddeleri ihracatı rakamı 10,6 milyar dolar değerine ulaşırken, bu dönem en fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatı AB (27) ülkelerine gerçekleştirildi. Bu ülkelere yapılan ihracat, 2020 yılı ocak-ekim dönemine göre %35,6 oranında artışla 4,9 milyar dolar değerine ulaştı. 2021 yılı ocak-ekim döneminde, Türkiye’nin en fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatı gerçekleştirdiği ikinci ülke grubu Eski Doğu Bloku Ülkeleri olurken, bu bölgeye yapılan ihracat ocak-ekim döneminde %33,8 oranında artarak 1,2 milyar dolar değerinde gerçekleşti.

Ocak-ekim döneminde en önemli ihracat pazarı İtalya oldu

2021 yılı ocak-ekim döneminde Türkiye tekstil ve hammaddeleri ihracatında öne çıkan ilk on ülke değerlendirildiğinde, en önemli ihracat pazarı arasında İtalya öne çıktı. İtalya’ya 2021 yılı ocak–ekim döneminde tekstil ve hammaddeleri ihracatı %51,8 oranında artarak 916 milyon dolar değerinde gerçekleşti. İkinci sırada ise %14,8 oranında artış ve 843 milyon dolarlık ihracat ile Almanya yer alırken, üçüncü önemli ihracat pazarı %6,6 payı ile ABD oldu. ABD’ye ihracat ocak–ekim döneminde %38,3 oranında artarak 690 milyon dolar değerinde gerçekleşti. En fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatı yapılan 10 ülke arasında İtalya, Almanya ve ABD’den sonra sırasıyla İngiltere, İspanya, Bulgaristan, Belarus, Hollanda, Mısır ve Fransa yer aldı.

2021 yılı ocak–ekim döneminde Türkiye’nin en fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatı gerçekleştirdiği ilk 10 ülke içerisinde ihracatta en fazla artış yaşanan ülkeler; %87,4 artış ile Belarus, %64,2 artış ile Mısır ve %54,8 artış ile İspanya oldu. Bu dönemde Türkiye’nin en fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatı gerçekleştirdiği ilk 10 ülkenin tamamında artış yaşandı.

Ekim ayında tekstil ihracatı 1,2 milyar dolar değerini yakaladı

Ocak-ekim döneminde Çin’e yapılan tekstil ihracatı %188,9 artış kaydetti

2021 yılı ocak-ekim döneminde Türkiye tekstil ve hammaddeleri sektörü ihracatı miktar bazında, bir önceki yılın aynı dönemine göre %28,5 oranında artarak 2,4 milyon ton değerinde gerçekleşti. 2021 yılı ocak–ekim döneminde miktar bazında en önemli ihracat pazarı %8,2 payı ile İtalya oldu. İtalya’ya toplam tekstil ve hammaddeleri ihracatı ocak–ekim döneminde %36,4 artarak 196 bin ton değerine ulaştı.

Türkiye’nin en fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatı gerçekleştirdiği ilk 10 ülkeye bakıldığında miktar bazında ihracat tüm ülkelerde artış gösterdi. 2021 yılı ocak-ekim döneminde tekstil ve hammaddeleri ihracatı miktar bazında incelendiğinde, ilk on ülke arasında ihracatın en fazla arttığı ülke, sektörün en büyük 8. ihracat pazarı olan Çin oldu. Çin’e bu dönemde tekstil ve hammaddeleri ihracatı %188,9 oranında artarak 78 bin ton değerinde gerçekleşti. Aynı dönemde AB ülkelerine miktar bazında ihracat %27,3 oranında artarak 999 bin ton değerine ulaştı.

İplik ihracatı %37,4 artışla ilk sırada yer aldı

2021 yılı ocak-ekim döneminde Türkiye tekstil ve hammaddeleri sektörü ihracatı ürün grupları bazında incelendiğinde, en önemli ürün grubu %78 artışla iplik ürün grubu oldu. İplik ihracatı ekim ayında %37,4 oranında artış gösterdi. Aynı dönemde en fazla ihracat gerçekleştirilen 2. ürün grubu olan teknik tekstillerde, %12,3 oranında düşüşle ihracat 1,9 milyar dolar değerine geriledi. Ekim ayında ise teknik tekstil ihracatı %22,9 oranında gerileyerek 176 milyon dolar değerinde gerçekleşti. Türkiye tekstil ve hammaddeleri ihracatında üçüncü önemli ürün grubu olan dokuma kumaş ihracatı, 2021 yılı Ocak-Ekim döneminde %24,1 artışla 1,9 milyar dolar değerine ulaştı. Ekim ayı dokuma kumaş sektörü ihracatı ise %11,6 oranında artışla 228 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan kapasite kullanım raporuna göre, imalat sanayii son 12 aylık ortalama kapasite kullanım oranı %76,2 değerinde gerçekleşti. 2021 yılı ekim ayında tekstil ürünleri imalatında 80,9 değerinde gerçekleşen kapasite kullanım oranı, 2021 yılı eylül ayına göre %1,4 oranında artarken, 2020 yılının ekim ayına göre ise %5, oranında gerileme kaydetti.

Güncel Haberler

Türkiye, Paris Anlaşması’nı onayladı, iş dünyası ne diyor?

Tüm dünyadaki sera gazı emisyonlarının yüzde birinden sorumlu olan Türkiye’de, Paris Anlaşması’nın onaylanmasına ilişkin kanun teklifi 6 Ekim 2021...

Mobilya sektörü artan ham madde maliyetlerinden şikayetçi

Mobilya sektörünün çatı kuruluşu MOSFED (Mobilya Dernekleri Federasyonu) üyeleri arasında gerçekleştirdiği anket çalışması ile sektör sorunlarını, sektörün beklenti ve...

Tekstil sektörü online tahsilatla hızla yükseliyor

Eçözüm Bilgi Teknolojileri’nin online tahsilat sistemi Netahsilat, 2021 yılının 9 aylık verilerini açıkladı. Sektörel bazlı paylaşılan verilere göre, tekstil...

VDMA sektörün sürdürülebilirlik misyonunu güçlendiriyor

Küresel tekstil endüstrisinin lider makine tedarikçilerinden Almanya, sürdürülebilirlik konusunda ciddi bir tutum içinde olduğunu gösteriyor. Alman tekstil makinecilerin çatı...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied